8.6 C
Jindřichův Hradec
17.04. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku

Co řešili státní policisté v létě na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Další pohřešovaný vodák

Jindřichův Hradec – Dalšímu vodákovi šlo o život!

Přestože si jihočeské řeky a vodní nádrže v minulých dnech vyžádaly dva lidské životy, stále se najde dost hazardujících vodáků. Poslední případ řešili policisté z jindřichohradeckého okresu společně s hasiči. Na linku 158 se ozvali ve čtvrtek večer dva vodáci, že se na Nové řece u kempu Mláka pokoušeli pomoci vodákovi, který mohl být pravděpodobně vlivem opilosti v ohrožení života. Do pátrání se tak zapojili policisté, hasiči se čluny i policejní psovodi.

Zhruba hodinu po oznámení našli záchranáři prázdnou kánoj a o kus dál vodácké sudy s oblečením. Přes půjčovnu lodí se povedla zjistit totožnost pohřešovaného vodáka, následně jeho telefon, ten se však přihlásil do sítě naposledy odpoledne. Policejní psovod, který propátrával pravý břeh, krátce po jedenácté večer, muže značně podchlazeného nakonec našel. Vodák byl převezen do nemocnice a případ tak má naštěstí dobrý konec. O věci se vodákovi ochotně postarali Na Kolibě.

Nebýt všímavé vodácké dvojice, mohl, celý případ dopadnou tragicky. Nepodceňujme jihočeské vody, nenechte kamarády riskovat!

  • Vážná dopravní nehoda

J.Hradec – Dačice- V protisměru se čelně střetl s motorkářem.

Podezřelý muž dne 12. srpna kolem 4:10 hodin jako řidič osobního automobilu Volkswagen Pasat Variant, při jízdě po silnici ve směru od obce Řečice na Dačice, v místě vzdáleném 500 metrů za křižovatkou se silnicí III. tř. č. 40620, pravděpodobně  nepřizpůsobil rychlost jízdy a při projíždění táhlé levotočivé zatáčky, která mírně stoupala k horizontu, svým vozidlem přejel do protisměrné části této pozemní komunikace, kde se čelně střetl s protijedoucím motocyklem Jawa 250. Po střetu byl motocykl i s řidičem vymrštěn na přední kapotu automobilu Volkswagen. Poté motorkář narazil do čelního skla a střechy automobilu, ze které byl odmrštěn na levou travnatou krajnici ve směru na Dačice, kde zůstal ležet. Motocykl JAWA 250 po střetu s automobilem zůstal ležet na jeho přední kapotě, ze které spadl až po ujetí dalších 30.metrů do pravého příkopu, ve směru jízdy na Dačice, kde se automobil  zastavil. Při této dopravní nehodě řidič motocyklu utrpěl těžká zranění, se kterými byl leteckou ZZS transportován z místa dopravní nehody do nemocnice Č.Budějovice, kde je nyní hospitalizován. Ke zranění jiných osoba nedošlo. Způsobená škoda činí nejméně 100 000 korun.

Na místo dopravní nehody ihned vyrazila hlídka dačických policistů, dvě hlídky dopravních policistů i výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce, včetně dalších složek IZS. Po precizním zadokumentování a ohledání místa dopravní nehody případ na místě převzal policejní vyšetřovatel SKPV. Ještě téhož dne ve věci zahájil úkony trestního řízení pro trestný čin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a případem se bude i nadále intenzivně zabývat.

  • Krádež akumulátoru pro semafor

J.Hradec – Nová Olešná – Občané pomůžete ustanovit pachatele?

Jindřichohradečtí kriminalisté žádají občany o spolupráci při ustanovení pachatele krádeže akumulátoru Power, 12V, 180 Ah, CA/CA , který byl odcizen z kovové schránky v obci Nová Olešná, před domem č.p.72  a to v období od 21:15 hodin dne 25. července do 16:30 hodin dne 26.července. Akumulátor sloužil k napájení světelného signalizačního zařízení sloužícího ke střídavému provozu na komunikaci v místě probíhající rekonstrukce mostu a takto jej vyřadil z provozu.

