25.5 C
Jindřichův Hradec
18.06. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku

Co řešili státní policisté poslední dva měsíce na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

 • Ničili vozidlo

J.Hradec – Poškozený seděl uvnitř a snažil se agresorům ujet.

Policie poutaDva podezřelí muži 27. července 2021, v době okolo 13:20 hodin, na parkovišti u Stříbřeckého mostu v k.ú. Stříbřec na Třeboňsku, před zraky nejméně 20 neustanovených osob, měli poškodit údery a kopy karoserii zde zaparkovaného vozidla Hyundai i40, ve kterém seděl poškozený. Jeden z agresorů měl vniknout do vnitřních prostor automobilu, kde měl zlomit klíček v zapalování a následně, při pokusu poškozeného o odjetí z místa činu, měl propíchnout zadní pneumatiku vozidla, čímž poškozenému způsobili celkovou škodu ve výši nejméně 38 000 korun. Třeboňští policisté přečin poškození cizí věci i přečin výtržnictví řádně zadokumentovali. Oba podezřelí muži si včerejšího dne 11. srpna převzali sdělení podezření. Nyní jsou třeboňskými policisty trestně stíháni v režimu zkráceného přípravného řízení.

 • Vloupání do rodinného domu

J.Hradec – 6. srpna 2021 – Škoda činí přes 111 000 korun, neviděli jste pachatele?

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který v době od 6:45 hodin do 15:45 hodin dne 5. srpna v obci Jižná, poblíž Červené Lhoty, vnikl do rodinného domu za pomoci krumpáče, který zde nalezl. S ním vypáčil plastové dveře vedoucí do kuchyně. V další z místností odcizil hotovost  nejméně 60 000 korun, OTP od vozidel, platební kartu bankovního ústavu či občanský, svářecí a strojnický průkaz poškozeného. Dále odcizil 300 Euro a 100 Kuna a nepohrdl ani různými zlatými šperky. S sebou přibral rovněž dvoje pánské hodinky. Svým jednáním tak neznámý pachatel způsobil poškozeným manželům  škodu na odcizených věcech ve výši nejméně 101 400 korun a  poškozením dveří škodu ve výši nejméně 10 000 korun.

Občané, pokud jste viděli pachatele při činu, či znáte jeho totožnost, sdělte své poznatky jindřichohradeckým policistům cestou tísňové linky policie 158. Děkujeme Vám.

 • Další tragická nehoda na Jindřichohradecku

Jindřichův Hradec – 5. srpna 2021 – Senior havaroval s malým terénním vozidlem. Náraz do vodoteče bohužel nepřežil.

Ve čtvrtek 5. srpna odpoledne, pár minut po půl páté, přijali policisté na lince tísňového volání oznámení o vážné dopravní nehodě na silnici II/164 mezi obcemi Člunek a Lomy na Jindřichohradecku. Na místo byla vyslána hlídka policistů z obvodního oddělení Nová Bystřice, kteří zjistili, že došlo k havárii osobního vozidla tovární značky Suzuki Jimmy, kdy pravděpodobně řidič (ročník 1946) na mokré vozovce nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a stavu komunikace, při projíždění levotočivé zatáčky sjel do vodoteče podél komunikace, kdy se s vozidlem převrátil na střechu a vůz se odrazil zpět na vozovku. Muž utrpěl velmi těžká zranění neslučitelná se životem.

Případ vyšetřují jindřichohradečtí dopravní policisté, kteří komunikaci uzavřeli pro veškerý provoz.

Připomínáme, aby řidiči dopravních prostředků při jízdě na mokrých vozovkách přizpůsobili rychlost jízdy svým schopnostem a stavu silnic!

