20.2 C
Jindřichův Hradec
20.06. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (leden – únor 2019)

Co řešili státní policisté v lednu a v únoru na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Vyhrožoval sousedovi s pistolí v ruce
Pistole
Marcus-Trapp / Pixabay

J.Hradec – Vazba byla soudem uvalena.

Podezřelý muž dne 9. února 2019 v dopoledních hodinách měl v J.Hradci v chodbě přízemí panelového domu na jednom ze sídlišť poté, co byl poškozeným upozorňován na jeho hlučné chování v domě v ranní době, vytáhnout samonabíjecí expanzní pistoli, ráže 9 mm a namířit jí proti hlavě poškozeného s tím, že mu měl vyhrožovat zastřelením a vulgárně jej urážet. Toto jednání podezřelého vzbudilo v poškozeném důvodnou obavu o svůj život, přičemž se schoval v chodbě domu a podezřelý utekl z domu pryč. Jindřichohradečtí policisté ve spolupráci s kriminalisty trestný čin nebezpečné vyhrožování precizně zadokumentovali. Dne 13. února byl podezřelý muž policisty zadržen. Následujícího dne převzal z rukou jindřichohradeckých kriminalistů sdělení obvinění.  Nyní čeká v policejní cele neboť policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování proti osobě obviněného podal podnět k návrhu na jeho vzetí do vazby. V případě soudem uznané viny hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na tři léta nebo zákaz činnosti.  Vazba na obviněného muže byla soudem uvalena.

  • Kamion a náklaďák jsou bez nafty

J.Hradec – Na Jiráskově předměstí řádil zloděj.(Hlasová schránka 974 233 116)

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu krádeže, který  v době od 23:10 hodin do 23:30 hodin dne 8.února  na Jiráskově předměstí v J. Hradci za pomoci nezjištěného předmětu překonal zámky dvou uzamčených víček nádrží u zde zaparkovaného nákladního vozidla Scania, ze kterých odcizil celkem 388 litrů nafty. Dále téhož dne v době od 23:33 hodin do 00.05 hodin dne 9.února, přijel neustanoveným nákladním vozidlem Scania do volně přístupného prostoru na BČS JH Oil v J. Hradci, kde zaparkoval vedle zaparkovaného kamionu DAF, kde opět po překonání dvou uzamčených víček u nádrží kamionu odcizil z nádrží celkem 750 litrů motorové nafty. Celkem tak svým jednáním způsobil škodu nejméně 37 000 korun. Pokud máte informace vedoucí k dopadení pachatele, nebo jste jej viděli přímo při činu, sdělte tyto skutečnosti jindřichohradeckým policistům cestou tísňové linky policie 158. Děkujeme vám.

  • Z uklízečky zdravotní sestrou

J.Hradec – Exekuce zamlčela, nový mobilní telefon však chtěla.

Dne 11. února 2019 si převzala podezřelá žena z rukou jindřichohradeckých policistů sdělení podezření pro přečin úvěrový podvod neboť již v červenci 2018 v J.Hradci v prodejně s  mobilními telefony,  při sjednávání spotřebitelského úvěru se společností  s.r.o. vypsala do úvěrové smlouvy patrně záměrně nepravdivé údaje. Žena uvedla, že je zaměstnána  v nemocnici  na pozici zdravotní sestry, přičemž  dosahuje čistého měsíčního příjmu 14 000 korun  a nemá žádné srážky ze mzdy a exekuce. Avšak ve skutečnosti  je proti ní v současné době vedeno pět exekučních řízení. Její příjem ve výši kolem 13 000 korun  na pozici uklízečky umožnuje srážky z její mzdy pouze na jedno z uvedených exekučních řízení. Na základě těchto nepravdivých údajů byl uzavřen spotřebitelský úvěr s disponibilním úvěrovým limitem ve výši 10 000 korun, ze kterého  podezřelá žena zakoupila mobilní telefon Huawei P20 lite ve výši 8 995 korun, kdy uhradila na místě přímou platbu 900 korun a dále se zavázala tento úvěr hradit v pravidelných měsíčních splátkách. Do současné doby však neuhradila ani jednu splátku, čímž způsobila poškozené společnosti  škodu ve výši právě    8 095 korun. Podezřelá žena je nyní jindřichohradeckými policisty trestně stíhána v režimu zkráceného přípravného řízení.