Pokud si někdo z občanů všiml od kdy již semafor nebyl v provozu, všiml si osoby, která zde se semaforem  manipulovala  a nebo měl informace vedoucí  přímo k dopadení pachatele, sdělte své poznatky kriminalistům cestou tísňové linky policie 158. Děkujeme Vám.

  • Použití služební zbraně

Jindřichův Hradec – Policisté zakročovali proti agresivnímu pachateli.

Ve středu 5. srpna došlo okolo 20:00 hodiny v jedné chatové oblasti nedaleko obce Smržov k události, při které zasahující policista z obvodního oddělení Třeboň použil služební zbraň proti agresivnímu pachateli. Ten při zákroku utrpěl zranění, kterému na místě podlehl. Na případu intenzivně pracují kriminalisté Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje a pracovníci Generální inspekce bezpečnostních sborů. Z tohoto důvodu nebudeme k případu poskytovat žádné další informace.

  • Vloupání ho stálo život

Jindřichův Hradec – Při útěku z místa činu ho postihla srdeční příhoda, policisté ani záchranáři mu už nedokázali pomoc.

Smutný případ mají za sebou policisté z Jindřichohradecka. Po půlnoci ze středy na čtvrtek vyjeli prověřit informaci od bezpečnostní agentury o možném narušení obchodu u Halámek. Po příjezdu na místo viděli padesátiletého muže, jak se vloupává výlohou do objektu. Po výzvě začal muž utíkat do lesa, nesrozumitelně křičel a působil jako ovlivněn drogami. Policisté muže po chvíli doběhli a zadrželi. V tomto okamžiku muž upadl do bezvědomí. Policisté zahájili resuscitaci, ve které pak pokračovala přivolaná posádka zdravotnické záchranné služby, bohužel bez účinku, muž zemřel. Dle lékaře, bylo pravděpodobnou příčinou úmrtí srdeční selhání. Případ kriminalisté nadále prověřují, nařídili soudní pitvu. V zemřelém muži ztotožnili osobu z řad uživatelů drog. O smutné události také vyrozuměli příbuzné.

  • Vážná dopravní nehoda

J.Hradec – Způsobil těžké zranění, bude kriminalisty trestně stíhán.

Podezřelý muž dne 15. června v dopoledních hodinách jako řidič osobního vozu Dacia Sandero jedoucí po silnici z obce Políkno do J.Hradce,  pravděpodobně nepřizpůsobil  při projíždění pravotočivé zatáčky rychlost jízdy, v důsledku čehož dostal na mokrém povrchu pozemní komunikace smyk, při jehož vyrovnávání přejel do protisměrné části komunikace, kde se levou přední částí vozidla střetl s levou přední částí protijedoucího vozidla Škoda Fabia. Toto vozidlo bylo nárazem odhozeno do pravého silničního příkopu ve směru od J. Hradce, kde se převrátilo na střechu, čímž poškozený řidič  utrpěl těžké zranění se kterým byl převezen do nemocnice Č. Budějovice s následnou hospitalizací do 19. června   a dále propuštěním do domácího léčení s předpokládanou dobou léčení nejméně 6 až 8 týdnů. Škody na vozidlech činí nejméně 95 000 korun. Na místo se dostavila hlídka jindřichohradeckých dopravních policistů, která prováděla zadokumentování dopravní nehody, zatímco dva kolegové z dopravního inspektorátu řídili dopravu. Mezitím na místo přijela kompletní výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování, která si věc dle věcné příslušnosti převzala.  Dechová zkouška obou řidičů byla negativní. Policejní komisař dne 15. července  vydal usnesení o zahájení trestního stíhání podezřelého muže pro trestný čin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Trestní stíhání bude probíhat na svobodě .V případě soudem uznané viny mu hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitý trest.