 

 

 • Táborníci byli okradeni

J. Hradec – Nová Bystřice – 3. srpna 2021 – Zloděj vzal spacáky, karimatky, ešusy i knihy.

Táborníci a jejich vedoucí z Brna patrně dlouho nezapomenou na dětský motivační program u rybníka Kalich za obcí Dobrá Voda ve směru na Senotín na Novobystřicku. Právě zde totiž  včerejšího dne 2. srpna v době od  13:55 hodin do 14:10 hodin došlo ke krádeži volně odložených věcí (spací pytle, karimatka, jídelní ešusy, lžíce, knížky, plachta, powerbanka, Rubikova kostka), které zde patrně  bez dozoru po dobu 15 minut zanechali vedoucí tábora při přesunu na jiné stanoviště dětského motivačního programu.  Věci v hodnotě nejméně 15 000 korun odcizil dosud neznámý pachatel, po kterým nyní pátrají novobystřičtí policisté.

 • Podvod při investici do kryptoměn

J. Hradec – 2. srpna 2021 – Poškozený přišel o více než 432 000 korun.

Jindřichohradečtí kriminalisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu podvodu, vystupující v aplikaci Tinder pod jménem Tina a v aplikaci WhatsApp pod dvěma telefonními čísly, pod legendou zhodnocení finančních prostředků prostřednictvím kryptoměny v obchodní platformě MetaTrader5, vylákal od poškozeného  v době od 19. července do 26. července platby v celkové výši nejméně 432 000 korun v kryptoměně Tether. Po vyplacení částky 30 004 korun  dne 26. července  mu již další finanční prostředky nebyly vyplaceny a ani mu nebyly vráceny vložené finanční prostředky, čímž byla poškozenému  způsobena škoda ve výši nejméně 432 000 korun. V případě zjištění pachatele a prokázání jeho viny tomuto hrozí trest odnětí svobody v rozsahu jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.

 • Kynologové na letním dětském táboře

J.Hradec – 29. července 2021 – Táborníci shlédli ukázky práce „ čtyřnohých“ ochránců zákona.

Kynologové z Územního odboru J.Hradec, jako každoročně, přijíždí prezentovat svojí práci na letní dětské tábory. Včerejšího dne 29. července zavítali na dětský tábor Baterie Slaný, který zde již třetím rokem pořádá Ministerstvo zemědělství pro děti svých zaměstnanců i rezortních organizací. Ukázky práce mužů zákona shlédlo 31 táborníků ve věku od 6 do 15 let společně se svými vedoucími i zdravotnickým personálem. Mladí táborníci se dozvěděli jak služební pes prochází výcvikem již od štěňátka a jaké dovednosti musí zvládnout, aby mohl být zařazen do kategorie “ pátrací pes“. Celkem policisté předvedli ukázky výcviku tří policejních psů. Kynolog Jan Mol představil fenu Waomi. Petr Lukačovič pak čtyřnohého ochránce zákona Guta a policejní štěňátko Farwi, které si mohly děti také pohladit. Po skončení ukázek kynologové odpovídali nejen malým táborníkům, ale i jejich vedoucím na nejrůznější dotazy ze své práce, ale i z běžného života. Na závěr obdržel každý táborník od policistů drobné dárečky jako policejní postřehovou hru či pexeso s policejní tématikou. Společně jsme strávili krásné dopoledne u řeky Nežárky.

 • Posprejování historické sýpky

J.Hradec – Dačice – 19. července 2021 – Neviděli jste pachatele?

Dačičtí  policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu poškození cizí věci, který v době od 8:00 hodin dne 12. července do 7:30 hodin dne 15. července za použití sprejových barev postříkal fasádu historické sýpky ve volně přístupném zámeckém parku v Dačicích. Na sýpce za použití černé a růžové barvy vyhotovil tři obrazce, čímž vznikla Národnímu památkovému ústavu České Budějovice celková škoda ve výši nejméně 10 000 korun.

Pokud jste viděli pachatele při činu či znáte jeho totožnost, sdělte své poznatky dačickým policistům  cestou tísňové linky 158. Děkujeme.

 • Těžké zranění motorkáře

J.Hradec – 15. července 2021 – Po střetu zraněného řidička chtěla odtáhnout z vozovky, avšak řidič mu přejel nohu.

