8.5 C
Jindřichův Hradec
29.03. 2024
Články

Ptáme se lídrů #6: Sport a jeho budoucnost

Sportovní hala města Jindřichova HradceVážení návštěvníci,

přinášíme vám další pokračování předvolebního seriálu, ve kterém jsme se rozhodli pokládat lídrům devíti jindřichohradeckých kandidátních listin otázky, které se týkají života v Jindřichově Hradci. Lídři mají vždy několik dní na odpověď. Délka odpovědi je na každém z nich. Odpovědi zveřejňujeme v takovém pořadí a v takové podobě, v jaké k nám dorazily. Pokud máte tip na společnou otázku pro všechny, dejte nám vědět na e-mail [email protected] nebo do komentářů tady pod článkem. Dnešní otázka je jednou z takových.

Otázka #6: Jak vnímáte jindřichohradecký sport a jak to vidíte s jeho budoucností?


  •  Vladimír Prokýšek – KSČM

Myslím, že město dostatečně podporuje sport a výstavbu sportovních zařízení. To neznamená, že je vše v pořádku. Vždy se najdou natažené ruce a nářky, že je to málo. Podpora by měla být určena zejména mládežnickému sportu. Sportovní kluby by si měly uvědomit, že město není „dojná kráva“ a hrát  otevřenou a čistou hru o příspěvky.


  • Jan Jirků – KDU-ČSL

Budoucnost podpory sportu ze strany města musí být v podpoře aktivit pro co nejširší veřejnost. Zejména podpora všeobecného sportování dětí, ať již formou pořádání akcí, soutěží nebo podporou oddílů tak, aby „dát děti na sport“ neznamenalo pro rodinu balancování nad ekonomickou propastí.


  • Vladislav Burian – SNK ED

Jindřichův Hradec je město s letitou výbornou sportovní tradicí, proto si sport určitě zaslouží i nadále podporu. Od žáků po dospělé. Prioritu však vidím v práci s dětmi. Za to patří velký dík mnoha trenérům! Je tady řada vynikajících sportovních mládežnických oddílů, ale stejně tak i oddílů dospělých. Jak všichni víme, vše je o penzích a je jistě třeba, aby vedení města každoročně – dle jasně daného klíče – dotovalo místní sportovní oddíly a umělo také ohodnotit jejich úspěchy, tj. děti, mládež i dospělé. U dospělých je to hlavně o sponzorech. Řešení je jistě několik.

Osobně mě překvapila – šeptanda – odkudsi z Čech, a to o – netradiční – možnosti konkrétního sponzorování sportu i kultury. Tam v čele celé řady sponzorů stojí jediný subjekt, který je zastoupen vedením jedné konkrétní firmy. Vedení této firmy při zakázkách práce jiným firmám předem „doporučuje“ částku, kterou ta která firma odvede do určeného fondu. No a tyto peníze pak jeden jediný subjekt přiděluje jako generální sponzor různým sportovním oddílům či na kulturu ve městě. Je to sice „nějaké složité“, ale prý to opravdu funguje!


  •  Stanislav Mrvka – ČSSD

Sport v Jindřichově Hradci je podle mého názoru na dobré úrovni. Nemíním vyzdvihovat výsledky tzv. velkých sportů, ale máme zde sportovce, kteří dosahují vynikajících výsledků i v méně  populárních disciplínách a to nejen na národní, ale i mezinárodní úrovni. Je to vždy o ochotě a profesionální úrovni trenérů, vedoucích mužstev, ale i rodičů, kteří musí zejména v počátcích sportovní kariéry svých nadějí vytvořit potřebné zázemí. Na to navazuje pak podpora ze strany města, které však nemůže být všespasitelná. Některá města jdou cestou podpory jen tzv. největších sportů, ale  náš názor je jiný. Jednak musí být oddělené financování mládeže, kde si zaslouží podporu všichni, neboť je to součástí rozvoje osobností a zdraví mládeže. Pak je zde podpora úspěšných sportů a sportovců, kteří dosahují dobré výsledky na národní úrovni a nakonec individuální podpora těch nejlepších, reprezentujících město na mezinárodní úrovni. Nelze zapomenout na podporu sportu ze strany podnikatelů, bez jejichž podpory by bylo nezbytné mnohé sportovní aktivity omezit. Myslím, že podpora sportu ve městě je úměrná finančním možnostem regionu. Jsou zde vytvořeny dobré technické podmínky a město má jak v mládeži, tak i mezi dospělými spoustu talentů. Proto se o budoucnost sportu ve městě nebojím. Jsem přesvědčen, že sport si své místo v životě města vždycky najde.