  • Loupež a vydírání řeší kriminalisté.

J.Hradec – Manžel proti manželce, syn s otcem proti matce.

Dne 13.července  v době kolem  16:55 hodin na terase rodinného domu v obci na Dačicku měl podezřelý muž nutit svoji manželkou, se kterou je v rozvodovém řízení, aby opustila pozemek nemovitosti, jenž  je v jejich společném jmění  a to tak, že jí měl vulgárně nadávat, vyhrožovat  usmrcením, ublížením na zdraví s tím, že jí údajně  dostane do vězení. Dále jí měl  chytat za ruce a strkal do ní, směrem ze schodů z terasy, kdy k tomuto se měl přidat jejich syn, který  měl své  matce  také chytat  ruce a strkat do ní, přičemž se jí  měl snažit z kapsy kalhot vytrhnout její mobilní telefon, čemuž se  aktivně bránila. Syn měl matce nakonec telefon vytrhnout z rukou a to za údajného povzbuzování svého otce, který měl mimo jiné křičet, že  v telefonu jsou věci, které poškozená použije proti nim. Syn pak měl telefon hodit do řeky.

Poškozená, kterou měli otec se synem dále napadat slovně i fyzicky  dostala strach a chtěla z místa odejít. Podezřelý syn měl seskočit ze schodů a ze špalku na sekání dřeva vytrhnout sekyrku s dřevěným topůrkem,  kterou měl mávat a společně s otcem dále měli matku vyhánět z pozemku a hrozit jí zabitím a poškozením vozidla. Poškozená  nasedla ze strachu do vozidla a z místa odjela. Téhož dne v podvečer věc oznámila na obvodním oddělení policie v Dačicích. Na místo  byla ihned vyslána výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování  z J.Hradce. Policejní komisař téhož dne zahájil ve věci úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu vydírání a zločinu loupeže ve spolupachatelství  a případem se bude i nadále intenzivně zabývat.

  • Záchrana života seniora

J.Hradec- Budíškovice – Řidič ve vozidle skončil pod hladinou návesního rybníku.

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku Na včerejší den s datem 7. července 2020 zřejmě dlouho nezapomene senior (r. 1938), který v 9:20 hodin jako řidič osobního vozidla Fiat Brava, při vycouvávání od domu, tedy z místa ležícího mimo komunikaci, na místní komunikaci v obci Budíškovice na Dačicku pravděpodobně  nevěnoval náležitou pozornost řízení, které nezvládl a přejel napříč přes  místní komunikaci a následně s vozidlem nacouval  do návesního rybníka, kde havaroval. Vozidlo velmi rychle zaplnila voda a senior, ohrožen na životě,  zůstal ve vozidle uvězněn.

V tu dobu  byl na své zahradě muž, který zaslechl  slabé volání o pomoc, jakoby shůry přes střechy a to „pomoct topí se“. Ihned vyběhl ze své zahrady a uviděl v návesním rybníku  již jen malou část středy vozidla zelené barvy. Situace byla mimořádně vážná. Zachránce rychle běžel opět  na svou zahradu pro polystyren, který by se mohl hodit při vytahování osoby z vozu z pod hladiny rybníka. Mezitím za běhu odhodil boty a  vyslékal se z montérek, který byly ze silné látky a nasákly by velké množství vody. Neváhal ani minutu a rychle skočil do rybníka a  plaval k vozidlu. To již sedělo na bahnitém dně, kde výše bahna dosahovala místy přes jeden metr. Zachránce se potopil pod hladinu do vody a zčeřeného bahna. Nahmatal dveře u řidiče a tyto otevřel.  Poté nahmatal  osobu, zda to byly její ruce či nohy v tu chvíli nevěděl, ale rychle postupoval dál po těle, až osobu chytil za podpaždí. Mezitím se musel na hladině nadechnout, bylo to vysilující. Bořil se do bahna  a dále pokračoval s vytahováním osoby řidiče ze zatopeného vozu. Nikoho dalšího ve vozidle nenahmatal. Polystyren mezitím uplaval. Zachránci se podařilo osobu vytáhnout, byl to muž. Byl zřejmě v šoku, ale naštěstí reagoval. Mezitím dva zachráncovi kamarádi hodili do rybníka dveře, za jejichž hrany se  senior chytil rukama. Muži dveře táhli ke břehu a zachránce seniora zezadu přidržoval. Bahnem  postupovali jen velmi pomalu a namáhavě. Záchranná akce se zdařila a senior svůj boj o život pod hladinou rybníka vyhrál.

