1.1 C
Jindřichův Hradec
25.04. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (červenec-srpen)

Co řešili státní policisté v červenci a v první polovině na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

 • Traktory a kombajny zůstaly nejen bez GPS

J.Hradec – Škoda činí 1 600 000 korun. Neviděli jste pachatele?

Jindřichohradečtí kriminalisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu krádeže, který  v přesně nezjištěné době od 20:00 hodin dne 13. srpna  do 6:45 hodin dne 14.srpna vnikl do areálu firmy Ciz-Agro a.s. v obci Cizkrajov,  kde následně nezjištěným předmětem, bez poškození, překonal zámek dveří řidiče u zde zaparkovaného traktoru a postřikovače  John Deere, ze kterých  odmontoval, odpojil a odcizil vnitřní řídící jednotky-monitory. Z horních vnějších konzolí na kabinách  řidiče poté odmontoval a odcizil GPS moduly-přijímače. Dále stejným způsobem vnikl do dvou kombajnů John Deere, ze kterých  odmontoval, odpojil a odcizil vnitřní řídící jednotky-monitory společně s vnitřními držáky monitorů. Z  horních vnějších konzolí na kabině řidiče pak odmontoval a odcizil GPS moduly-přijímače. Svým jednáním tak neznámý pachatel způsobil firmě  škodu ve výši nejméně 1 600 000 korun.

Pokud máte informace vedoucí k dopadení pachatele, či jste jej viděli přímo při činu, sdělte je jindřichohradeckým kriminalistům cestou tísňové linky policie 158. Děkujeme vám.

 • Kuchyňským nožem měla bodnout druha

J.Hradec – Muž nedal souhlas k trestnímu stíhání.

Podezřelá žena dne 10. srpna v dopoledních hodinách, v místě společného bydliště v obci na Jindřichohradecku,  údajně po předchozím fyzickém napadení své osoby za strany poškozeného, patrně s předchozím rozmyslem, měla uchopit  kuchyňský nůž s délkou čepele 14 cm, se kterým přistoupila k poškozenému, který v té době seděl na gauči  a nožem jej měla bodnout  do  stehna. Svým jednáním mu tak měla způsobit zranění spočívající v bodné ráně, se kterým byl poškozený ambulantně ošetřen v nemocnice v J.Hradci s dobou léčení a omezením na běžném způsobu života po dobu  14 dnů. Na místo  incidentu se ihned dostavili jak jindřichohradečtí policisté, tak i kompletní  výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování  z J. Hradce. Téhož dne byla podezřelá žena zadržena. Mimo další úkony byly provedeny rovněž výslechy zúčastněných. V odpoledních hodinách byla žena, jenž byla podezřelá ze spáchání trestného činu úmyslné ublížení na zdraví, kriminalisty ze zadržení propuštěna, neboť poškozený po řádném poučení  nedal souhlas k jejímu trestnímu stíhání. Trestní věc tak bude ze zákona odložena. Podezřelá žena  trestně stíhána nebude.

 • Policisté muži rozmluvili sebevraždu

Jindřichův Hradec – Chtěl skočit z mostu pod jedoucí vlak.

Z policejní práce na Jindřichohradecku (červenec-srpen)Velmi profesionální práci v pondělí dne 5. srpna odvedli policisté z obvodního oddělení Jindřichův Hradec prap. Antonín Grunt a prap. Radim  Koutný, když  společně s policejním vyjednavačem nprap. Mgr. Bc. Petrem Maryškou „rozmluvili“  muži sebevraždu a tím mu zachránili život. Operační důstojník na tísňové lince 158 přijal v 19:40 hodin oznámení, že na silničním mostu pozemní komunikace  ze směru Jindřichova Hradce na  Novou  Včelnici, stojí muž a to právě  nad železničním koridorem a patrně se chystá ukončit svůj život skokem pod jedoucí vlak.

