17.2 C
Jindřichův Hradec
18.06. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (prosinec 2018 – leden 2019)

Co řešili státní policisté v prosinci a v lednu na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Krádež pěti motorových pil

J.Hradec –Halámky – Neviděli jste pachatele?

Policisté ze Suchdola nad Lužnicí pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody, který dne 28. prosince v době od 8:30 hodin do 15:00 hodin  v obci Halámky vstoupil bez užití násilí do dílny domu a dále do otevřeného skladu nářadí, ze kterého odcizil  celkem pět  motorových pil, čímž  způsobil škodu poškozené ve výši nejméně 120 000 korun. Pokud máte informace vedoucí k dopadení pachatele či dokonce znáte jeho totožnost, sdělte tyto informace policistům ze Suchdola nad Lužnicí cestou tísňové linky policie 158. Děkujeme vám.

  • Vrypy poškodil lak vozu

J.Hradec – Nejen kosočtvercem „ vyzdobil“ zaparkované vozidlo.

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém  pachateli přečinu poškození cizí věci, který  v době  18:00 hodin dne 26. prosince do  9:00 hodin dne 27. prosince  na  náměstí Míru v Jindřichově Hradci vytvořil  nezjištěným předmětem na karoserii vozidla Škoda Superb  vrypy a obrazec ve tvaru kosočtverce. Svým jednáním způsobil majiteli vozidla škodu ve výši nejméně  10 000 korun. Pokud jste viděli pachatele při činu, nebo znáte jeho totožnost, sdělte tyto informace jindřichohradeckým policistům cestou tísňové linky policie 158. Děkujeme.


  • Vražda před deseti lety – pátrání stále pokračuje

Jihočeští kriminalisté stále pátrají po vrahovi Soni Illeové, od vraždy uplynulo deset let.

Soňa Illeová zmizela v noci z 19. na 20. prosince 2008 v Jindřichově Hradci. Osudné noci byla na podnikovém vánočním večírku a pak navštívila diskotéku Paradise Club. Soňu pak naposledy viděli okolo druhé hodiny nad ránem venku před klubem posedávat na chodníku. Podle nedoložených informací mohla také ještě popojít do parčíku kousek nad diskotékou.

Na diskotéce nechala kabát i kabelku s doklady a mobilním telefonem. Před klubem či v jeho okolí mohla potkat nějakého známého či nasednout k někomu do vozidla.

Když Soňa nepřišla domů a nikdo o ní neměl žádné zprávy, rodina ráno kontaktovala policii. Po Soně bylo vyhlášeno pátrání, ale bez jakéhokoliv úspěchu či poznatku k jejímu dalšímu pohybu. Tělo Soni našli až 1. března rybáři v řece Nežárce asi 20 kilometrů od Jindřichova Hradce. Byla nahá a ruce měla svázané páskou. Případ pohřešování se tak stal závažným případem vraždy. Provedená soudní pitva potvrdila utopení.

Po nalezení Soni policisté rozjeli rozsáhlé vyšetřování, prověřili kamerové záznamy, hovořili se stovkami možných svědků, zaměřili se i na chatovou oblast v okolí místa nálezu těla tzv. Vodičkova tůň. Pro porovnání zajištěných stop odebrali kriminalisté několika stovkám osob vzorky DNA. Prověřili každou informaci, kterou zjistili i od občanů na základě opakovaných reportáží či výzev k možným svědkům.

Hledali také muže, který se vyskytoval na pohřbu a nikdo jej neznal. Jeho totožnost je však dosud neznámá. Proto stále platí policejní výzva ke zjištění totožnosti muže na fotografii.

Při ohledání těla Soni Illeové zjistili kriminalisté, že nemá na rukou své prsteny. Neobjevily se ani během vyšetřování. Možná kolují po bazarech či zastavárnách…Zvlášť prsten s modrým kamenem by někdo mohl poznat nebo si na něho vzpomenout.

Celý případ je tak stále policejním pomníčkem. Vyšetřovací tým se však opakovaně k případu vrací, zatím bez výsledku. V letošním roce kriminalisté prověřovali dva nové poznatky. Žena měla vidět před deseti lety Soňu se starším mužem. Kriminalisté dokázali skoro nemožné a muže našli, bohužel žena, se kterou se sešel, byla Soně jen podobná. Další typ dovedl kriminalisty k naprosto nevěrohodné osobě opilce.