  • Vloupal se do domu v Rakousku

J.Hradec – Muž byl nyní policisty zadržen a již je obviněn.

Jindřichohradečtí policisté objasnili případ vloupání  do rekreačního objektu v příhraniční obci v Rakousku z února loňského roku. Ustanovili podezřelého muže z Jindřichohradecka, který z rekreačního objektu odcizil nejen motorovou pilu a různé alkoholické nápoje, ale i loveckou pušku osazenou dalekohledem, vzduchovku a polní dalekohled. Tyto věci měl následně odnést přes státní hranici do České republiky. Odcizením věcí způsobil podezřelý muž poškozenému cizinci celkovou škodu ve výši  nejméně 63 400 korun. Podezřelý muž byl dne 30. ledna 2019 zadržen a umístěn do policejní cely při obvodním oddělení policie v J.Hradci. Policisté  zjistili, že podezřelý muž byl pro spáchání trestného činu krádež v posledních třech letech soudem odsouzen. Komisař služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce obvinil téhož dne muže ze spáchání hned tří trestných činů a to přečinu krádeže, přečinu porušování domovní svobody a z přečinu nedovolené ozbrojování. Dne 31.ledna 2019 byl obviněný muž po provedení potřebných úkonů propuštěn ze zadržení. Jeho trestní stíhání bude dále vedeno na svobodě.

  • Zneužití facebookového profilu

J.Hradec – Soukromou konverzaci zaslal zaměstnavateli.

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, který v době od listopadu 2018 do počátku ledna 2019, prostřednictvím internetu z IP adresy nezjištěným způsobem překonal zabezpečení a neoprávněně vstupoval na uživatelský profil sociální sítě facebook poškozeného. Následně z  facebookového profilu získal soukromou konverzaci mezi osobou poškozeného a jeho rodinným příslušníkem, kterou poté zneužil. Část této komunikace zaslal zaměstnavateli poškozeného do firmy ve které pracuje. Tímto jednání poškozenému nebyla způsobena hmotná škoda, ale tzv.jiná újma.

  • Auto není trezor

J.Hradec – Žena přišla o notebook.

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli krádeže, který dne 7.února v době kolem  17:40 hodin otevřel bez poškození neuzamčené vozidlo VW Polo, které bylo zaparkováno na parkovišti u nákupní zóny v ulici Rezkova v J. Hradci. Poté z předního sedadla odcizil odložený notebook v neoprenovém pouzdru, kdy tímto jednáním způsobil poškozené škodu ve výši nejméně 7 150 korun.

Jindřichohradečtí policisté varují:

Občané Vaše auto není trezor!  Nenechávejte na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné věci, zejména kabelky, kufříky, mobilní telefony, doklady od vozidla, peníze či notebooky. Jakákoli z těchto věcí může pachatele nalákat. Pokud je vozidlo řádně uzamčeno a pachatel překoná násilím dveře či sklo vozidla škoda, která vznikne poškozením vozu je  mnohdy mnohonásobně vyšší než škoda, která vznikne odcizením věci samotné!

  • Fyzické napadení

J.Hradec – N.Bystřice – Agresoři převzali sdělení podezření.

