5.1 C
Jindřichův Hradec
11.12. 2023
Články

Krabice, hadry, štětky a kartáče….. (Otevřená OKNA)

Motto:
„Jsou dny sváteční, jsou dny všední. A každý má svou vlastní krásu, každý patří k našemu životu. Tak jako sůl…mnohdy nad zlato….“ Anonym

„Drahuško, podívej, já jsem klečel na kolenou a umyl tyhle fleky po malování!“ vítá mne klient J. po ránu v práci. V ruce hadr, v očích radost. Trošku užasle zírám na člověka, který nám zde odrecitoval celá dlouhá ponaučení o svých právech. Najednou tu stojí v pracovním a raduje se z toho, že za sebou vidí nějaké jasné, hmatatelné výsledky svého snažení a nikoli žvanění….

Otevřená OKNA: Dostali jsme víc, než jsme si uměli představitTento způsob léta zdá se mi poněkud….tvůrčím… Po dlouhých letech jsme se konečně dobrali zde v Jindřichově Hradci rozšíření prostorů pro naši činnost. A to dokonce ve stejném domě, kde jsme dosud působili, tedy na Pražské 104. Máme velkou radost. Přibylo sedm místností, archiv, sociály. S tím, jak přibývají nová pracoviště a noví zaměstnanci, samozřejmě narůstá i administrativa. Ona narůstá i nekonečnými nároky současné doby – každý politik potřebuje zanechat „otisk svého prstu“, zatím se tak děje hlavně formou navyšování administrativních procesů a narůstání počtu šanonů a krabic do archívů…co kdyby kontrola třeba za deset let…. A tak se rozšiřujeme – a to po všech stránkách. A z mnohých věcí se opravdu velmi radujeme. Třeba z Chráněné dílny Dačické okénko, která kompletuje fixy pro Centropen. Z připravovaného chráněného bydlení v Dačicích – už je řada grantů schválena, některé i podepsány.

Máme radost z koncepčních změn v Sociálně terapeutické dílně v Jindřichově Hradci. Té přibyly tři místnosti. Větší soukromí zde získají klienti i pracovníci pro individuální plánování, rovněž zaměstnanci, ke kterým jsme se léta chovali poněkud macešsky, získají zázemí a oddělený prostor pro porady, přípravy na práci, pro odbornou knihovnu, pro vlastní důstojnou šatnu… Spousta práce – pro malíře, truhláře, úklid, prostě pro všechny. A v průběhu všech těch činností vyplouvají ostrůvky radosti. V očích všech. Protože to má smysl….

Drahomíra Blažková