10.4 C
Jindřichův Hradec
24.04. 2025
Články

Vojenský Jindřichův Hradec II | Pohledy a fotografie z Jindřichohradecka

Historické fotografie a pohlednice z Jindřichova Hradce odhalují další kapitoly bohaté vojenské minulosti města. V době první světové války byla například budova dnešní 2. základní školy dočasně přeměněna na vojenskou nemocnici, podobně jako řada dalších školních objektů v tehdejším Rakousku-Uhersku.

Z roku 1866 pochází pohled na královské pruské hulány, kteří v srpnu dorazili do Jindřichova Hradce během prusko-rakouské války. Poválečná atmosféra se pak odráží na fotografii upomínky na 1. světovou válku, umístěné před restaurací Zlatá husa.

Důstojné připomenutí padlých vojáků nabízí pomník padlým hrdinům 75. pěšího pluku před Švecovými kasárnami, jež patřily k nejvýznamnějším vojenským areálům ve městě. S historií jindřichohradecké armádní přítomnosti jsou rovněž spjaty Střelecká kasárna.

Tyto pohledy a snímky z archivu představují nejen dokumentaci historie, ale i výjimečný vhled do období, kdy bylo město pevně spojeno s vojenskou infrastrukturou a životem vojáků.

 

Víte, že…?

  • Po prohrané bitvě u Solferina v roce 1859 přistoupilo Rakousko k reorganizaci své armády. V roce 1860 byl vytvořen nový pěší pluk Františka hraběte Folliota z Crenneville s číselným označením 75. Doplňovací obvod měl sídlo v Jindřichově Hradci a zahrnoval území Jindřichohradecka, Táborska a Pelhřimovska.
  • K vojenským účelům sloužil ve městě i rozsáhlý objekt při východním konci Růžové ulice nedaleko rybníka Vajgar. Za napoleonských válek se tu prý pekl chléb pro vojáky, proto se mu také začalo říkat „pekhaus“, byl ale zřejmě využíván i k dalším vojenským potřebám.
  • Na konci 19. století byla pro zeměbrance, to už v Jindřichově Hradci sídlil prapor českobudějovického 29. zeměbraneckého pluku, postavena nová moderní kasárna na jižním okraji města při silnici vedoucí do Nové Bytřice a dále na Vídeň. Tato kasárna, pojmenovaná později jako Žižkova, slouží armádě dodnes, sídlili zde např. tankisté a po vzniku Armády České republiky 153. záchranný prapor, v současné době pak 44. lehký motorizovaný prapor.

Zdroj:  Kniha „PROMĚNY SLAVNÉHO MĚSTA PO VELKÉM POŽÁRU 1801“

Pokud můžete poskytnout vlastní fotografie z dávné či nedávné historie Jindřichova Hradce a jeho okolí, tak nám je prosím zašlete na e-mail: [email protected]

Zdroj foto: Archiv