25.4 C
Jindřichův Hradec
18.06. 2024
Články

Zachraňte Krafferovu zahradu!

Před necelým rokem jsme si pronajali opuštěnou historickou zahradu v centru J. Hradce, hrozilo totiž, že se z ní stane parkoviště. Postupně zahradu vlastními silami opravujeme. Chybí ale kvalitní zázemí pro nás i návštěvníky. Podpořte Krafferovu zahradu!

Jak to všechno začalo

Příběh zahrady začal před 300 lety. Původně barokní zahradu založila hraběnka Černínová pro své potěšení.

Časem ji nahradilo prvorepublikové Krafferovo zahradnictví, v němž pracovala celá rodina Ignáce Kraffera. Začátkem 20. století tedy logicky převzal zahradnictví po svém otci Josef Kraffer, a dál pokračoval v tradici. Tehdejší zahradnická produkce zahrnovala všechno, co si umíme, a možná dnes už ani neumíme, představit. Od květin venkovních, přes pokojové rostliny, citrusy, kamélie až po zeleninu a ovocné stromky. Pro zvláštní příležitosti – například pohřby, zde fungovala i půjčovna rostlin.

Protože neexistovaly hadice ani všelijaké stroje, nejvěrnějším zahradníkovým přítelem byla motyka a konev. Z této doby se v zahradě také zachoval důmyslný systém rozvodu vody. Nakonec všechno přerušila éra komunismu – zahrada byla zestátněna. Pouto rodiny Krafferovy se zahradou bylo ale tak silné, že i potomci Josefa Kraffera dál pracovali v zahradnictví, které bylo v té době už pod hlavičkou Komunálních služeb. Období socialistického zahradničení zanechalo v zahradě nejvýraznější otisk ve formě dvou obrovských 50 m dlouhých vytápěných skleníků a nové kotelny, která vznikla na místě původního skleníku.

Od 80. let zahrada desítky let chátrala a vypadalo to, že zanikne úplně.

V roce 2003 ji získala do pronájmu trvalková školka Florianus. Zahrada byla v té době zcela zarostlá a připomínala les. Všechno bylo zničené, skleníky rozbité, původní terasy byly zavezené a celá zahrada se proměnila na jednu velkou hromadu materiálu. Přesto se zde podařilo za několik let vybudovat prosperující trvalkovou školku. Ta ale vloni svou činnost ukončila a zahradě hrozilo, že se změní na parkoviště….

Zahrada v době Krafferova zahradnictví.

Povedlo se nám úžasný příběh zahrady oprášit a rozhodli jsme se, že pro její záchranu uděláme cokoli, že ji zkrátka nedáme.

Zahradu jsme si pronajali a všechnu svoji energii i úspory věnujeme tomu, abychom ji opět oživili a otevřeli veřejnosti. Celou sezónu byla vrata Krafferovy zahrady dokořán a navštívilo nás více než 2 500 návštěvníků z různých koutů České republiky i ze zahraničí. Začali jsme pěstovat květiny, pořádáme zahradnické workshopy, kulturní akce, ale chtěli bychom víc. A k tomu potřebujeme vaši pomoc.

Co je naším cílem?

Rádi bychom, aby v zahradě vyrostlo zázemí pro nás a taky pro vás. Vzhledem ke stavu zahrady musíme veškeré aktivity provozovat venku nebo v nevytápěných prostorech bez vody a elektřiny. Chybí kvalitní zázemí pro nás i návštěvníky. To bychom rádi změnili a na místě zchátralých budov postavili nové sociální zázemí a ateliér, kde budeme moci fungovat celoročně.

Realizace této stavby nám pomůže v dalším rozvoji zahrady. Bez ní se zkrátka nepohneme kupředu.

Vizualizace budovy zázemí a ateliéru.

Kdo jsme a proč to děláme?
Jsme tři zahradní architekti –⁠ Honza, Míša a Áňa a spojuje nás nadšení pro věc –⁠ svou práci máme rádi.

Honza chtěl být vždy buď ochráncem přírody nebo zahradníkem. A tak si plní dětské sny. Založil zahradní a krajinářský ateliér Za Mák v Jindřichově Hradci a převážná část jeho práce se odehrává na venkově, ve volné krajině nebo na místech se zajímavou atmosférou.

Míšu bavily staré zahrady a jejich objevování, tak si jednu takovou pronajala. Její idea je vytvořit na historických základech soudobou zahradu plnou lidí, kultury a všemožných zahradnických aktivit. A to vše s úsměvem.

Áňa od mala trhala vše, co se naskytlo. Pěstování kytek, vázání věnců a vše okolo je pro ni nekonečný relax spojený s přírodou a pozitivní energií.

A tak se naší společnou vášní stala Krafferova zahrada, protože věříme, že místa s duší nemůžeme nechat jen tak zmizet. Pracujeme tu s respektem k místu, jeho historii a uvědomujeme si hodnotu kvalitní řemeslné práce.

Díky naší profesi si spoustu práce v zahradě dokážeme udělat sami. Co neumíme, to se naučíme, ale na některé věci jednoduše nestačíme.

Současný stav zahrady.

Detaily

Zahrada by měla být v budoucnu ekonomicky samostatná. Peníze, které se tu vydělají, v zahradě zůstanou a budou sloužit na její údržbu a rozvoj.

Co plánujeme?

  • rozšíříme květinářství
  • otevřeme zahradnictví
  • zvětšíme produkci trvalkové školky
  • vznikne malá kavárna, protože míst pro posezení s kávou máme víc než dost
  • naše zahradnické workshopy a environmentální aktivity budete moci navštívit celoročně
  • poskytneme vám prostor pro rozmanité aktivity

…a hlavně nenecháme zaniknout jedno báječné místo uprostřed jednoho báječného města!

Víkend otevřených zahrad 2021.

Když se nám podaří vybrat víc, zahrada poroste asi takhle…

  • 400 000 Kč  – Můžeme se stěhovat! Elektřina, teplá voda a toalety jsou sice jen první krok, ale za to ten nejdůležitější.
  • 500 000 Kč  –  Krůček po krůčku chceme zahradu zpřístupnit celoročně. K tomu nám pomůže zařízení malého květinářství, které bude mít otevřeno v létě i v zimě.
  • 700 000 Kč – Abyste se k nám dostali bez holínek, vydláždíme dvůr a okolí našeho nového zázemí krásně postaru…kamenem.
  • 1 000 000 Kč – Rekonstrukce trvalkové školky a venkovní prodejny je pro nás velmi důležitá. Zahrada si bude přivydělávat na svoji údržbu sama a my si budeme moci oddechnout.