16.2 C
Jindřichův Hradec
23.05. 2024
Články

Rovnováha a protiklady | KOUZLA JH

Vše kolem nás se skládá ze dvou protikladných, ale doplňujících se protikladů. Známe je jako mužskou a ženskou energii, jako oheň a vodu. Tyto dva protiklady jsou nazvány Jin a Jang. Oba protiklady neexistují nezávisle, oba jsou základní energie, které se projevují všude kolem nás. Nic kolem nás není absolutní Jin nebo Jang. Ani jedna strana není lepší nebo horší než ta druhá. Vyvážené energie pro nás znamenají rovnováhu, nevyvážené buď posilují naši pasivní nebo aktivní stránku. Jin a Jang znázorňují dualitu, nic není absolutně čisté, dobré, zlé, špatné.

Jin je symbolem pasivní energie – mezi tyto patří přijímání, ticho, tma, pohled do vlastního nitra. Jin vybízí k odpočinku, útlumu, stagnaci. Barva černá, ženský znak, pasivní, noc, symbol země – matky, ze které vyrůstá život, rodící síla, poddanost. Jin je považována za ženskou sílu, které je přiřazována barva modrá, prvek voda.

Jang je symbolem aktivní energie – mezi tyto patří hlasité, veselé, světlo, pohled do okolí. Jang vybízí k činnosti, průbojnosti, rozletu. Barva bílá, mužský znak, aktivní, den, symbol nebe, ze kterého přišel život, oplodňující síla, dominance, aktivita. Jang je považován za mužskou sílu, které je přiřazována barva červená, prvek oheň.

Jedním z prvních kroků aplikace léčení pomocí  feng shuj je využití energie Jin Jang.

Tedy v místnostech, které využíváme k odpočinku je vhodné volit prvky, které energii tlumí, tedy jemné barvy, měkké povrchy, tlumené osvětlení, jemné hrany.

Naopak v místnostech, které využíváme k práci, tvorbě, aktivitě je vhodné využívat výraznější barvy, více světla, ostré hrany.

Stejným způsobem je také třeba myslet i na vchod do domu/bytu/kanceláře –  tichý, tmavý, zapadnutí vchod představuje energii Jin, tedy stagnující, a takto zakrytý vchod může způsobovat i pomalý tok energie do místnosti – a finance – je také jedna s energií.

Pokud ve vašem prostředí převládají více prvky Jang (mužský princip, energie) – může být i vaším emocionálním stavem výbušnost, zlost, naštvání.

Opakem převládajících prvků Jin (ženský princip, stagnace) – může být vaším emocionálním stavem letargie, duchem nepřítomnost, apatie.

Namalujte si na papír plánek Vašeho domu/bytu/kanceláře v přesném měřítku. Pojmenujte si ve vašem plánku jednotlivé místnosti, napište, k čemu místnost slouží, popište, jak se v dané místnosti cítíte, jakou tam vnímáte energii (aktivní, pasivní, klidnou, depresivní, vyrovnanou . . . ) a každou místnost na plánku vybarvěte převládající barvou. Zamyslete se, zda informace, které jste si do Vašeho plánku zaznamenaly odpovídají energiím Jin a Jang, které byste v místnosti chtěli vnímat.

Při sestavování plánku si zamyslete i nad správným umístěním postele. Z hlediska partnerských vztahů by postel měla být kvalitní (rámy, čela, rošty, matrace), mít jemné barvy povlečení. Čelo opřené o zeď, dostupná ze tří zbývajících stran, noční stolky i osvětlení z pravé i levé poloviny postele. Z postele by mělo být – pro pocit bezpečného spánku, viděl na vstupní dveře. Čelo postele nemá být opřené o zeď spojující ložnici s koupelnou či toaletou, obecně se zdí, kde jsou vedeny odpady. Dále je dobré, aby postel nestále v přímce okno-dveře, tato přímka nevede ke klidnému a spokojenému spánku.

Ložnice, místo, kde spíte, odpočíváte,  je jednou z nejdůležitějších částí domu a proto je dobré, aby léčba feng shuj začínala právě ložnici.

Marta Lukácsová