12.5 C
Jindřichův Hradec
24.06. 2024
Články

Krýzovy jesličky (800 let Jindřichova Hradce #10)

Krýzovy jesličky

Krýzovy jesličky jsou od roku 1998 zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší lidový mechanický betlém na světě.

Krýzovy jesličky, které jsou dílem jindřichohradeckého měšťana a punčochářského mistra Tomáše Krýzy, byly darovány do sbírek muzea roku 1935, a od té doby patří k nejnavštěvovanějším expozicím. Střed jesliček tvoří působivá betlémská scéna narození Páně se sv. Rodinou, třemi králi a darovníky.

Tomáš Krýza (1838 – 1918) vyráběl své celoživotní dílo více jak šedesát let. Velkolepý betlém, který stavěl na ploše 60 m, obsahuje 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybují. Figurky jsou vytvořeny z kašírovací hmoty (mouka, piliny, sádra a klíh) nebo ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.

Betlém je tvořen poetickou vesnickou krajinou a měšťanskou architekturou dokládající život lidí 19. stol. Vedle tradičních jihočeských obrázků najdeme i scény pro tuto oblast zcela netypické, jako např. rudný důl s horníky dobývajícími rudu. Tato část je doplněna známými výjevy z evangelia (útěk sv. Rodiny do Egypta, vraždění neviňátek, obřezávání Ježíška aj.), nalézá se zde brána s padacím mostem, Herodův palác s miniaturním porcelánovým nádobím na prostřeném stole nebo stráž na hradbách. Krajina je vytvořena z papíru pomalovaného klihovými barvami a posypaného leštěncem olovnatým.

Alexandra Zvonařová