6.7 C
Jindřichův Hradec
3.03. 2024
Články

Na Zvůli u Kunžaku proběhlo setkání stovek jihočeských skautů

U rybníka Zvůle se o víkendu 21.‒23. září sešlo téměř 300 skautů a skautek z celého Jihočeského kraje na v pořadí již třetím tzv. Jihočeském jamboree.

Možná trochu exotické slovo „jamboree“, které vymyslel Robert Baden-Powell, zakladatel světového skautingu, je kombinací svahilského pozdravu a australského výrazu pro „slavnostní setkání“. Cílem světových skautských jamboree, konaných jednou za čtyři roky, bývá poznávání nových kultur či zvyků. Cílem Jihočeského jamboree bylo seznámení a lepší propojení skautských oddílů napříč celým krajem.

SkautSkautSkautSkautSkautSkaut

Účastnické jádro tvořili holky a kluci ve věku 12‒15 let z celkem 26 oddílů, pro které byl přichystán pestrý program. Kromě pátečního živého koncertu, seznamovacích aktivních her a jedné velké strategické hry, nechybělo ani pásmo variabilních programů. V tomto pásmu si každý účastník mohl zvolit, zda se půjde podívat například na dokumentární film z festivalu Jeden svět, navštíví lekci swingu, debatu se zajímavými hosty, absolvuje zkrácenou obdobu extrémního Spartan Race, zasportuje si či se v rámci workshopu improvizačního divadla postaví na prkna, co znamenají svět. Část programu si pro ostatní dokonce připravily samotné oddíly, což otevřelo prostor pro sebeprezentaci a vzájemnou inspiraci. Ve volném čase pak každý mohl navštívit čajovnu nebo třeba dílnu a vyrobit si vlastní kožený výrobek nebo pamětní placku.

Jihočeské jamboree organizačně zaštítilo jindřichohradecké skautské středisko Zlatá Růže ve spolupráci s Krajskou radou Junáka a konalo se pod záštitou hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské a místopředsedy Senátu PČR Jiřího Šestáka.

V Jihočeském kraji je aktuálně celkem 3 675 skautů a skautek, kteří se na dalším obdobném jamboree budou moci znovu setkat zhruba za 2 roky.

Jakub Mazanec

SkautSkautSkautSkautSkautSkautSkautSkautSkautSkaut

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 12 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na více než 60 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.