Na místo ihned vyrazila dvoučlenná hlídka jindřichohradeckých policistů. Když policisté v 19:44 přijížděli, viděli, že muž právě přelezl zábradlí a usedá na stříšku, jenž chrání železniční troleje a zde klátí nohama ve vzduchu v místě nad koridorem. Oba policisté neváhali ani minutu a  přelezli zábradlí směrem nad železniční koridor. Zde si jeden z nich lehl a sunul se blíže k poškozenému, druhý stál nahoře a zajišťoval kolegovu  bezpečnost. Snažili se s poškozeným zahájit komunikaci, což se jim podařilo. Muž projevil zájem o cigaretu. Tu však policisté neměli, neboť jsou oba nekuřáci, přesto neváhali a jeden z nich zastavoval vozidla se žádostí o cigaretu pro poškozeného, zatímco druhý policista stále udržoval komunikaci. Cigaretu policista pro poškozeného získal od jedné z osádek projíždějících vozidel a tuto mu předal.

Mezitím kolem 20:00 hodiny se na místo dostavil policejní vyjednavač, jenž je proškolen na jednání s lidmi v krizových situacích. Za jeho přispění se všem třem policistům po dalších 20 minutách podařilo s mužem navázat užší slovní kontakt a přesvědčit jej, aby od svého úmyslu spáchat sebevraždu skokem pod jedoucí vlak upustil.  V tu dobu již seděl muž na stříšce velmi blízko trolejového vedení a riziko tak pro něj bylo značné. I z tohoto důvodu byl zastaven průjezd vlakových souprav a vypnuto traťové vedení.

Poškozenému muži policisté pomohli, když dva z ochránců zákona jej drželi za ruce, jistili ho a pomohli mu dostat se zpátky ze stříšky nad železničním koridorem dál až zpět k vysokému zábradlí, kde ho  společně všichni překonali a muže „ vytáhli“ na silniční most, zatímco třetí policista svým kolegům z mostu pomáhal. Záchranná akce tak ve 20:30 hodin šťastně skončila. Lidský život  nebyl zbytečně zmařen. Poškozený muž byl převezen k dalším úkonům na služebnu obvodního oddělení Jindřichův Hradec a poté do zdravotnického zařízení. Co bylo příčinou mužova rozhodnutí ukončit vlastní život je v dalším šetření jindřichohradecké policie.

Velký dík patří zasahujícím policistům, kteří riskovali svůj život a zdraví nad elektrickou trolejí, kde je velmi vysoké napětí 25 000 V!

 • Tonutí nezletilého

Jindřichův Hradec – Třeboňsko – Včera se do záchrany topícího se chlapce zapojili všechny složky Integrovaného záchranného systému.

V sobotu 3. srpna, pár desítek minut po poledni, přijal operační důstojník Integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje oznámení, o tonoucím nezletilém chlapci na jedné z pískoven na Suchdolsku. Na místo byli okamžitě vysláni místní policisté, kde již po jejich příjezdu na pláži prováděli hasiči oživování. Policisté se zapojili do záchranných prací a vzhledem k tomu, že byl na místo přivolán vrtulník Letecké zdravotnické služby, zajišťoval jeden z policistů přistávací plochu, kdy bylo třeba nechat odjet zaparkovaná vozidla a přemístit přítomné rekreanty do bezpečného prostoru. Mezitím dojeli na pláž i zdravotníci Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, kteří si převzali resuscitaci od hasičů a snažili se chlapce dále oživovat. Po příletu letecké služby se podařilo obnovit srdeční činnost a poté byl transportován do krajské nemocnice.

Šetřením na místě činu policisté zjistili, že chlapec na vodní hladině šnorchloval, kdy měl na obličeji speciální celoobličejovou masku a zřejmě došlo k jeho potopení do hloubky. Vzhledem k tomu, že příbuzní po zjištění tohoto stavu chlapce postrádali, začali ho hledat jak na břehu, tak i ve vodě. Clapec byl zatím neustanoveným mužem nalezen pod hladinou a vytažen na břeh. Za to mu patří velký dík a policisté by rádi tomu muži chtěli poděkovat, stejně i další ženě, pravděpodobně zdravotnici, která prováděla první resuscitaci, do příjezdu prvních záchranářů.

