21.9 C
Jindřichův Hradec
20.05. 2024
Články

Pouť k prameni svaté Ludmily v Počátkách u příležitosti 1100 let od jejího úmrtí

V den 1100letého výročí od úkladného zavraždění kněžny, matky, babičky, první křesťanky na českém území, světice a patronky země české, zvané též matkou národa, byla u pramene mezi Počátkami a Polesím, který je svaté Ludmile zasvěcen, instalována její soška.

Pramen i soška od sochaře Ondřeje Drábka byly na místě požehnány biskupským legátem a pelhřimovským vikářem P. Mgr. Josefem Sláčíkem, za účasti kněze P. Dr. Maxe Kašparů a bývalého i současného faráře počátecké farnosti P. Augustina Grambala a P. Mgr. Martina Bráchy. Akce za účasti cca 50 poutníků byla zakončena posezením u jezera Valcha (nové ohniště).

Pramen svaté Ludmily v Počátkách patří k jednomu z mála svatoludmilských míst na Vysočině a jde o jeden z nejčistších na Vysočině. Děkujeme všem poutníkům za účast a Městu Počátky, panu starostovi Mgr. Karlu Šteflovi, firmě Sates Čechy, panu Prantlovi a panu Bouchalovi ze Žirovnice, panu Doležalovi, panu Skokanovi, truhlářství Šimánek, VTS Počátky a Lesy Počátky a všem přítomným duchovním P. Mgr. Josefu Sláčíkovi, P. Dr. Maxovi Kašparů, P. Augustinu Grambalovi, P. Mgr. Martinu Bráchovi, p. Janu Poulovi, i Českobudějovické diecézi, a v neposlední řadě sochaři Ondřej Drábkovi a spolku Svatá Ludmila 1100 let za spolupráci.

Důstojným a krásným způsobem jsme se připojili k letošním oslavám Ludmilina úmrtí, které probíhají pod záštitou spolku Svatá Ludmila 1100 let po celé České republice.

Silný příběh svaté Ludmily i jejího vnuka svatého Václava řadí naši zem na přední místa při vývoji křesťanských hodnot v Evropě.

Mgr. Miroslava Hromasová