20.2 C
Jindřichův Hradec
20.06. 2024
Články

Ptáme se lídrů #10: Husovy sady

Husovy sadyVážení návštěvníci,

komunální volby se přiblížily a proto vám nyní předkládáme poslední odpovědi od lídrů jindřichohradeckých kandidátek – tedy alespoň od těch, kteří využili naši nabídku a zaslali nám své názory. Každého lídra jsme navíc požádali, aby jedinou větou vysvětlil voličům, proč by právě on a jeho strana měli dostat vaše hlasy. I tyto odpovědi zde naleznete.

Otázka #10: Jaký je Váš názor na současný stav a budoucnost Husových sadů?


Jan Jirků – KDU-ČSL

Pokud nový návrh je skutečně zpracovaný s ohledem na prospěch sadů, navrhl bych zpracovat harmonogram revitalizace naplánovaný na nějakých 15 let tak, aby se staré nemocné stromy, které nejdou vyléčit, kácely až vyroste nová generace stromů do nějaké přijatelné výše. A to postupně, nikoli všechny najednou.

Proč by Vás Hradečáci měli volit?

Evropská civilizace vyrostla na křesťanských hodnotách, a ty by se měli uplatňovat ve správě obce.


Tomáš Blábolil – ODS

Nejsem dendrolog a nemám potřebné informace k rozhodnutí o tom, zdali je nutné všechny stromy v Husových sadech vykácet. Je pravdou, že jestli mají být stromy v parcích nebezpečné lidem, tak v tomto případě je lepší je nahradit. Ale myslím, že to není případ všech stromů v Husových sadech. Celoplošné vykácení určitě neschvaluji. Ve všech významných parcích na světě jsou stromy ještě starší než ty naše v Husových sadech a také se o ně dokážou postarat, tak nevidím důvod, proč by tomu nemohlo být i u nás.

Proč by Vás Hradečáci měli volit?

Protože máme nejlepší partu kandidátů.


Stanislav Mrvka – ČSSD

Husovy sady se prostě budou muset jednou vyřešit a kdo si myslí, že čas všechno vyřeší, tak v tomto případě je to přesně opačně. Většina stromů je přestárlá a pokud by nebyl každý rok proveden bezpečnostní ořez ( nikoliv zdravotní ), tak už dávno suchá větev, nebo strom na někoho spadl. Je jen otázka, jak dlouho se to řešení bude odkládat. Bude nutné zvolit cestu razantního řešení, nebo postupného odstranění poškozených stromů. Ve druhém případě z toho nikdo nevypěstuje park, který by byl ozdobou města. Je to prostě jedna z otázek, na které se Hradečáci neshodnou a tak to dopadne jako obvykle. Řešení se bude odkládat tak dlouho, až problém přestane bát problémem a z krásných sadů zbyde torzo.

Proč by Vás Hradečáci měli volit?

Mohu nabídnout rovné a slušné jednání, nemám žádné osobní zájmy, které bych přes radnici potřeboval řešit, prosazování veřejného zájmu a práci na plný úvazek.


Vladislav Burian – SNK ED

I když nejsem typicky skalní ochránce přírody, přírody si vážím a obdivuji ji! Proto tvrdím, že např. vykácení všech kaštanů a ostatních stromů v Husových sadech není ten správný krok. Vím, tyto stromy mají být postupně nahrazeny novými. Je to jako když lesníci Wachttelovi téměř jednorázově vysadili lesy kolem Jemčiny a ty pak rostly najednou. Husovy sady jsou však ve městě. Jsou velice příjemným místem pro místní obyvatele i turisty. Proto říkám ANO jejich úpravě, ale NE plošnému kácení stromů. Věřím, že by tento problém výměny zeleně měl být řešen postupnými kroky, tedy dle rozumu a zdravotního stavu jednotlivých stromů.

Proč by Vás Hradečáci měli volit?

Umím naslouchat hlasu druhých a i s jejich radami chci městu dál dávat to nejlepší, co umím a čím bych snad Jindřichovu Hradci mohl být ještě pořád nápomocný.


Jiří Toufar – ANO

Otázka Husových sadů úzce souvisí s průběžnou obnovou a údržbou zeleně nejen v centru města, ale i na sídlištích. Uvažovaná obnova Husových sadů, ale také parku U Jakuba chce skutečně citlivé řešení na základě skutečně odborných znalostí a posudků, aby po případné realizaci obnovy Husových sadů byli spokojeni především obyvatelé našeho města.

Proč by Vás Hradečáci měli volit?

Kandidát neodpověděl jedinou větou.


Pavel Vejvar – Volba pro město

Současný stav je velmi neutěšený a dá se říci životohrožující. Urychlená radikální obnova je nutná a nějaké oddalování je jako strkání hlavy do písku.

Proč by Vás Hradečáci měli volit?

Proto, že náš program je nejlepší, originální, byli jsme s jeho zveřejněním nejrychlejší, za schodu s dalšími stranami jsme rádi a zároveň věříme, že se neopisovalo.


Vojtěch Duba – TOP 09

Současný stav je nevyhovující, k tomu asi není co dodat. Předchozí vedení radnice stav Husových sadů i celého parku a lesoparku na Jakubu uspokojivě neřešilo, takže je teď plný převážně starých a často i nebezpečných stromů. Přitom zde už pár let mohly růst nové a dnes by již byly poměrně vzrostlé. K revitalizaci je možné přistoupit dvěma způsoby – zapojit stávající stromy, nebo zvolit kompletní výsadbu. Stávající koalice se rozhodla pro řešení druhé, u nás však podporu pro tento návrh nedostala. Nejsme totiž přesvědčeni, že právě toto je správná cesta. Sice byly na oba způsoby vypracovány posudky, ovšem jednoznačně výhodné nebylo ani jedno řešení. Jelikož jde o citelný zásah do vzhledu centra města, měla by se k tomuto tématu vést širší odborná diskuse. Bude-li k tomu vůle, čas na řešení stále je.

Proč by Vás Hradečáci měli volit?

Protože nastal čas poděkovat první porevoluční generaci politiků, kteří se o naše město více či méně dobře starali, a předat vesla do rukou té nové – mladší a energičtější, která má jasné a konkrétní plány, jak z Jindřichova Hradce udělat zase o kus lepší místo pro život.


Oldřich Máca – Koalice Piráti, Zelení a Změna

S Husovými sady město zaspalo dobu minimálně 20 let. Nyní radikální řešení? Je to typicky české. Město potřebuje odborníka na zeleň  a veřejná prostranství, zatím to řeší jen odborníky s multikárou.Jako zemědělec vím, že není možná  jednorázová obnova, stejně jako jednorázové odstraněné valné části stromů v parku.  Proces by měl být postupný a měl by zahrnovat jak trávníky, keřové pásmo a patro stroové. Je to a  bude  to smutná podívaná  – měli jsme začít dříve. Přes všechna lákadla moderní doby jsme zapomněli na “ zahrádku“ Husovy sady a park . Jsou  odrazem uplynulé doby ( nejen té před rokem 89 ). Musíme si tedy počkat až vše vyroste a co bude dál. Jedno je však jasné,  za peníze si dospělé stromy nekoupíš a život zahradě nevdechneš – to musí lidé svou prací a přístupem.

Proč by Vás Hradečáci měli volit?

Protože nám jde o lidi a o Jindřichův Hradec.