21.5 C
Jindřichův Hradec
27.05. 2024
Články

Z policejní práce na Jindřichohradecku (květen-červen 2019)

Co řešili státní policisté v květnu a v červnu na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

 • Ranní tragickou dopravní nehodu nepřežila mladá dívka

Jindřichův Hradec – Mladá dívka zemřela při dopravní nehodě u Děbolína.

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (květen-červen 2019)Krátce po čtvrté hodině ranní dne 27. června přijal operační důstojník na lince 158 informaci o dopravní nehodě u Děbolína na Jindřichohradecku. Náraz vozidla, (dodávky) Citroen do stromu nepřežila mladá dívka. Devatenáctiletý řidič byl po nehodě letecky transportován do nemocnice k dalšímu ošetření. Dopravu v místě nehody řídili policisté kyvadlově. Okolnostmi a přesnými příčinami tragické nehody se budou dále zabývat jindřichohradečtí kriminalisté.

Znovu apelujeme na řidiče, aby důsledně dodržovali silniční zákon! Buďte vůči sobě navzájem ohleduplní a obezřetní. Neriskujte zbytečně životy a zdraví své a dalších účastníků silničního provozu! Čekají nás letní prázdniny a s nimi spojené dlouhé cesty na dovolené. Odpočiňte si než vyrazíte a pokud se necítíte dobře, cestu raději odložte. Nezapomínejte na pitný režim a do cíle své cesty dojeďte v pořádku.

 • Krádež finanční hotovosti

J.Hradec – Z domu mělo zmizet 200 000 korun.

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody, který v období od 25. května do 21. června   nezjištěným způsobem vnikl do rekreačního domu   v obci Deštná, kde ze zásuvky komody měl odcizit volně uloženou papírovou obálku s  finanční hotovostí ve výši 200 000 korun ku škodě   manželů, majitelů rekreačního domu.

 • Dopravní nehoda se smrtelným zraněním

Jindřichův Hradec – Muž středního věku dnes spadl z jízdního kola a bohužel na místě i přes okamžitou pomoc zemřel.

Odpoledne 22. června se na Jindřichohradecku neslo v smutném duchu tragické události na silnici III/14811. Po 15:00 hod. jel cyklista (51 let) na svém jízdním kole, ve směru Lásenice – Vydří, kdy z dosud neustanovených příčin spadl z kola a poté u něho nastalo bezvědomí. I přes poskytnutou péči dalšími cyklisty a následnou zdravotnickou pomoc, se ho bohužel nepodařilo přivést k životu.

Na místo byla vyslána výjezdová skupina Služby kriminální policie a vyšetřování z Územního odboru Jindřichův Hradec a zároveň i jejich kolegové ze Skupiny dopravních nehod stejného odboru. Ti po ohledání místa nařídili zdravotní pitvu a ve věci zahájili úkony vyšetřování dopravní nehody se smrtelným zraněním, což bude i statisticky vykázáno.

Uvedený muž se tak stal 36. obětí na silnicích v Jihočeském kraji.

 • Výskyt pumy 

J.Hradec – Kriminalisté žádají veřejnost o pomoc.

Policisté a kriminalisté stále žádají veřejnost o informace k pohybu kočkovité šelmy, pravděpodobně americké pumy, která se již několik týdnů pohybuje na okrese Jindřichův Hradec. O tomto víkendu byla šelma spatřena u obce Deštná ve směru na Mostečný  a dále u obce Rosička.  Není samozřejmě vyloučeno, že se může pohybovat i na druhé straně hranice či své teritorium rozšířit.

Kriminalisté  nyní spolupracují s příslušnými institucemi a rovněž se radí s odborníky ze zoologických zahrad jak nejlépe a nejefektivněji postupovat, aby byla puma americká ve volné přírodě odchycena, případně odborníky uspána a převezena k dalšímu chovu. Kriminalisté si opatřili odchytové zařízení a potřebují pomoc široké veřejnosti a také veřejnosti myslivecké.