Zachránce, občan z Budíškovic, který nechce být jmenován  mi  skromně po telefonu říká: „ To by měl udělat každý, byl jsem jen ve správný čas na správném místě.“ Co k tomu říci….?

Při této „kuriózní“ dopravní nehodě, která se změnila v boj o život,  došlo k lehkému zranění řidiče seniora se kterým byl vozidlem ZZS převezen do nemocnice v Třebíči. Na místě zasahovali hasiči z Dačic i z J.Hradce, kteří vozidlo vyprostili z vody ven.  Místo dopravní nehody zajistili dačičtí policisté a případ se šťastným koncem na místě zadokumentovali a  převzali jindřichohradečtí dopravní policisté.

  • Nebezpečné vyhrožování

J.Hradec – S nožem v ruce měl vyhrožovat bratrovi zabitím.

Dne 22.června v době kolem 13:00 hodiny v J.Hradci v domě měl podezřelý muž po předchozí slovní rozepři se svým bratrem  tomuto vyhrožovat zabitím, když měl uchopit do ruky kuchyňský nůž, který ležel na kuchyňské lince a přes stůl měl proti poškozenému  naznačovat, že jej bodne. Své  jednání měl umocňovat výhrůžkami, že jej zabije. Svého jednání měl zanechat až poté, co měl být okřiknut svědkyní, aby nůž zahodil.  Poté měl obejít stůl a poškozeného následně fyzicky napadnout. Tomuto se však podařilo bratra agresora přemoci. Jednání podezřelého a následný fyzický útok vzbudilo v poškozeném obavu o jeho život. Na místo přivolaní jindřichohradečtí policisté  podezřelého muže zadrželi. Tento byl podroben dechové zkoušce, když nadýchal nejméně 1,70 promile. Poté byl umístěn do policejní cely. Následující den 23. června převzal podezřelý muž sdělení podezření, neboť svým jednáním naplnil znaky přečinu nebezpečné vyhrožování. V dopoledních hodinách byl ze zadržení propuštěn. Nyní je jindřichohradeckými policisty trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení na svobodě.

  • Pád motorového letadla oba cestující přežili

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku Jindřichův Hradec – Letadlu pravděpodobně došlo palivo.

V pondělí 12. června po 18:15 hodině přijal operační důstojník informaci o pádu letadla nedaleko obce Děbolín. Na místo ihned vyjeli policisté z obvodního oddělení Jindřichův Hradec a také kriminalistický technik Územního odboru Jindřichův Hradec. Po příjezdu na místo havárie zjistili, že se jednalo o motorové letadlo Black Shape prime, které pravděpodobně v důsledku nedostatku paliva havaroval. V letadle byl pilot (nar. 1965) a jedna cestující (nar. 1978). Pilot utrpěl zranění a byl převezen do nemocnice, žena vyvázla z nehody bez zranění. Policisté provedenou dechovou zkouškou vyloučili u pilota přítomnost alkoholu. Předběžná škoda byla vyčíslena na 5 mil. korun. Přesné příčiny a okolnosti pádu letadla jsou předmětem dalšího šetření.

Zdroj: Policie ČR – (Oficiální zprávy Policie ČR  se redakčně neupravují)