21.2 C
Jindřichův Hradec
27.05. 2024
Články

Proč se někde cítíme lépe, jinde hůře? | KOUZLA JH

Pro letošní rok jsem pro Vás připravila sérii článků o prastarém čínském učení Feng-shui.

Co je Feng-shui?

Feng-shui je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Předměty Feng-shui Vám pomůžou nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie ve Vašem domě, bytě, kanceláři či zahradě.

Feng-shui je vyrovnání energií pomocí pěti základních přírodních prvků: oheň, kov, voda, dřevo, země. Zařízení prostorů kolem nás má být těmito pěti prvky vyvážené, ani jeden z těchto prvků by neměl převyšovat svým zastoupením prvek druhý.

Jednotlivé prvky mohou být zastoupeny barvou, tvarem, symbolem. Jejich postavení v prostoru je dané, jsou využity a zastoupeny v poli Bakua mřížkou, která prostor rozděluje do 9-ti polí, kde každé pole má své využití a každé pole je možné posílit sílou jím obsaženým přírodním prvkem.

Oheň dává sílu, kov a voda přináší možnosti, prosperitu, dřevo růst, země stabilitu a zdraví.

Jednou z příčin vnímání prostoru kolem nás jsou toky energii. Jejich plynulé plynutí, kde nestojí žádné velké překážky, detailně promyšlené zařízení domu, bytu, kanceláře, kde se cítíme dobře a kde nám vyrovnané energie jang a jing (mužská, ženská) dodává sílu, klid, jistotu.

Pokud máte pocit, že někde ve Vašem životě stagnujete, nedaří se Vám, zamyslete se nad tím, jakými barvami se obklopujete, jak se cítíte, když vcházíte domů, jak vzdušně – či zastavěné máte zařízenu Vaši ložnici, kuchyni, obývací pokoj?

Veškeré nezdary našeho života jsou odrazem prostoru, ve kterém žijeme, bydlíme, pracujeme.

Na začátek, několik zásadních pravidel, které bychom měli dodržovat:

čistý sporák, útulnou ložnici bez elektrických přístrojů, v obývacím pokoji nezakopávat o nábytek a jiné předměty, mít zdravé květiny, vonný vzduch, uklizeno, vyvětráno, neskladovat předměty, které máme spojeny s negativním či plačtivým – bolestivým období.

Pamatujte:

  • Máte-li chaos a nepořádek v bytě/domě/pracovišti – máte i chaos v životě a Vaše prosperita stagnuje, nebo strmě klesá.
  • Máte-li v bytě/domě a hlavně ložnici předměty připomínající Vaše minulé vztahy (jak profesní tak soukromé či milostné), blokujete si příležitosti pro vztahy nové.
  • Máte-li byt/dům/pracoviště zaplněn sbírkou vzpomínkových předmětů (lapačů prachu), blokujete si možnosti nových začátků.

Zamyslete se sami, zda chcete něco změnit a pokud ano, zastavte se doma/bytě/kanceláři, zavřete oči a vnímejte, jak se v prostoru cítíte. Tím prvním krokem pro změnu, bývá zpravidla pořádný úklid a víra v to, co chci a co dělám.

Marta Lukácsová