Aby bylo možné odchytovou klec správně umístit, potřebují co nejvíce informací o pohybu či opakovaném výskytu této šelmy. Je velmi pravděpodobné, že šelma si ve volné přírodě své teritorium teprve hledá.

Policisté přijali již několik informací od občanů k pohybu zvířete, všechny informace kriminalisté prověřují a zpracovávají. Důležité je, aby občané ihned o výskytu šelmy informovali policisty. Dbejte však také na vlastní bezpečnost!

Stále platí žádost policistů o záznamy z fotopastí,  kamer z objektů či místa nalezených otisků tlap nebo kadáverů  pumou ulovené zvěře. Případné stopy budou kriminalisté přímo na místě zajišťovat. Veškeré informace  o aktuálním výskytu pumy americké volejte na tísňovou linku policie 158. Děkujeme vám za spolupráci.

 • Nebezpečné vyhrožování mezi studenty

Jindřichův Hradec – Policisté v Třeboni vyšetřují velmi závažné vyhrožování.

Velmi závažné vyhrožování mezi studenty vyšetřují policisté a kriminalisté v Třeboni. Mladík (19 let) od začátku května různými schválnostmi a pak také napadáním obtěžoval o tři roky mladší kamarádku. Postupně v útocích „přitvrdil“ a vyhrožoval usmrcením nejen jí, ale také jejím spolužákům i rodinným příslušníkům. Jeho agresivita, projevy i chování bylo tak vyhrocené, že se poškození začali skutečně obávat o svůj život i zdraví. Případ oznámili policistům, kteří po shromáždění dostupných informací i svědectví muže obvinili z nebezpečného vyhrožování.

 • Vážná dopravní nehoda – mladý motorkář podlehl zranění

Jindřichův Hradec – Dopravní policisté řeší střet nákladního vozidla s motorkou.

Vážná dopravní nehoda - mladý motorkář podlehl zraněníDne 4. června kolem osmé hodiny ranní přijali důstojník Integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje oznámení o střetu mezi nákladním vozidlem a motorkou na silnici II/406 v katastru obce Lidéřovice na Dačicku. Na místo byly vyslány složky Integrovaného záchranného systému, ze strany policie – strážce zákona obvodního oddělení Dačice a následně i dopravní policisty Územního odboru Jindřichův Hradec.

Po příjezdu na místo zjistili, že na křižovatce u obce Lidéřovice a Peč, vyjížděl řidič nákladního vozidla tovární značky Tatra Jamal z vedlejší silnice na hlavní, kdy pravděpodobně přehlédl z levé strany přijíždějícího motorkáře na stroji tovární značky Honda Hornet a došlo k čelněbočnímu střetu. Po nárazu se velmi těžce zranil mladík na motorce a přítomní mu poskytovali první pomoc až do příjezdu Zdravotnické záchranné služby (pozemní) a Letecké zdravotnické služby. Ti mladíka zaintubovali a transportovali do nemocnice.

Případ si následně převzali kriminalisté Územního odboru Jindřichův Hradec, kteří ve věci zahájili úkony prověřování, zda nedošlo k trestnému činu, dle kvalifikace Těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Komunikace byla uzavřena pro veškerý provoz až do 11:10 hod.

Připomínáme na opatrnost při jízdě křižovatkou!

DODATEK:

Po 13:00 hod. obdrželi policisté informaci o to, že mladý muž 28 letý motorkář podlehl velmi vážným zraněním. Bohužel se tak stal 28. obětí na jihočeských silnicích.

 • Smrtelná dopravní nehoda u Dolního Bolíkova

Jindřichův Hradec – Další osoba zemřela na silnici v největším jihočeském okrese.

Smrtelná dopravní nehoda u Dolního BolíkovaNedělní noční tragická nehoda dne 2. června na silnici II/406, mezi obce Slavonice a Dačice u Dolního Bolíkova, zaměstnala všechny složky Integrovaného záchranného systému. Ve 20:46 hod. přijal operační důstojník zprávu o dopravní nehodě, cca 2 km před D. Bolíkovem, ve směru od Slavonic, kde došlo ke střetu dvou osobních vozidel, v jednom vozidle zemřel spolujezdec, další osoby jsou těžce a lehce zraněny.

