17.6 C
Jindřichův Hradec
21.05. 2024
Články

Ptáme se lídrů #5 – Největší potíž Hradce

Jindřichův Hradec, zámek, hrad, Vajgar, ilustračníVážení návštěvníci,

přinášíme vám další pokračování předvolebního seriálu, ve kterém jsme se rozhodli pokládat lídrům devíti jindřichohradeckých kandidátních listin otázky, které se týkají života v Jindřichově Hradci. Lídři mají vždy několik dní na odpověď. Délka odpovědi je na každém z nich. Odpovědi zveřejňujeme v takovém pořadí a v takové podobě, v jaké k nám dorazily. Pokud máte tip na společnou otázku pro všechny, dejte nám vědět na e-mail [email protected] nebo do komentářů tady pod článkem.

Otázka #5: Co podle vás Jindřichovu Hradci zásadně chybí? Zvolte, prosím, jednu hlavní věc a rozveďte ji.


  • Vladislav Burian – SNK ED

Znám několik majitelů cestovních kanceláří z Prahy a od nich vím, že jim v Jindřichově Hradci chybí zásadní věc: především v sezóně možnost ubytování celé skupiny, třeba pětačtyřiceti lidí, v jednom objektu, ale za rozumné peníze, tedy tzv. ubytování pro střední vrstvy. Hotelů je tady na Jindřichův Hradec poměrně dost, ale když se v Hradci sejdou najednou dva tři zájezdy, je nutné tyto klienty cestovek „rozstrkat“ po různých ubytováních a to se jim pochopitelně nelíbí. Abych to zkrátil. Chybí tady nějaké větší ubytovací zařízení hotelového typu, za dostupné peníze Čechům, aby nám tito turisté neutíkali do Třeboně či Českých Budějovic. Když už tady budou spát, pak u nás jistě navštíví i historické objekty, budou tady jíst, nakupovat…


  • Vladimír Prokýšek – KSČM

V minulém období jsme se nevěnovali dostatečně vytvoření  pracovních příležitostí, zejména pro mladé lidi. Řadu let se věnuji  práci, která ovlivňuje volný čas dětí a mládeže. Je mi líto, když talentované děti po vystudování odchází z Jindřichova Hradce.  Naše město se stalo městem seniorů a proto si myslím, že i pro ně je třeba vybudovat další zařízení typu domova důchodců či stacionáře. V současné době je doba pro umístění do obdobných zařízení ve městě i několik let.


  • Stanislav Mrvka – ČSSD

V tomto okamžiku nechci opět rozebírat záležitost průmyslové zóny, dopravy, kultury a sportu, ale vrátil bych se k oblasti cestovního ruchu. Podle mého názoru je velkým nedostatkem města chybějící centrum, které by umožnilo využít výhod kongresové turistiky. Ve městě je možno návštěvníky ubytovat, stravovat, máme pro ně parkování, ale nemáme vhodný prostor, kam by se vešlo minimálně 200 lidí + další nezbytné zázemí pro jednání v sekcích. Řešením je úprava KD Střelnice na multifunkční zařízení, která by tyto požadavky řešila. Pokud by se to nepovedlo vyřešit projekčně, lze zvážit i novou výstavbu.


  • Pavel Vejvar – Volba pro město

Po dlouhém přemýšlení mě nenapadá nic z toho, co by městu zásadně chybělo, prostě nevím. O celé řadě jednotlivostí bych věděl, ty v mém vědomí jsou. Zde se nechám poučit od svých kolegů.


  •  Jan Jirků – KDU-ČSL
Před více než rokem byl představen projekt Plánu rozvoje, hlasitě proběhla dotazníková akce, ale na stránkách města nelze najít, jestli se něco děje. Jestli probíhá slibovaná široká diskuse, veřejnost do ní asi není zapojena. S tím částečně souvisí otázka transparentnosti. Naše město se musí zapojit do trendu větší transparentnosti veřejné správy. Zveřejňování záznamů ze zastupitelstva a Rady, zveřejňování smluv, uveřejnění tzv. rozklikávacího rozpočtu, lépe přístupné, a v dostatečném předstihu, zveřejňování bodů na nadcházející schůzi zastupitelstva a Rady, to by měl být minimální základ, o který se budu zasazovat.

  • Tomáš Blábolil – ODS

Určitě jsme zaznamenali, že naše město získalo titul v soutěži o nejlepší místo k žití. To je sice úžasná věc a já jsem za to skutečně rád, že v takovém městě mohu žít, ale i toto má druhou stranu mince. Jedním z kritérií soutěže totiž byla výše důchodu. V tomto kritériu jsme v Jindřichově Hradci daleko nejníže. To, že v Jindřichově Hradci jsou nejmenší důchody, je známka toho, že jsou tu dlouhodobě nejmenší příjmy, a to přece nemůže nechat nikoho, komu záleží na lidech žijících v našem městě, klidným. Opak je pravdou. Vedení města oslavuje titul a výši příjmů ani důchodů nikdo neřeší…


  • Jiří Toufar – ANO

V J. Hradci dle mého názoru dlouhodobě chybí velký zaměstnavatel (např. typu bývalé JITKY), který by nabídl dostatek nových pracovních míst, a to i pro kvalifikované profese, a tím přispěl k dalšímu snížení nezaměstnanosti, která trápí řadu občanů našeho města. S tímto problémem úzce souvisí dlouho slibované vybudování průmyslové zóny. Chtělo by to ve spolupráci s městem už konečně v dohledné době vytvořit podmínky (např. zasíťování pozemků) pro příchod významného i zahraničního investora do našeho města. Hnutí ANO, pokud bude mít tu možnost a získá dostatek hlasů voličů, o toto bude usilovat


  • Oldřich Máca – Koalice Piráti, Zelení a Změna

To, co chybí našemu městu a celé společnosti, jsou hodnoty. Hodnoty jako morálka (nás všech), opravdová práce (ne shánění peněz), koncepce, na které se budeme všichni podílet, podpora slušných a pracovitých lidí a samozřejmě vzdělání.


  •  Vojtěch Duba – TOP 09

Nemyslím si, že by Hradci něco zásadně chybělo, je tu spíš spoustu dílčích problémů, které je třeba řešit – zaměstnanost lidí, podpora cestovního ruchu, optimalizace dopravy. Otázkou spíš je, má k řešení těchto problémů chuť a vůli, kdo je ochoten skutečně něco dělat. A k tomu budou inklinovat mladší a akceschopnější politici, spíše než stávající dlouholeté obsazení naší radnice.