15.8 C
Jindřichův Hradec
24.06. 2024
Archivní

Karel Chudomelka – Architekt a skaut z Jindřichova Hradce

V pondělí 9. října 2023 bude v Muzeu Jindřichohradecka zahájena výstavka, která připomene jindřichohradecké veřejnosti zdejšího rodáka Karla Chudomelku (24. 2. 1922 Jindřichův Hradec – 12. 4. 2013 Bratislava), zakladatele specializovaného ateliéru pro rekonstrukce památkových objektů na Slovensku. Autorka výstavy Martina Jelínková z Fakulty architektury a dizajnu Slovenské technické univerzity zároveň pro tuto příležitost připravila přednášku pro členy Spolku přátel starého Jindřichova Hradce. Zahájení výstavy a následující přednáška, na níž je srdečně zvána široká veřejnost, proběhnou od 18 hodin
v konferenčním sále ve Štítného ulici.
Karel Chudomelka vystudoval jindřichohradecké gymnázium a ve městě se aktivně podílel na činnosti místního oddílu skauta, který vedl pod přezdívkou Čutka – Chudomelka. Do rodného města se rád vracel a udržoval zde kontakt s přáteli z dob mládí. Jeho rukopis ovlivnil podobu řady slovenských historických staveb včetně Trenčianského nebo Oravského hradu. Chudomelkův mezinárodně uznávaný názor na způsob obnovy památek i výsledky jeho práce byly mj. oceněny Cenou Dušana Jurkoviča a Cenou Emila Belluša.
Na výstavě se zájemci seznámí nejen s Chudomelkovou profesní dráhou, ale též se stopami jeho života v našem městě. Vystaveny budou např. výroční zprávy zdejšího gymnázia, dobový periodický tisk nebo původní skautské kroniky ze 30. a 40. let 20. století, které laskavě zapůjčil pan Petr Pokovba.
Štěpánka Běhalová