16.2 C
Jindřichův Hradec
23.05. 2024
Články

Návratná finanční výpomoc od Jihočeského kraje zachraňuje jedenáct sociálních služeb PREVENTu 99

Nezisková organizace PREVENT 99 působí v Jihočeském kraji více než dvacet let. Provozuje síť zařízení, která pomáhají lidem se závislostí, rodinám s dětmi v obtížných životních situacích, pěstounským rodinám i dětem a mladým lidem. Ročně se jedná o tisíce klientů. Od svého vzniku v roce 1999 až do minulého roku přežívala organizace první kvartál každého roku pouze díky půjčkám. To nyní změnil Jihočeský kraj, který poprvé poskytovatelům sociálních služeb nabídl návratnou finanční výpomoc. PREVENT 99 tuto návratnou finanční výpomoc získal ve výši téměř 5 milionů korun na zajištění jedenácti sociálních služeb.

„První kvartál každého roku přežívala naše organizace pouze díky půjčkám od zaměstnanců a jejich příbuzných či přátel. Získávání půjček bylo každoročně velmi náročné a značně potupné. Ostudný nedostatek systému, který není schopen důstojně financovat sociální služby, tak kompenzovali soucitní lidé, kterým patří velký dík,“ řekl Michal Němec, ředitel PREVENTu 99.

PREVENT 99 zajišťuje řadu nezbytných služeb, které musejí být pro klienty poskytovány kontinuálně. Každý rok přitom organizace čelila nejistotě, zda se jí podaří půjčky získat a pokračovat v práci.

Změnil to Jihočeský kraj, který historicky poprvé nabídl režim návratné finanční výpomoci pro sociální služby. „Návratná finanční výpomoc významně řeší situaci poskytovatelů sociálních služeb v kraji, ve které se ocitají na začátku každého roku a tedy i naší organizace. Státní a další dotace jsou připisovány na účty poskytovatelů služeb nejdříve v březnu, spíše později. Doufejme, že tuto situaci vyřešil Jihočeský kraj už snad napořád. Za tento počin si zaslouží velké poděkování. Jihočeský kraj se tak zařadil mezi menšinu krajů v České republice, které finanční situaci služeb na začátku roku stejným, nebo podobným mechanismem řeší,“ dodal Michal Němec.

Účelem programu finanční výpomoci poskytovatelům sociálních služeb v roce 2022 je poskytnutí bezúročných návratných finančních výpomocí poskytovatelům sociálních služeb pro zajištění plynulého a průběžného financování sociálních služeb v období od začátku roku do doby vyplacení 1. splátky dotace.