Za poslední několik dnů vyšetřují jihočeští policisté více případů tonutí osob, jak na vodních dílech, tak i v tekoucích řekách – viz https://www.policie.cz/clanek/dalsi-utonuly-na-jihu-cech.aspxhttps://www.policie.cz/clanek/na-lipne-utonul-dalsi-clovek.aspx a https://www.policie.cz/clanek/dva-utonuli-a-jeden-vazne-zraneny.aspx

Případy vyšetřují jak policisté obvodních oddělení, tak i jejich kolegové ze Služby kriminální policie a vyšetřování.

Připomínáme opatrnost při koupání či splouvání řek. Pokud neumíte dobře plavat, používejte plovací pomůcky či do vody vůbec nechoďte!

 • Na Rockfestu kradl věci ze stanů

J.Hradec –Dačice –Pod rouškou noci zmizela pistole, hodinky i telefony.

Dačičtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu krádeže a přečinu nedovolené ozbrojování, který dne 27. července v době od půlnoci do 9.00 hodin ráno ve stanovém městečku, zřízeném z důvodu konání kulturní akce Rockfest, na louce pod areálem dačické nemocnice, využil toho, že obyvatelé  stanů spí v patrně podnapilém stavu a vnikl celkem do tří zde uzavřených stanů. Z prvního stanu odcizil dva mobilní telefony a pánské náramkové hodinky. Z dalšího stanu pak  neznámý pachatel nejprve vyndal batoh poškozené, ve kterém se nacházela i peněženka s finanční hotovostí 3 000 korun. Batoh prohledal, peníze si ponechal a   ostatní věci ponechal na místě před stanem. V posledním třetím případě odcizil ze stanu majitele volně odloženou ledvinku, ve které byla legálně držená zbraň poškozeného a to  pistole značky ZVI Vsetín, vzoru Kevin ZP 98, ráže 9 mm Browning court se zásobníkem a šesti ostrými náboji s celoplášťovou střelou značky Sellier Bellot,  včetně průkazu k této zbrani v celkové hodnotě 10 000 korun a mobilní telefon. Celkem tak neznámý pachatel pod rouškou tmy způsobil škodu za nejméně 24 500 korun.

Policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál vyhlásili pátrání po odcizené zbrani.

Pokud jste viděli pachatele ve stanovém městečku při činu nebo dokonce znáte jeho totožnost, sdělte tyto informace dačickým policistům cestou tísňové linky policie 158. Děkujeme Vám.

 • Kdosi zapálil vozidlo

J.Hradec – Občané neviděli jste pachatele?

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu poškození cizí věci, který v době  od 23:00 hodin dne 14.července do 00:20 hodin dne 15.července v obci Horní Olešná, na volně přístupném prostranství před domem č.p. 42, u zde zaparkovaného osobního automobilu  Škoda Octavia kombi zapálil neznámou hořlavinu  na  předních pneumatikách a pod zadním nárazníkem. V důsledku tohoto jednání  neznámého pachatele došlo ke vznícení vozidla, čímž vznikla škoda majitelce vozu ve výši nejméně 80 000 korun.

Pokud jste viděli pachatele při činu nebo znáte jeho totožnost, sdělte tyto informace jindřichohradeckým policistům cestou tísňové linky policie 158. Děkujeme Vám.

 • Těžká újma na zdraví

J.Hradec – Řidič patrně nerespektoval dopravní značku.

