18.6 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Články

Společná (Česká Kanada vypravuje)

Božská je samota ovšem bez přátel a blízkých, ke kterým se z ní můžeš vrátit, přichází o klíčovou část své výjimečnosti a stává se jen uměním bez umění. Zdrojem bez těch, kdo z něj čerpají.

Samota tě spojuje s krajinou a čím víc si nasloucháte, tím víc jste jedno druhým. Pozorovatel se mění v pozorované a vzniklá vzájemnost je odměnou pro všechny zúčastněné. Když se však vypravíš ven a bude vás víc, zažiješ další ze všech těch stavů vědomí, co jsou.
Sdílení.

Krásy i rozmarů počasí. Hudby nočních ohňů i chladu ranní koupele. Hvězdného nebe nad hlavou. A taky humoru, protože v potenciálu souputnictví číhá na každém kroku.
Je červnový podvečer, kdy s přáteli opouštíte bystřické náměstí směrem k modrošedým plotům kasáren a přes kulisy ztracené obce Mnich, zákoutími luk, kam přijde málokdo, se svižně blížíte k Oboře. Hranice je tam nadosah a vaše kroky vede signálka, která svou přímočarostí vyvažuje klikatící se přirozenost česko-rakouského pomezí. Vítr je čerstvý, obloha čistá.

Minete Artoleč i odbočku k chalupám Hirschenschlagu a na idylickém místě za lesem se na plátně pohraničního večera objeví chata v jezerní kotlině. Bez plotů, bez cedulí o zákazech vstupu. Skromná, vstřícná a pokorná.
A stejně tak se tu dnes večer i ubytujete a prožijete klidnou třebaže mrazivou noc. Ráno doplníte zásoby dříví, poděkujete tomuto českokanadskému nouzovému nocovišti i jeho vzdáleným tvůrcům a vydáte se dál.
Kolem statku Jousal, jedné z nejvíce zapomenutých stop dávného osídlení, lesními silničkami až ke Starým Hutím a ještě dál na Romavu, kde k vám její kaplička promluví svou staletou a přesto blízkou řečí.
Společně budete obdivovat tichá luční zákoutí na cestě do Rajchéřova, na Hadím vrchu číst zápisy z vrcholových knih a vyhřívat se na Slunečních kamenech. Na křižovatce u Návar vařit prvotřídní gastronomii – protože v lese chutná jinak a víc – a ve Veclově přes ploty diskutovat s domorodci.

V horkém odpoledni vystoupáte na vrchy Trojmezí a pak poběžíte dolů k Maříži, protože za chvíli už i tam budou zavírat. Vřele vás přivítají a v keramické restauraci najdete bezpečné útočiště podvečera.

Přespíte u bunkrů a rybníků nad Stálkovem a po ranní koupeli se vydáte do Slavonic a dál na východ, do Dešné a na Bítov.

A celou cestu, od Bystřice po Vranov, bude znít ve vašem průvodu hlahol a smích.

Ta pravá forma sdílení.

Petr Pokovba – Českákanadavypravuje.cz

Česká Kanada vypravuje

 je místem, kde promlouvá duše krajiny skrytá v Novobystřické vrchovině, v jihovýchodním koutu okresu Jindřichův Hradec, který je odedávna hranicí dvou zemí, oblastí, kde se potkávají odlišné kultury, různé způsoby života. A přesto v něčem stejné. Utvářejí je rysy krajiny, jež byla osídlena jako jedna z posledních v českých zemích, krajiny, jež  ve své tiché kráse ukrývá mnohé.

ceskakanadavypravuje.cz o ní vypráví.

Česká Kanada vypravuje