Na místo okamžitě vyjely všechny složky IZS, kdy z řad policie byla na místě hlídka dačických strážců zákona. Ti zjistili, že ve směru Slavonice – Dačice řídila mladá dívka (roč. 2000) osobní vozidlo tovární značky Renault Megane, kdy při prudkém sjezdu na mokré vozovce, pravděpodobně nepřizpůsobila rychlost jízdy svým schopnostem a stavu komunikace, dostala smyk a pravým bokem narazila do protijedoucího osobního vozidla tovární značky Škoda Octavia. Ve vozidle Renault byl zaklíněn spolucestující, muž roč. 1990, který i přes poskytnutou první pomoc podlehl velmi těžkých zraněním neslučitelným se životem. Řidička utrpěla velmi těžká zranění a z místa jí transportovali leteckou zdravotnickou službou. V osobním vozidle Škoda se zranily lehce dvě osoby.

Po příjezdu na místo dopravními policisty Skupiny dopravních nehod Územního odboru Jindřichův Hradec, bylo rozhodnuto o uzavření komunikace. Vzhledem k tomu, že policisté zjistili, že pravděpodobným viníkem je uvedená žena, případ si převzali jindřichohradečtí kriminalisté Služby kriminální policie a vyšetřování, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu Usmrcení z nedbalosti.

Komunikace byla uzavřena pro veškerý provoz do brzkých ranních hodin.

Od začátku roku zemřelo na jihočeských silnicích 27. osob.

 • Vážná dopravní nehoda

J.Hradec – Těžké ublížení na zdraví z nedbalosti šetří kriminalisté.

Dne 26. května kolem 14:50 hodin řidič se pravděpodobně plně nevěnoval řízení osobního automobilu Škoda Fabia, jedoucí po silnici I. třídy č. 23 ve směru od J. Hradce na Kardašovu Řečici za obcí Děbolín. Při jízdě po přímém a přehledném úseku silnice, přejel s vozidlem do protisměrné části vozovky. Zde došlo k čelnímu střetu s protijedoucím osobním automobilem Hyundai IX 20, které řídil poškozený, jenž při nehodě utrpěl těžké zranění, se kterým byl přepraven leteckou záchrannou službou do nemocnice v Č. Budějovicích. Rovněž řidič vozu Škoda Fabia utrpěl těžké zranění. Na místo se ihned dostavili jak dopravní policisté z J. Hradce, tak i kompletní výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování. Policejní komisař ještě téhož dne ve věci  zahájil  úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a případem se bude i nadále intenzivně zabývat.

 • Vnikl do skleníku a plenil

J.Hradec – Třeboň – Úrodu zeleniny majitelce nepřál.

Dosud neznámý pachatel v době od 17. května do 28. května 2019 překonal oplocení samostatné zahrady u domu v obci Plavsko a poté vnikl da zahrady. Zde ve skleníku vytrhal ze země 20 kusů sazenic ředkviček, 25 kusů sazenic rajčat, 25 kusů sazenic paprik, 10 kusů sazenic jahod a z místa pod rouškou tmy odešel neznámo kam. Majitelce tak  svým jednáním způsobil  celkovou škodu ve výši nejméně 4000  korun. Třeboňští policisté po zlomyslném pachateli přečinu porušování domovní svobody i nadále pátrají.

 • Úvěrový podvod a nevrácení nálezu

J.Hradec – Exekuce zamlčel, peněženku nevrátil.