Podezřelý  muž  dne 12.července 2019 ve 12:20 hodin řídil ve směru od Zdešova ke křižovatce se silnicí I/34 u obce Jarošov nad Nežárkou, osobní vozidlo  Škoda Fabia, přičemž pravděpodobně nerespektoval dopravní značku „Dej přednost v jízdě“.  Při vjetí do křižovatky a odbočování vlevo, nedal přednost vozidlu  Hyundai Getz, přijíždějícímu z jeho levé strany, ze směru od Jindřichova Hradce na Novou Včelnici a došlo ke střetu obou vozidel. Vozidlo Hyundai Getz, které řídila poškozená bylo nárazem odraženo mimo vozovku, čímž bylo poškozené způsobeno těžké zranění, se kterým byla transportována   leteckou záchrannou službou  AČR Bechyně  do nemocnice Č.Budějovice. Způsobená škoda na vozidlech činí nejméně 150 000 korun. Téhož dne  12. července zahájila policejní komisařka služby kriminální policie a vyšetřování  z J.Hradce  úkony trestní řízení  pro podezření ze spáchání těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Případem se budou kriminalisté i nadále intenzivně zabývat.

 • Pondělní tragická nehoda u Bednárce

Jindřichův Hradec – Policisté vyšetřují tragickou nehodu na železničním přejezdu.

V pondělí 8. července večer došlo u obce Bednárec k další tragické dopravní nehodě. Devětačtyřicetiletá řidička vozidla značky Mazda 323 pravděpodobně přehlédla světelné i zvukové signalizační zařízení železničního přejezdu a s vozidlem vjela přímo pod projíždějící rychlík jedoucí z Jindřichova Hradce směrem na Jihlavu. Řidička střet nepřežila. Ve vlakové soupravě cestovala dvacítka osob, nikdo nebyl naštěstí zraněn, z vlaku byli cestující evakuováni. Ten totiž po střetu zastavil v poli zhruba 200 metrů od železničního přejezdu. Osobní vozidlo zůstalo zaklíněné pod přední částí vlaku, jeho vyproštění a odtažení z kolejiště zajišťovali hasiči. Komunikace zůstala průjezdná. Přesnou příčinu i průběh této nehody s již 42 obětí vyšetřují policisté z Územního odboru Jindřichův Hradec.

Letní čas dovolených vždy zvyšuje rizika v silniční dopravě, buďte opatrní a věnujte maximální pozornost provozu!

 • Škrcení, facky a vyhrožování

J.Hradec – Č.Velenice – Žena však nedala souhlas k trestnímu stíhání.

Podezřelý cizinec dne 30.června v odpoledních hodinách měl v  pronajatém pokoji v Českých Velenicích vyhrožovat své přítelkyni, cizince, že je „ kněžka lásky“, kdy jí měl hrozit zabitím a tyto výhrůžky  měl několikrát opakovat.  Ženu měl i škrtit a fackovat. Poté měl poškozenou za vlasy vytáhnout z bytu a táhnout po schodišti.  Na místo události se dostavili policisté ze Suchdola nad Lužnicí, kteří přečin nebezpečné vyhrožování precizně zadokumentovali.  Lékařské ošetření však poškozená odmítla. Dne 4.července 2019 policisté trestní věc odložili v souladu se zákonem, neboť trestní stíhání je nepřípustné, jelikož je podmíněno souhlasem poškozené a tento souhlas k trestnímu stíhání nebyl poškozenou dán. Agresor tak trestně stíhán nebude.

Je láska skutečně „slepá“?  A pokud se bude tento „ scénář“  v budoucnu opakovat, jak může dopadnout příště? To už je otázka k zamyšlení pro každého z nás, zejména však pro samotnou poškozenou!

 • Tragická dopravní nehoda u Třeboně

Jindřichův Hradec – Další mladý život vyhasl na jihočeské silnici.

