2.7 C
Jindřichův Hradec
20.04. 2024
Články

Jindřichohradecká spisovatelka Jana Renner

Jindřichohradecká spisovatelka Jana Renner

Je nám ctí představit spisovatelku Janu Renner, se kterou jsme navázali spolupráci, a tak budete mít možnost číst její články na Hradecžije.

Její kniha „První – statečné – jedinečné“ přibližuje osudy třiceti žen, jejichž jména by neměla být zapomenuta. Jana Renner se cítí býti hlavně Evropankou, jak napovídá i její web www.evropanka.eu, ale její životní cesta je úzce spojena s Jindřichohradeckem, a proto jsme rádi, že se její články stanou součástí Hradecžije.

Evropanka Jana Renner

„Štěstí přeje připraveným.“

www.evropanka.eu

Narodila se jako prvorozená dcera zdravotní sestry a železničáře. Dětství prožila ve vesnici Horní Ves a u prarodičů v nedaleké Horní Cerekvi, kde chodila na základní školu. Zlom v jejím životě přineslo studium na Gymnáziu Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci. Toto město – malebné Toskánsko na Nežárce – Jana dodnes považuje za svoji životní lásku. Na tamním gymnáziu jí učarovaly dějiny umění, cizí jazyky, literatura a humanitní vědy obecně.

Po maturitě na GVN vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze – obor bohemistika v kombinaci s divadelní vědou. Svůj zájem o jazyky prohloubila studiem němčiny jako cizího jazyka na Friendrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg ve Spolkové republice Německo. V roce 2009 obhájila na FF UK v Praze rigorózní práci s názvem Příběh různosti čtení – Recepce Kunderova románu Žert a Třetího sešitu směšných lásek v českém a německojazyčném kontextu a získala titul PhDr. Stejnou školu kdysi vystudovala Alice Masaryková; na tento fakt je Jana náležitě hrdá.

Během studia na univerzitě se mimo jiné věnovala redakční práci (pro různé časopisy i nakladatelství), výuce cizích jazyků (zejména němčině a také češtině pro anglicky a německy hovořící cizince) a doučování dětí. Pracovala pro Národní památkový ústav – jako průvodkyně na hradě a zámku ve svém milovaném Jindřichově Hradci a na hradě Švihov u Klatov.

Po ukončení studií se zaměřila na public relations: budování fungujících vztahů s novináři, krizovou komunikaci, přípravu na výstupy před kamerou, psaní tiskových zpráv a sdělení nebo na přípravu a psaní PR článků. Působila jako tisková mluvčí a zároveň vedoucí samostatného oddělení Komunikace ÚZSVM (Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových) a následně v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského (NPMK) jako vedoucí vzdělávacího a PR oddělení. Její další profesní cesta ji zavedla ke společnosti JUST CS, kde se věnuje odbornému poradenství v oblasti zdraví, a do neziskového sektoru. PR a komunikaci Jana rozvíjí v organizaci Pěšky městem. Ta hájí zájmy chodců a propaguje chůzi jako nejlepší (a zároveň nejšetrnější) způsob dopravy na krátkou vzdálenost.

Evropanka Jana ráda poslouchá a vypráví příběhy. Miluje knihy. Je přesvědčena, že listovat knihou, obracet stránky a vracet se zpět k již přečtenému textu je požitek, který nevynahradí ani ta nejmodernější elektronická čtečka. Kniha je zkrátka nejlepší přítel člověka, který nikdy nezradí. Jana považuje čtení za nejbezpečnější sport na světě.

V listopadu 2017 vyšla povídka Poznáte mě bezpečně v knize Doba obalová. V listopadu 2018 se narodil soubor Adventní pohádky pro malé medvědy, kde Janě vyšly dvě pohádky: Všechny cesty vedou domů a Mezi nebem a zemí. V listopadu 2019 nakladatelství XYZ vydalo Janinu knihu První-statečné-jedinečné: o Češkách, které zvolily tu méně pohodlnou cestu. Na knize Evropanka Jana Renner spolupracovala se Silvií Vondřejcovou, autorkou ilustrací a grafického zpracování. Anotaci a ukázku najdete v odkazu https://1url.cz/@PrvniStatecneJedinecne.

Jana miluje svoji rodinu, vůni a chuť kávy, melouny, černé olivy, zelené čaje, bílé víno, hudbu, jaro, spánek, dlouhé letní večery a dobré jídlo, které svým blízkým s láskou vaří. Kromě příběhů o ženách, které ji nepřestávají inspirovat svojí odvahou a jedinečností, píše povídky, pohádky a bajky. V současné době pracuje na své další knize.