Policisté z obvodního oddělení J.Hradec předali včerejšího dne 29. května sdělení podezření muži, který se svým jednáním měl dopustit hned dvou trestných činů. A to  přečinu úvěrový podvod a přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

V prvním případě již v listopadu 2018 v prodejně v J.Hradci, při sjednávání spotřebitelského úvěru záměrně uvedl do úvěrové smlouvy nepravdivé údaje, kdy zamlčel, že proti němu bylo vedeno celkem 7 exekucí za téměř 10 000 korun. Na základě těchto nepravdivých údajů byl uzavřen spotřebitelský úvěr  s disponibilním úvěrovým limitem ve výši 10 000 korun ze kterého podezřelý zakoupil mobilní telefon v hodnotě 4 894 korun, kdy na místě uhradil přímou platbu 500 a  dále úvěr nehradil, čímž poškozené společnosti způsobil škodu ve výši 4 394 korun.

Dále dne 24.května 2019 u stojanu na jedné z benzínových čerpacích stanic v J.Hradci se nálezem zmocnil a ponechal si peněženku s vloženou finanční hotovostí 2 046 korun s osobními doklady a platební kartou bankovního ústavu na jméno poškozeného, čímž poškozenému způsobil škodu v celkové výši nejméně 2 400 korun.Podezřelý muž je nyní trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení.

 • Nadýchal přes 2,60 promile

J.Hradec – Městští strážníci přivolali policisty státní.

Podezřelý muž  dne 18. května kolem 3.15 hodin řídil v J. Hradci na náměstí  Míru osobní motorové vozidlo tovární značky VW Passat, když  byl po jízdě kontrolován hlídkou městské policie J.Hradec, která u řidiče provedla dechovou zkoušku přístrojem Dräger. Řidič nadýchal  přes 2,10 promile alkoholu. Na místo byla přivolána hlídka policistů obvodního oddělení J.Hradec, kdy za přítomnosti státních policistů se řidič podrobil dalším dvěma dechovým zkouškám, kdy nejvyšší naměřená hodnota činila přes  2,60 promile alkoholu v dechu řidiče. S výsledky měření podezřelý muž souhlasil, lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu nežádal. Policisté  řidiči  na místě zadrželi řidičský průkaz  a  další jízdu mu  zakázali. Dne 20. května si podezřelý řidič převzal z rukou  jindřichohradeckých policistů sdělení podezření pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Do dvou týdnů stane před soudem.

 • Tři proti všem

J.Hradec – Na diskotéce rozdávali rány pěstmi i lokty, policisté na místě zasáhli.

Tři podezřelí  muži kolem 1:00 hodiny noční  dne 10.února 2019, po předchozím požití alkoholu, společně a před nejméně 15-ti osobami v průběhu diskotéky v J.Hradci, nejprve slovně uráželi hosty klubu, se kterými měli v úmyslu vyvolat fyzický konflikt, poté do hostů rukama strkali. Jednání třech podezřelých mužů vyvrcholilo tím, že postupně napadli nejméně čtyři  poškozené  a to ranami pěstí do obličeje a těla či údery lokty do těla i hlavy. Dále jeden z podezřelých měl bránit ostraze diskotéky, aby zasáhla proti protiprávnímu jednání, kdy měl pěstí udeřit také muže z ostrahy diskotéky. Toto napadání hostů a výše uvedené jednání třech podezřelých mužů trvalo do té doby, než na místo urychleně přijely přivolané  hlídky městské policie J. Hradec a hlídky policie České republiky, které v souladu se zákonem adekvátně zasáhly. Jak jindřichohradečtí policisté zjistili, všichni tři podezřelí muži si takto počínali i přesto, že v minulosti byli rozhodnutím soudů potrestáni nebo odsouzeni za trestné činy výtržnictví.

Po precizním zadokumentování  trestné činnosti předali policisté z obvodního oddělení J.Hradec případ jindřichohradeckým kriminalistům. Policejní komisař vypracoval  usnesení o zahájení trestního stíhání, neboť se všichni tři muži dopustili trestného činu výtržnictví a trestného činu úmyslné ublížení na zdraví ve stádiu pokusu, vše spáchané ve formě spolupachatelství. Již obvinění muži jsou nyní trestně stíháni na svobodě.

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová – (Oficiální zprávy Policie ČR  se redakčně neupravují)