8.6 C
Jindřichův Hradec
17.04. 2024
Články

Myslete na prevenci. Nechte se otestovat zdarma a anonymně na HIV, žloutenku nebo syfilis

Prevence HIV je důležitá, přijďte se otestovat. Bez objednání předem, anonymně, diskrétně a zdarma. Výsledek se dozvíte do 15 minut. Nezisková organizace PREVENT 99 nabídne screeningové testování pro veřejnost ve třech jihočeských městech, a to nejen na HIV, ale také na hepatitidu B a C a syfilis. Testování se bude konat 4.6. v Jindřichově Hradci, 10.6. v Českých Velenicích a 15.6. v Českých Budějovicích.

Zájemci o testování se nemusejí předem objednávat. Stačí, když přijdou v daný čas na danou adresu. U sanitky potkají pracovníky terénního programu Jihočeský streetwork PREVENT. Samotný test budou provádět zdravotníci z kapilární krve, tedy píchnutím do prstu.

V Jindřichově Hradci se bude možné nechat otestovat 4.6. od 14:00 do 17:00 v Husových Sadech, v Českých Velenicích 10.6. od 14:00 do 17:00 na křižovatce ulic Komenského a Tř. Čs Legií a v Českých Budějovicích 15.6. od 13:00 do 17:00 na Sokolském ostrově.

Přijďte se otestovat nebo jen informovat. Onemocnění kromě syfilis nemá žádné specifické příznaky, laik je proto nemusí rozpoznat. Za přenosem může stát nechráněný pohlavní styk, ale také nesterilní tetování nebo piercing.

„Při včasném podchycení onemocnění lze předejít zdravotním komplikacím a nevědomému šíření,“ říká vedoucí Jihočeského streetworku PREVENT Bc. Tomáš Antoňů a připomíná, že na řadu z těchto onemocnění existuje účinná léčba.

Testování pro veřejnost zajišťuje Česká společnost AIDS pomoc ve spolupráci s neziskovou organizací PREVENT 99.

PREVENT 99 působí v Jihočeském kraji už více než 20 let. Hlavní zaměření organizace spočívá v práci s dětmi a mládeží, vzdělávacích aktivit a v oboru adiktologie. Od roku 2013 zaměřuje svoji činnost také na podporu pěstounských rodin a rozvíjí práci s dobrovolníky.