1.1 C
Jindřichův Hradec
25.04. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku

Co řešili státní policisté poslední dva měsíce na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Dealeři drog zadrženi a obviněni

J.Hradec – Kriminalisté zajistili pervitin za 870 000 korun.

Jindřichohradečtí kriminalisté na základě své intenzivní a dlouhodobé precizní práce zadrželi  na Jindřichohradecku, ve spolupráci se zásahovou jednotkou, dne 29. září dva podezřelé muže ( r.1974 cizinec, r.1992 občan ČR), kteří  dlouhodobě distribuovali pervitin.

1) Cizinec, ačkoliv byl rozsudkem okresního soudu v Č. Budějovicích z května 2015 potrestán pro přečin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy nepodmíněným trestem odnětí svobody, který vykonal  v srpnu 2019. Ovšem díky dalším nepodmíněným trestům v jiných trestní věcech byl z výkonu propuštěn v měsíci únoru 2020.    V období od července 2020 do 29. září 2021, kdy byl policisty zadržen  ( měl u sebe v době zadržení nejméně 38 gramů pervitinu, který přechovával za účelem dalšího prodeje a v místě svého bydliště na Jindřichohradecku za účelem dalšího prodeje přechovával nejméně 388 gramů pervitinu),  měl jednak  prodat a jednak do tzv. komisního prodeje poskytnout pervitin konkrétním třem osobám,  zejména v okrese  J. Hradec, ale i jinde. Z této činnosti měl zatím přesně nezjištěných prospěch v řádu statisíců korun.

2) Mladší z mužů měl přinejmenším od přesně nezjištěného měsíce v létě roku 2020 do  29.  září 2021, kdy byl kriminalisty  zadržen v místě svého bydliště na Jindřichohradecku, za účelem dalšího prodeje přechovávat nejméně 9 gramů pervitinu, dále si  měl opatřoval psychotropní látku pervitin. Minimálně od ledna 2021 si jej opatřoval formou tzv. komisního prodeje výhradně od podezřelého cizince a to v celkovém množství nejméně 450 gramů, který pak na různých místech v okrese J. Hradec neoprávněně prodal, případně jinak opatřil dalším nejméně dvaceti šesti konkrétním osobám, případně dalším dosud neustanovením osobám. Z této činnosti měl zatím přesně nezjištěný finanční prospěch ve výši nejméně desetitisíců korun.

Právě dne 29. září spadla pomyslná klec. Po zadržení obou podezřelých mužů provedli jindřichohradečtí kriminalisté domovní prohlídky v jejich bydlištích na Jindřichohradecku. Při domovní prohlídkách kriminalisté zajistili pervitin o hmotnosti 435 gramů v hodnotě nejméně 870 000 korun. Dále zajistili finanční hotovost ve výši 30 300 korun a 880 euro. Policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování dne 30. září vyhotovil usnesení o zahájení trestního stíhání obou podezřelých mužů pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a oba vyslechl jako obviněné. Téhož dne vyhotovil podnět na vzetí obou obviněných do vazby. Vazba byla soudem uvalena na obviněného cizince. Důvody vazby byly shledány i u mladšího z mužů. Soud rozhodl, že vazbu postačí nahradit  dohledem probačního úředníka nad obviněným.

  • Záchrana života

J.Hradec –Dopravní policista ve svém volnu naplnil heslo “ Pomáhat a chránit“.

Dne 15. září  řídil dopravní policista nprap. Jiří Punda své soukromé vozidlo z J.Hradce. Vracel se domů z nákupu přes obec Políkno, do obce, kde bydlí. Právě za Políknem kolem 10:00 hodin dojel muže (r.1953), který řídil moped značky Jawa (tzv. babetu). Řidič mopedu se najednou začal za jízdy i s motocyklem prudce kymácet, až upadl i s mopedem na vozovku. V momentě, kdy se udeřil hlavou o vozovku, mu upadla helma a už se nehýbal. Pan Punda neváhal, ihned zastavil své vozidlo a běžel ke zraněnému. Viděl, že řidič mopedu  viditelně nedýchá, na hlavě má krvavý šrám a teče mu krev z nohy. Policista ihned  zavolal na tísňovou linku 112. Zde ho přepojili na operátorku zdravotnické záchranné služby, která pana Pundu instruovala jak zraněnému nejrychleji a nejlépe pomoci. Policista přetočil zraněného, který téměř vůbec nedýchal z boku na záda a ihned započal s masáží srdce. Po několika minutách cítil, že se dýchací cesty zraněnému  uvolnily. V masáži srdce policista neustále pokračoval, až do příjezdu RZS, což mohlo trvat nejméně 6 minut. Poté hasiči přenesli zraněného na nosítkách do vrtulníku, kdy byl leteckou záchrannou službou přepraven do nemocnice v Českých Budějovicích. Zde byl hospitalizován.

Po několika dnech od dopravní nehody přišla policistovi domů poděkovat manželka zraněného, která uvedla, že dle zdravotníků jeho včasný a duchapřítomný zásah jejímu manželovi zachránil život.

Nprap. Jiří Punda  se svým kolegům policistům o záchraně života řidiče mopedu zprvu vůbec nezmínil. Jak sám říká, to by přece udělal každý… Svým příkladným chováním policista z dopravního inspektorátu J.Hradec naplnil heslo policie: „ Pomáhat a chránit“.

  • Nebezpečné pronásledování

J.Hradec – Bývalé přítelkyni měl vyhrožovat, sledovat ji i zasílat nespočet zpráv.

