21.2 C
Jindřichův Hradec
27.05. 2024
Články

Ptáme se lídrů #9: Úvahy nad koalicí

Jindřichův Hradec, zámek, hrad, Vajgar, ilustračníVážení návštěvníci,

přinášíme vám další pokračování předvolebního seriálu, ve kterém jsme se rozhodli pokládat lídrům devíti jindřichohradeckých kandidátních listin otázky, které se týkají života v Jindřichově Hradci. Lídři mají vždy několik dní na odpověď. Délka odpovědi je na každém z nich. Odpovědi zveřejňujeme v takovém pořadí a v takové podobě, v jaké k nám dorazily.

Otázka #9: Se kterou stranou by jste nejraději vstoupili do koalice? Jaká je ideální koalice podle Vašich představ?


Jan Jirků – KDU-ČSL

Na komunální úrovni se řeší otázky, které se stranickou příslušností příliš neřídí. Důležitá je každodenní práce a lidé jako jednotlivci. Proto v případě, že se lidovci budou moci zapojit do koalice, budeme se ptát na obecnou koncepci. A následně bude záležet na každé jednotlivé otázce.


Tomáš Blábolil – ODS

Nejlepší koalice je žádná. Myslím, že naše město není tak obrovské, abychom jsme si tu museli hrát na politiku. Mně by úplně stačilo, kdyby o nás rozhodovali lidé, kteří se umějí rozhodnout. A to tak, že správně 🙂


Stanislav Mrvka – ČSSD

Nejideálnější je nebýt v žádné koalici. To se pak dá vlastní program plnit v celém rozsahu. V Jindřichově Hradci však něco takového nehrozí a tak je potřeba sestavit koalici podobných programů a potřebné síly. Jen taková má smysl. Porcovat medvěda, který běhá ještě po lese je hloupost a tak na takovouto otázku se prostě nedá odpovědět. O tom rozhodnou voliči.


Vladislav Burian – SNK ED

Osobně se nebráním spolupráci s – téměř – žádnou z kandidujících stran. Jsou zde takové, které jsou mi programově bližší, ale ve městě, jako je Jindřichův Hradec, pevně doufám v to, že si zvolení zastupitelé nebudou hrát na straníky s předem domluvenými odpověďmi jednotlivých bodů zastupitelstva, ale půjde jim vždy o konkrétní rozumnou věc a hlavně o to nejlepší pro město jako takové! A nejlepší koalice? Z jakých stran se bude vybírat rozhodnou občané u voleb. Věřím v pestrobarevnost zastoupení, protože širší koalice bude mít také více podnětů od zástupců jednotlivých uskupení.


Jiří Toufar – ANO

V případě volebního úspěchu hnutí ANO, za který bychom považovali zisk tří až pěti mandátů bychom chtěli spolupracovat podobně jako na celostátní úrovni především s ČSSD pokud ta by měla o nějakou formu spolupráce zájem. Podoba ideální koalice není v současnosti jasná, vše bude záležet na výsledku komunálních voleb. Podle mě povolební vyjednávání v J. Hradci s cílem vytvořit „ideální koalici“ bude velice složité.


Pavel Vejvar – Volba pro město

Otázka chtění a ideálna podle vlastních představ je jedna věc, ale rozhodnou voliči a tak je tomu správně.


Vojtěch Duba – TOP 09

Chceme spolupracovat se všemi demokratickými zastupiteli, se kterými najdeme společnou řeč a programovou shodu. Lepší odpověď vám dát nemohu z jednoho prostého důvodu, a tím je volební systém. Ten totiž umožňuje, aby byli preferováni jednotlivci na úkor politických stran. Je to sice logické, protože do komunálních voleb zasahují i nestraníci, co to však může přinést za negativa jsme svědky v současném zastupitelstvu. Při minulých volbách například ODS získala šest mandátů a voliči jistě očekávali, že zastupitelé zvolení za tuto stranu budou ctít stranické barvy a dodržovat její program. Dnes je pět z nich na kandidátce SNK-ED a je otázkou, jaký program nebo hodnoty budou ctít v případě, že je voliči vyšlou do zastupitelstva. Na tomto příkladě je vidět, že i kdybychom nakrásně dopředu řekli, s jakými stranami chceme spolupracovat, nevyzpytatelný hlas lidu nakonec může namixovat složení zastupitelstva tak, že bude složité sestavit stabilní a funkční radu města. Moje osobní přání je, aby se jindřichoradecký volič oprostil od křížkování jednotlivých jmen a volil raději celé strany. A pokud už má své favority v jiných stranách, ať kromě předvolebních slibů, zkonzumnovaných gulášů a rozdaných růží vezme v potaz i to, jaký přínos pro město mohou do budoucna mít. Ve volbách přeci neodměňujeme za to, co pro město kdo dosud vykonal, ale jaké úkoly je psychicky i fyzicky schopen pro blaho města a všech jeho obyvatel plnit.


Oldřich Máca – Koalice Piráti, Zelení a Změna

Na tuto otázku nemáme odpověď.