0.5 C
Jindřichův Hradec
25.04. 2024
Články

Únorové přípravy zahrady a balkónu či parapetu (Pěstitelské okénko Zahradního centra)

Venkovní zahrada se pomaličku probouzí – v únoru rozkvétají vilíny – vyšlechtěné kultivary kvetou zajímavým žlutým, oranžovým i červeným květem, také začínají vylézat drobné cibuloviny – žluté talovíny, sněženky, krokusy.

Únorové přípravy zahrady a balkónu či parapetu (Pěstitelské okénko Zahradního centra)
Talovín zimní

V únoru bývají ještě silné mrazy, střídané dobou oblevy. Právě oteplení volá na zahradu, a když nemrzne a je suché počasí, důkladně zalijeme stálezelené listnáče a jehličnany.

Trávník ještě spí, a proto je nejvyšší čas na vápnění. Vrstva sněhu nevadí. Používáme vápenec mletý nebo dolomitický, který má více hořčíku (v dávce 100 až 200 g/m2). Tím zvýšíme pHHhHoooj půdy a zabráníme tak kyselomilnému mechu v růstu.

Hned jak vystoupí teploty nad 0 °C můžeme začít s prosvětlovacím řezem ovocných stromků. Odstraňujeme všechny větve, které rostou do koruny, vzájemně se křižují, dále nemocné či poškozené větve. U mladých stromků formujeme korunu, starší jabloně a hrušně můžeme zmladit. Peckoviny v zimě neřežeme! Od půlky února řežeme i vinnou révu – úkolem zimního řezu je probírka starého odplozeného dřeva, likvidace přebytečných výhonů. Na révě by měl zbýt jen 1 nebo 2 dlouhé výhony se 4-7 očky a zásobní čípek s 2 očky.

Koncem února začneme s řezem listnatých keřů a opadavých živých plotů, které sestřihujeme v předjaří, dokud neproudí míza. Udržujeme kónický tvar, tedy plot stříháme tak, aby měl širokou základnu, která se zužuje směrem vzhůru. Neřežeme na jaře kvetoucí keře – forzýtie, štědřence, kdoulovce, šeříky.

Výsevy a příprava na okenním parapetu:

Únor je už i měsícem výsevů. V tomto období začínáme s výsevy zeleninových paprik, letniček a balkónovek s dlouhým vývojem jako jsou petúnie, pelargónie, gazánie, dračíky, lobelky, begonie, hledíky.

Při výsevech do truhlíku dodržujeme tato pravidla:

  1. Používejte jen substrát pro výsevy. Klasické pěstební substráty obsahují příliš živin a klíční rostliny by byly sice velké, ale slabé a špatně by se přepichovaly a ujímaly. Ještě lepší je supresivní výsevní substrát, který je obohacen o houbu Trichoderma virens, která aktivně potlačuje původce padání klíčních rostlin a o houbu Metarhizium anisopliae, která představuje prevenci před poškozením hmyzími škůdci, napadajícími výsevy.
  2. Vysévejte co nejřidčeji, aby se rostliny dobře přepichovaly a vytvořily dobře rozvětvené silné kořínky.
  3. Když semena při pokojové teplotě vyklíčí, teplotu o několik stupňů snižte a často větrejte, aby sazenice a jejich kořeny nerostly příliš rychle.

Do vytápěného skleníku sázíme salát, kedlubny. Do nevytápěného skleníku a pařeniště postupně vyséváme ředkvičky, salát.

Jindra Zvěřinová – Zahradní centrum