Dne 9. prosince 2018 v nočních hodinách na chodníku před domy  v Nové Bystřici podezřelý  fyzicky napadl poškozeného, kterého mimo jiné pěstí udeřil do obličeje, čímž mu způsobil zranění, které si vyžádalo ošetření v nemocnici J. Hradec s následným léčením do 14. ledna 2019. Dále podezřelý společně s dalším podezřelým mužem téže noci, fyzicky napadli na místě veřejnosti přístupném v Nové Bystřici druhého poškozeného. Mimo jiné ho měli opakovaně udeřit  pěstmi do obličeje a horní části těla, čímž mu způsobili zranění spočívající v pohmoždění hlavy, které si vyžádalo ošetření v nemocnici J. Hradec, s následnou pracovní neschopností do 21. prosince 2018. Po řádném zadokumentování přečinu úmyslného ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví si oba podezřelí muži převzali dne 27. ledna z rukou novobystřických policistů sdělení podezření. Nyní jsou oba stíháni v režimu zkráceného přípravného řízení.

  • Bagrista poškodil kabel vysokého napětí

J.Hradec – Třeboň – Bez proudu zůstalo 3257 odběrných míst.

Třeboňští policisté v lednu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti, kterého se mohl dopustit muž, který jako obsluha bagru dne 22. ledna 2019 v 10.30 hodin v Třeboni při provádění výkopových prací, které mu zadal druhý možný podezřelý muž, měl poškodit lžící bagru v hloubce 1,3 metru elektrický přívodní kabel vysokého napětí  pro město Třeboň. Takto měl odpojit od elektrického proudu celkem 3257 odběrných míst. Oba podezřelí muži mohli svým jednáním porušit důležitou povinnost, neboť takto jednali bez nutného předchozího ohlášení prací firmě jenž distribuuje elektrickou energii, která by v případě nahlášení prací provedla vytýčení uvedeného elektrického vedení, čímž by bylo předejito této události. Způsobená škoda činí  nejméně 150 000 korun.

  • Krádež telefonů a finanční hotovosti

J.Hradec – Kdo se vloupal do prodejny na Masarykově náměstí?

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který se vloupal v době od 18:00 hodin dne 18. ledna do 10:45 hodin dne 19. ledna 2019 za užití násilí do skladu a prodejny s mobilními telefony v J.Hradci na Masarykově náměstí.  Zde odcizil  finanční hotovost ve výši nejméně 75 000 korun a ze skříněk za prodejním pultem odcizil prozatím blíže neupřesněné množství mobilních telefonů, kdy jejich přesný počet a způsobená škoda bude upřesněna po inventuře dnešního dne. Škoda na zařízení činí nejméně 20 000 korun. Pokud máte poznatky či informace vedoucí k dopadení pachatele, sdělte je jindřichohradeckým policistům cestou tísňové linky policie 158. Děkujeme vám.

  • Žena pod vlivem alkoholu narazila do stromu

J.Hradec – škoda nejméně 200 000 korun

Jindřichohradečtí dopravní policisté nyní šetří dopravní nehodu, která se stala dne 7. ledna  2019 kolem 13:00 hodiny.  Řidička  osobního automobilu  Kia, jedoucí po silnici I/34, ve směru od obce Horní Žďár na Jindřichův Hradec, po projetí levotočivé zatáčky na rovném úseku vozovky, přibližně 500 metrů za obcí Horní Žďár, vyjela vlevo mimo komunikaci, kde narazila  přední částí vozidla do stromu. Na vozidle Kia vznikla hmotná škoda nejméně  200 000 korun. Řidička byla z místa dopravní nehody převezena  osádkou ZZS J. Hradec do nemocnice  na pozorování.

V jindřichohradecké nemocnici podrobili dopravní policisté řidičku dechové zkoušce, jenž byla opakovaně pozitivní. Řidička dvakrát po sobě nadýchala téměř dvě promile alkoholu. S naměřenými hodnotami souhlasila  a dopravním policistům měla sdělit, že  v průběhu pozdního večera a noci měla vypít 0,5 litru vodky. Dopravní policisté řidičce zadrželi řidičský průkaz. Po zadokumentování přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky si podezřelá žena  včerejšího dne 14. ledna převzala z rukou policistů sdělení podezření. Nyní je trestně stíhána v režimu zkráceného přípravného řízení.

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová, [email protected] – (Oficiální zprávy Policie ČR  se redakčně neupravují)