Od ranních čtvrtečních hodin (4. července) vyšetřují jindřichohradečtí dopravní policisté tragickou nehodu na silnici I/34 mezi obcemi Třeboň a Štěpánovice. Dle zjištěných skutečností jel krátce po 03:00 hod. řidič (27 let) osobního vozidla tovární značky Ford Focus C – Max, v uvedeném směru, kdy po projetí několika po sobě jdoucích zatáček, pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a stavu komunikace, v levotočivé zatáčce dostal smyk, kdy následně vyjel vpravo mimo silnici, kde narazil do dopravního značení a poté se převrátil na střechu.

Mladý  řidič uvnitř vozu bohužel podlehl následkům těžkých zraněním neslučitelných se životem.

Během vyšetřování byl provoz na komunikaci omezen kyvadlovým způsobem řízení dopravy.

Od začátku roku se jedná o první prázdninovou oběť a celkově o 40. osobu, která zemřela na jihočeských silnicích.

Připomínáme o opatrnost a předvídavost na všech vašich trasách!

 • Rozsáhlá majetková trestná činnost je objasněna

J.Hradec – Vloupali se do více než 50 chat a chalup ve 4 krajích.

Jindřichohradečtí kriminalisté slaví úspěch, neboť v prosinci 2018 rozpracovali rozsáhlou majetkovou trestnou činnost dvou podezřelých, již dříve trestaných mužů. Tito násilným způsobem vnikali do rekreačních objektů, ze kterých následně odcizili zahradní techniku, starožitnosti, kuchyňské nádobí, optiku, elektroniku, kamna, obuv, ložní prádlo, montážní nářadí, elektronářadí, jízdní kola a elektrokola. V jednom případě odcizili i přívěsný vozík za osobní automobil, na kterém odvezli odcizený zahradní traktor, ale i  alkohol, jídlo, šperky, rybářské vybavení či hudební nástroje. Nepohrdli ani stavebním nářadím a materiálem. Odvezli též vzduchové  pušky,   radiátory nebo  žebříky a jiné věci. Škoda, kterou způsobili, byla vyčíslena na téměř 2 000 000 korun.

V březnu 2019 byli jindřichohradeckými kriminalisty zadrženi právě dva podezřelí muži z Písecka ve věku 62 a 26 let.

 Jeden z nich byl zadržen  bezprostředně po spáchání trestného činu a druhý následující den v místě svého bydliště. Jindřichohradečtí kriminalisté ve spolupráci s kolegy  ze Strakonic, Písku, Č. Budějovic, Prachatic, Tábora a Příbrami provedli následné domovní prohlídky u  podezřelých mužů a překupníka odcizených věcí.

Při prošetřování jejich trestné činnosti bylo zjištěno, že starší z podezřelých mužů tipoval objekty, do kterých se v noční době společně s mladším podezřelým vloupávali.  Cennější odcizené věci pachatelé ihned po vloupání nabízeli na prodej překupníkům, část věcí si ponechali pro vlastní potřebu.

Oba podezřelí muži  byli vyšetřovatelem z oddělení obecné kriminalisty J. Hradec obviněni ze  zločinu krádež, z přečinu porušování domovní svobody,  z přečinu poškození cizí věci, vše spácháno ve formě spolupachatelství.

Vyšetřovatel rovněž podal návrh na vzetí obviněných do vazby, který soudce OS J. Hradec akceptoval a pachatelé jsou i nadále trestně stíháni vazebně.

Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili velké množství odcizených věcí jako například elektroniku, zahradní techniku, starožitnosti, kuchyňské spotřebiče, ale i jízdní kola, kamna či šperky.  Tyto odcizené věci byli z velké části ztotožněny a budou předány poškozeným.

 Za období od roku 2017 do března 2019 bylo obviněným mužům sděleno podezření z vloupání do více než 50-i objektů v Jihočeském kraji, kraji Vysočina, Středočeském a  Plzeňském kraji.

 V současné době jsou na základě stop zajištěných na místech činu prověřovány další případy vloupání do rekreačních objektů. Pro policisty tak tento rozsáhlý případ rozhodně ještě nekončí!

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová – (Oficiální zprávy Policie ČR  se redakčně neupravují)