17.2 C
Jindřichův Hradec
18.06. 2024
Archivní

JINoHRÁtky 2023

Jindřichohradecké JINoHRÁtky již poosmé

Předvánoční festival betlémů Muzea Jindřichohradecka se bude konat již poosmé v tradičním čase o prvním adventním víkendu. Programy v Muzeu Jindřichohradecka se budou odehrávat v budově minoritského kláštera a kostela sv. Jana Křtitele ve Štítného ulici.

Pátek 1. prosince již tradičně patří vánočním workshopům pro školy. Zajímavou novinkou pro školy bude divadelní představení v kostele sv. Jana Křtitele, které se těší nebývalému zájmy ze strany pedagogů.

Veřejnosti je věnován hlavní den JINoHRÁtek tj. sobota 2. prosince, kdy se brány muzea otevřou od 9.00 do 16.00 hodin. V muzejních prostorách minoritského kláštera ve Štítného ulici budou k vidění různé betlemářské techniky, návštěvníci budou moci pozorovat řezbáře vyřezávající dřevěné betlémské figurky při práci. Nakoupit vánoční dekorace a výrobky klientů chráněných dílen bude možné na malém adventním trhu. Své výrobky zde nabídnou jindřichohradecké chráněné dílny Okénko, výchovný ústav a přijede také středisko Husitské diakonie Nazaret z Borovan. Pro děti, které přijdou s rodiči, budou opět připraveny tradiční dílničky (zdobení oplatek, perníčků, dřevěné výrobky…). Pohrát si děti budou moci v koutku výstavy Šerka, šáší, měchura – to je naše kultura ve velkém výstavním sále, kde bude zastoupena také Luďkova Hračkolna.

Dopoledne zazní v kostele sv. Jana Křtitele písně z vánočního pásma dětského pěveckého sboru Nova Domus a Novadomáček a od 15:00 hodin na tomtéž místě začne vánoční loutkové a hrané divadelní představení Víta Marčíka Vánoční příběh.

V neděli 3. prosince, v posledním dnu JINoHRÁtek, bude tradičně veřejnosti zdarma zpřístupněna v kostele sv. Jana Křtitele od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin mezinárodní výstava betlémů Nožík Tomáše Krýzy. Tento ročník slibuje nové a inspirativní pohledy na bohatství betlémové tvorby nejen z naší republiky.

Během JINoHRÁtek bude přístupný anamorfní portrét Tomáše Krýzy, tvůrce Krýzových jesliček od vizuálního umělce Patrika Proška, který je umístěn v sakristii kostela sv. Jana Křtitele.

Těšíme se na Vaši návštěvu – přijďte k nám nasát krásnou předvánoční atmosféru a podpořit koupí dárků klienty chráněných dílen.