Těžké zranění motorkáře a svým způsobem i „ kuriózní“ dopravní nehodu vyšetřují od včerejšího brzkého rána  jindřichohradečtí kriminalisté ve spolupráci s dopravními policisty z města nad Vajgarem.

Řidička jedoucí v osobním  vozidle Škoda Octávia, vjíždějící na hlavní silnici č. 153, II. třídy z vedlejší silnice (místní komunikace do obce Lutové) nedala přednost motorkáři  jedoucí po této hlavní silnici ze směru od obce Hamr na Majdalenu a vjela na tuto hlavní silnici, kde se střetla pravou přední částí svého vozidla s motorkářem jedoucím na motocyklu Kawasaki Versys. Muž  po střetu spadl z motorky a skončil na protější krajnici, ležel kolmo k hlavní silnici, s nohama směřujícíma do vozovky. Řidička se motorkáře snažila odtáhnout mimo vozovku, což se jí však nepodařilo.

Po  několika minutách  pravou nohu motorkáře přejelo vozidlo Citroen, jedoucí od obce Majdalena po hlavní silnici ve svém pruhu, řízené řidičem, který motorkáře ležícího na vozovce vlivem povětrnostním podmínek, kdy byla tma a silně pršelo, včas nezahlédl. Takto bylo řidičem dodávky motorkáři způsobeno pravděpodobně těžké zranění pravé nohy, se kterým byl převezen do nemocnice Č. Budějovice, kde se podrobil operaci a čeká jej dosud nezjištěná doba léčení.  Kriminalisté se případem intenzivně zabývají.  Zjišťují míru zavinění jednotlivých řidičů obou automobilů, vzhledem  k těžké újmě na zdraví motorkáře.

 • Tragická dopravní nehoda

J.Hradec – 14. července 2021 – Řidič vozidla VW Touran vážnému zranění podlehl.

Dne 13. července 2021 v 17:40 hodin jel řidič osobního automobilu Škoda Roomster po silnici II. tř. č. 164 ve směru od obce Kunžak na obec Strmilov. Přibližně 400 metrů před Strmilovem začal odbočovat vlevo k místnímu hřbitovu, přitom pravděpodobně nedbal zvýšené opatrnosti a ohrozil řidiče osobního automobilu VW Touran, který ho v daném místě předjížděl přes plnou středovou podélnou čáru souvislou a v daném místě došlo ke střetu obou vozidel. Nárazem byl automobil VW Touran odražen vlevo mimo vozovku, kde navíc čelně narazil do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě utrpěl řidič automobilu Škoda a jeho spolujezdec z pravého předního sedadla lehká zranění, se kterými byli oba z místa převezeni RZP do nemocnice v J. Hradci, odkud byli po ošetření propuštěni. U řidiče vozu Škoda byla na místě hlídkou dopravních policistů provedena dechová zkouška na alkohol přístrojem Dräger a toxi test Drugwipe, oba s negativním výsledkem. Řidič automobilu VW Touran utrpěl při dopravní nehodě vážná zranění, kterým na místě podlehl. Na každém z vozidel vznikla hmotná škoda ve výši nejméně 100 000 korun. Tragická dopravní nehoda je i nadále v šetření jindřichohradeckých  kriminalistů, kteří zahájili úkony trestního řízení pro přečin usmrcení z nedbalosti, ze kterého je podezřelý řidič vozidla Škoda Roomster.

Na Jindřichohradecku od začátku tohoto roku na silnicích zbytečně vyhasl již osmý lidský život! Řidiči buďte k sobě ohleduplní a  dodržujte pravidla silničního provozu. Svojí bezpečnou  jízdou snížíte míru rizika nejen na jihočeských silnicích.

 • Nadýchal přes 3,60 promile

J.Hradec – Policisté v 8:45 hodin nevěřili vlastním očím.