Podezřelý muž,  přinejmenším v době od 15. června 2020 do současné doby, měl soustavně a dlouhodobě pronásledovat svoji bývalou přítelkyni s tím, že pokud ji  nemůže mít on, tak prý nikdo. Poškozené měl vyhrožovat, že ji připraví o dceru, kterou prý už neuvidí. Měl vyhrožovat, že pokud si žena někoho najde, tak prý ho zabije. Dále měl podezřelý muž opakovaně a dlouhodobě vyhledávat osobní blízkost bývalé přítelkyně mimo nezbytnou dobu, kterou musí poškozená strpět při předávání jejich dcery. Měl poškozenou sledovat v místech jejího pobytu  v J.Hradci a to i z vozidla či jí tzv. náhodně potkávat ve městě. Rovněž měl poškozenou trvale prostřednictvím prostředků elektronické komunikace kontaktovat a to tak, že jí měl opakovaně i přes její zamítavý postoj, psát i několik desítek zpráv, které jí měl zasílat. Podezřelý muž tímto svým jednáním u poškozené vzbuzuje důvodnou obavu nejen o její život a zdraví, o život a zdraví její dcery, ale i jejího současného přítele. Jindřichohradečtí policisté přečin nebezpečné pronásledování precizně zadokumentovali. Dne 29. září převzal podezřelý muž sdělení podezření. Nyní je trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení.

  • Tragická dopravní nehoda

J.Hradec – Řidič s vozidlem narazil střechou do vzrostlého stromu.

Dne 13. září 2021 ve 22:45 hodin došlo k tragické dopravní nehodě, při které vyhasl lidský život. Řidič ( r.1968) osobního automobilu VW Sharan jedoucí po silnici III/15512 ve směru od obce Dunajovice na obec Břilice, 1 km za Dunajovicemi u rybníka Nový se pravděpodobně náležitě nevěnoval řízení vozidla, kdy s vozidlem vyjel vpravo mimo komunikaci, kde se vozidlo přetočilo, narazilo střechou do vzrostlého stromu a od tohoto se odrazilo vpravo na přilehlou louku, kde zůstalo stát na kolech. Při dopravní nehodě utrpěl řidič mnohačetná těžká poranění, neslučitelná se životem. Lékařka na místě konstatovala smrt  a u  zemřelého řidiče nařídila zdravotní pitvu. Na osobním automobilu vznikla hmotná škoda ve výši nejméně  20 000 korun.

Provedeným šetřením třeboňských policistů i dopravních policistů z J.Hradce bylo zjištěno, že řidič nebyl za jízdy řádně připoután bezpečnostním pásem. Dále policisté zjistili, že vozidlo VW Sharan není pojištěno zákonnou odpovědností. Následným šetřením dopravní policisté zjistili, že zemřelý řidič má v současné době uložen zákaz řízení všech motorových vozidlem rozhodnutím okresního soudu J. Hradec a tedy mařil výkon úředního rozhodnutí soudu tím, že vykonával činnost, která mu byla takovým rozhodnutím zakázána.

Od začátku září se jedná o třetí tragickou nehodu, kdy vyhasl lidský život. Řidiči, jezděte opatrně a dodržujte zákonná ustanovení!

  • Úmrtí cyklisty

J.Hradec – Třeboň – Přejel do protisměru kde se střetl s protijedoucím cyklistou.

Dne 1. září v 10:50 hodin řídil cyklista (r.1943) jízdní elektrokolo po účelové pozemní komunikaci – cyklotrase, v katastru obce Třeboň, ve směru jízdy od místní části Leština směrem k obci Majdalena. Přibližně 1,5 km za místní částí Leština u Nové řeky se pravděpodobně plně nevěnoval řízení jízdního elektrokola a z dosud nezjištěných příčin přejel vlevo do protisměrné části účelové komunikace, kde se střetl s přední částí protijedoucího jízdního kola cyklisty, který v důsledku střetu spadl s jízdním kolem do přilehlého příkopu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění cyklisty na elektrokole, který byl následně po resuscitaci záchranáři RZS přepravován leteckou záchrannou službou do Č. Budějovic. Během přepravy cyklista zemřel. Na místo dopravní nehody se dostavili třeboňští policisté, kteří provedli prvotní šetření ve věci. U poškozeného cyklisty muži zákona provedli dechovou zkoušku přístrojem Dräger s negativním výsledkem. Na jízdním elektrokole byla zjištěna hmotná škoda ve výši nejméně 2 000 korun. Dopravní nehoda je v šetření dopravních policistů z J.Hradce, kteří se okolnostmi úmrtí cyklisty na elektrokole dále intenzivně zabývají. U zemřelého cyklisty, který měl za jízdy nasazenou cyklistickou helmu, byla nařízena zdravotní pitva.

  • Vloupání do zmrzlinového stánku

J.Hradec – Vylomil trezorek a s ním odnesl 25 000 korun.

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu krádeže, který v době  od 18:00 hodin dne 8. září do 9:00 hodin dne 9. září  za užití násilí vnikl do zmrzlinového stánku, který je umístěný na parkovišti z boční strany vchodu do prodejny Albert v ulici Jáchymova v J. Hradci.  Uvnitř stánku za užití násilí vylomil trezorek a tento odcizil spolu s finanční hotovostí ve výši 25 000 korun, která v něm byla  uložena.  Majiteli tak svým jednáním způsobil  škodu v  celkové výši nejméně 27 700 korun.

Zdroj: Policie ČR – (Oficiální zprávy Policie ČR  se redakčně neupravují)