21.9 C
Jindřichův Hradec
20.05. 2024
Články

Nádherné maličkosti (Otevřená OKNA)

Motto: „Moudrost vidí zázraky v obyčejném…“ Ralph Waldo Emerson

Kdysi mi můj tatínek doporučoval knihu od G.K. Chestertona s názvem „Nádherné maličkosti“ Bohužel – minuli jsme se v osobní zralosti a schopnosti některé věci sdílet. Nedočkavé mládí mne hnalo vpřed a maličkosti po cestě nebyly v mém zorném poli…

Nádherné maličkosti (Otevřená OKNA)Život nám naordinoval obrovské zpomalení a na pořad dne přišly vzpomínky a prostor právě pro ty „maličkosti“. Jak tyto dny prožíváme v Otevřených Oknech? Podobně jako jiné služby. Ambulantní služby jsou uzavřeny, stejně jako prodejní galerie. Chráněné bydlení se snaží ochránit své klienty jak v Jindřichově Hradci, tak v Dačicích. Dobrovolnické programy jsou pozastaveny – většina našich dobrovolníků jsou studenti a dny karantény tráví ve svých domovech.

Chráněné dílny v Jindřichově Hradci i v Dačicích pracují v omezeném režimu. Hradečtí šijí roušky – zčásti doma, zčásti v práci. V první fázi jsme se snažili dodat je především zdravotníkům, samozřejmě zdarma. Nyní je potřeba částečně naplněna, takže vytváříme i malou zásobu, aby mohl kdokoliv přijít a zakoupit. Lidé, kteří mají křehkou imunitu, jsou doma. Sociální pracovník Zdeněk Malý je zapojen do systému nakupování seniorům, který vytvořil městský úřad. Jak se nám nyní hodí služební auto od Konta Bariery! Jejich dar získává ještě jinou dimenzi. V kancelářích se potkáváme a pracujeme. A musím říct, že jsme za ta drobná setkání rádi. Každý pozdrav je milý, najednou si člověk váží vytváření dokumentů, které jinak nesnáší. A ze všeho nejvíc je člověk vděčný za kolegy, kteří k situaci přistoupili konstruktivně a snaží se dělat to, co je nyní opravdu potřebné. Vše je podbarveno jediným přáním: Abychom se všichni setkali – ve zdraví a při společném tvoření. Bohatší o poznání, že naše všední obyčejnost je vlastně velikým darem….

Drahomíra Blažková

Nádherné maličkosti (Otevřená OKNA)