Notně „ posilněný“ řidič za volantem osobního automobilu Škoda Felicia absolvoval svou „poslední“ jízdu dne 20. června v době od 7:30 hodin do 8:43 hodin z obce Horní Němčice do Studené, Strmilova a obce Střížovice, kdy po stejné trase řídil vozidlo zpět, přičemž byl právě v Horních Němčicích zastaven a kontrolován hlídkou jindřichohradeckých policistů. Muži zákona ihned vyzvali řidiče k provedení dechové zkoušky a nestačili se divit. Již v 8:45 hodin dopoledne řidič nadýchal přes 3,60 promile alkoholu. Opakovaná dechová zkouška prokázala přes 3,20 promile alkoholu v dechu. Řidič s  výsledky měření souhlasil a lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve či moči) nepožadoval. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz a další jízdu mu zakázali. Dne 23. června převzal řidič, jenž nerespektoval zákon,  sdělení podezření. Nyní je trestně stíhán pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky.

 • Nehoda dvou vozidel

Jindřichův Hradec – Při předjíždění došlo k bočnímu střetu.

Jindřichohradečtí dopravní policisté vyšetřovali vážnou nehodu na silnici I/34 mezi obcemi Mláka a Stráž nad Nežárkou. Podle dosud zjištěných skutečností jel řidič (ročník 1984) osobního vozidla tovární značky Audi, ve směru Třeboň – Jindřichův Hradec, nedaleko odpočívadla pro nákladní dopravu, kde předjížděl před ním jedoucí nákladní automobil, přejel do protisměru, kde zřejmě omezil v jízdě řidiče dodávkového vozidla tovární značky Ford Tranzit. Ten, aby se vyhnul čelnímu střetu, vjel vpravo ke krajnici, kde se však vozidlo převrátilo na bok a poté se obě vozidla střetla, kdy se zranilo sedm osob – řidič osobního vozidla a osádka z dodávkového vozidla.

Provoz na této frekventované komunikaci byl na několik hodin omezen, kdy osobní vozidla byla řízena kyvadlově, nákladní vozidla byla odkláněna od Třeboně na Veselí nad Lužnicí – Kardašovu Řečici a Jindřichův Hradec a to obousměrně.

Případ si od dopravních policistů převzali k dalšímu vyšetřování jindřichohradečtí kriminalisté z oddělení obecné kriminality, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu Těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Během tento den se jednalo již o druhou vážnou nehodu na jihočeských silnicích.

Připomínáme na zásady bezpečné jízdy a šťastného návratu domů.

 • Povedený vnuk

J.Hradec – Prarodičům chtěl vzít telefony, měl hrozit podpálením domu.

Povedený vnuk dne 14. května v odpoledních hodinách, při návštěvě u svých prarodičů v rodinném domě v J. Hradci, měl odcizit, po předchozí slovní rozepři, svojí babičce mobilní telefon, který jí měl vytrhnout  z ruky a následně si jej uschovat do kapsy kalhot. Poté měl pokračovat  ve slovní rozepři se svým dědou, který jej přemluvil, aby babičce odcizený mobilní telefon vrátil, což učinil. Poté však měl odcizit dědovi volně odložený mobilní telefon. Následně měl mladý agresor přejít do jiné místnosti v domě, kde měl  v rozčilení rozbít dřevěnou židli. Poté při odchodu z domu měl vyhrožovat svému dědovi tím, že se jim pomstí a údajně hrozit podpálením domu. Toto jednání vnuka vzbudilo v poškozených prarodičích důvodnou obavu o jejich život s tím, že své výhružky mladý muž uskuteční. Škoda, kterou poškozeným  způsobil činí nejméně 3 400 korun. Jindřichohradečtí policisté přečin krádeže i přečin nebezpečného vyhrožování  řádně zadokumentovali. Dne 18. června si převzal podezřelý muž sdělení podezření. Nyní je trestně stíhán jindřichohradeckými policisty v režimu zkráceného přípravného řízení.

Zdroj: Policie ČR – (Oficiální zprávy Policie ČR  se redakčně neupravují)