  • Pavel Vejvar – Volba pro město

Ze sportu je občas snaha ze strany některých zájmových skupin vytvářet fenomén na úkor ostatních oblastí života města. Tak tomu není a pochopitelně ani být nemůže.  To tvrdím i s tím vědomím, že si tím nezískám příznivce. Náš návrh na podporu sportu lze vyjádřit jako 9 plus 9. Devět milionů Kč  na dotování provozu sportovních zařízení a devět milionů Kč (2 % objemu rozpočtu) na činnost sportovních oddílů. Bylo by žádoucí, aby si někteří sportovní funkcionáři občas uvědomovali ekonomickou realitu ve státě i ve městě.


  • Jiří Toufar – ANO 

Podle mě je možnost sportovat v J. Hradci na slušné úrovni. V J. Hradci máme několik sportů, které se výkonnostně odlišují – (BASKETBAL – nejvyšší soutěž MATONI MBL Liga, HÁZENÁ – I. Liga žen, LEDNÍ HOKEJ – II. Liga ). Bohužel stále více se projevuje problém chybějící široké základny mládeže, z níž by bylo možno doplňovat družstva dospělých (nástupce si vychovat, ne hotové hráče kupovat), tudy cesta nevede a stojí to nemalé finanční prostředky.

Město samo, i když se snaží finančně na sport přispívat, na vše nestačí. Finanční prostředky z městské kasy jednotlivým sportům schvaluje zastupitelstvo a tato jednání často doprovázejí emoce nespokojených zástupců jednotlivých sportů. Dobrým počinem je stanovení určité bonity podle úspěšnosti v mistrovských soutěžích a také to, že podstatná část finančních prostředků je určena na mládež, kde vidím budoucnost hradeckého sportu (což máme i ve svém volebním programu ). I v této oblasti se projevuje absence průmyslové zóny, která by mohla přilákat významného i zahraničního investora, který by se mohl spolupodílet na financování sportovních aktivit v J. Hradci.


  • Vojtěch Duba – TOP 09

Nabídku sportovních aktivit v Hradci vnímám jako dostatečnou, klíčovou otázkou je samozřejmě jejich financování. Město vydává na sport kolem sedmi milionů korun (bez případných mimořádných dotací jednotlivým klubům), já bych si dokázal představit, že by to mohlo být ještě víc. Nikoliv však za současné tristní situace, kdy o rozdělení peněz rozhoduje sportovní komise rady města, která je složená ze zástupců největších sportů a tím tedy z principu podjatá. Ačkoliv už na začátku volebního období slibovala novou koncepci financování, nebyla komise schopna (nebo spíš ochotna) jako celek vygenerovat jakýkoliv náznak aktivity směrem k nějakým změnám. Proto by si mělo příští zastupitelstvo stanovit novou koncepci jako prioritu. V ní by kromě stávající podpory seniorských týmů a zohlednění sportující mládeže mělo být místo i pro podporu nadějných talentů, například formou grantů. Zároveň je nutné stanovit jasná pravidla pro využívání městských sportovišť a platby za ně tak, aby příspěvky organizacím byly transparentnější (v loňském roce například hokejisté utratili drtivou částku z 1.7 milionů za nájem ledové plochy, tudíž šly peníze zpět do města).


  • Tomáš Blábolil – ODS

Jsem dlouholetým kritikem financování sportu v Jindřichově Hradci. Není možné, aby největším sponzorem bylo město. Je velmi důležité změnit koncepci financování sportů a to už z toho důvodu, aby bylo jasné, který sport má v našem městě šanci se udržet dlouhodobě. Jsme poměrně chudý region, sponzorů ubývá a sportů přibývá. Dát každému málo není řešení. Všechny sporty v Jindřichově Hradci mají finanční problémy a není možné, aby se z rozpočtu města vydávalo stále více a více. Je třeba najít další zdroje financování sportů a věřte, že pokud budeme mít důvěru občanů, tak tento problém vyřešíme :-).


  • Oldřich Máca – Koalice Piráti, Zelení a Změna

Sport by měl především zajišťovat rozvoj sportovců – fyzický i morální, kolektivní komunikaci, měl by přinášet radost, uvolnění. Sportovní život v našem městě by měl směřovat více k rozšíření základny všech druhů sportu a jejich podpoře – finanční i materiální. Příkladem mohou být uzavřená „veřejná“ sportoviště, která jsou věčně prázdná. Podporujeme tedy téměř volný přístup na již vybudovaná sportoviště a jejich další výstavbu.

K finanční podpoře sportu – prvotní je podpora mládeže za zcela průhledných podmínek. Podporu družstev dospělých opět transparentní, ale pouze těch, ve kterých bude místo pro hradecké odchovance. Kluby i zájmová sdružení musí sami dbát na to, aby jejich výsledky byly vidět. Systém financování sportu a jeho pravidla by neměla dopustit, aby se sportující mládež stala závislá na sponzorech a politických stranách, které zrovna ovládají zdroje.