Kriminalisté prověřovali všechny informace od občanů, reagovali i na anonymní oznámení. Dosud však bez výsledku a tak případ pátrání po vrahovi stále pokračuje. I po deseti letech se může objevit nový svědek s maličkostí, která vyšetření posunu správným směrem.

mjr. Mgr. Bc. Jiří Matzner


  • Incident v baru skončil smrtí mladého muže

Jindřichův Hradec – Po potyčce zemřel osmadvacetiletý muž.

Osmadvacetiletý muž zemřel v sobotu 15. prosince v ranních hodinách po incidentu, ke kterému došlo kolem druhé hodiny ranní v jednom z barů v Jindřichově Hradci. Do konfliktu se dostal s o rok starším mužem. Případ převzali krajští kriminalisté, kteří se okolnostmi celého případu zabývají. Podezřelému muži kriminalisté sdělili obvinění ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti a státnímu zástupci podali podnět k návrhu na vzetí obviněného muže do vazby.


  • Vážná dopravní nehoda

J.Hradec – Dvory nad Lužnicí – Řidička narazila do betonového propustku.

V neděli 2. prosince kolem 18:50 hodin došlo k vážné dopravní nehodě. Řidička osobního automobilu BMW 328, jedoucí po silnici č. II/103 ve směru z Č.Velenic na Halámky,  pravděpodobně nepřizpůsobila rychlost jízdy, když  na přímém přehledném úseku silnice ve vzdálenosti nejméně  1,5 km před obcí Dvory nad Lužnicí dostala na mokrém, částečně zledovatělém povrchu vozovky smyk. S vozidlem  přejela do protisměru do levého silničního příkopu,  kde narazila do betonového propustku. Řidička utrpěla pravděpodobně lehké zranění. Spolujezdec na předním sedadle  i  spolucestující z pravého zadního sedadla  utrpěli  těžká   poranění, když všichni  tři byli převezeni vozidly ZZS Jč kraje na ošetření do nemocnice v Č. Budějovicích. Způsobená škoda na vozidle činí nejméně   50 000 korun.

Na místě  dopravní nehody zasahovaly všechny složky IZS. Ze strany policie pak hlídka obvodního oddělení Suchdol nad Lužnící  společně s dopravními policisty z J. Hradce, kteří po zadokumentování nehody na místě samém případ předali   jindřichohradeckým kriminalistům, jenž  se budou touto vážnou dopravní nehodou i nadále zabývat.  Alkohol byl u řidičky vyloučen dechovou zkouškou.  Mladá žena, řidička, je podezřelá  z přečinu  těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Řidiči nepodceňujte zimní charakter počasí, buďte předvídaví  a nepřeceňujte své řidičské schopnosti na zledovatělém povrchu vozovky!


  • Akce HAD

J.Hradec – Policisté kontrolovali podávání alkoholu osobám mladším 18-ti let.

Do celorepublikové akce s názvem HAD (hazard, alkohol, děti) se zapojilo během druhé prosincové soboty celkem 40 policistů z Územního odboru J. Hradec. Do akce byli nasazeni nejen kriminalisté či policisté z pořádkové jednotky, ale i psovodi se služebními psy. Celostátní akce probíhá na územní České republiky již od srpna 2018 v barech, hernách a restauračních zařízeních. Cílem této akce je především prevence na úseku patologických jevů u mladistvých a nezletilých.

Policisté z Územního odboru J.Hradec  zkontrolovali na vytipované diskotéce v obci na Jindřichohradecku celkem 49 osob. U třinácti mladistvých osob policisté zjistili požití alkoholických nápojů (u 6 z nich byla naměřena hodnota přes 1 promile, nejvyšší naměřená hodnota 1,5 promile v dechu mladistvého). Po podaném vysvětlení byly tyto mladistvé osoby předány ve spolupráci s pracovníky OSPOD J.Hradec svým zákonným zástupcům, tedy rodičům.

Zákon zakazuje osobě mladším osmnácti let prodat, podat nebo jinak umožnit požití alkoholického nápoje nebo jinou návykovou látku.  Přestupek je možné vyřešit uložením pokuty příkazem ve výši do 10 000 Kč, nebo přestupek oznámit správnímu orgánu pro podezření ze správního deliktu. V takovém případě může být přestupci, fyzické osobě, ve správním řízení uložena sankce až do 50 000 korun nebo zákaz činnosti, právnické osobě až do 500 000 korun.

Kontroly zaměřené na dodržování zákazu podávání alkoholických nápojů dětem a mladistvým budou policisté v rámci Jindřichohradeckého okresu opakovat!


  • Poškození památníku „Trojmezí“

J.Hradec – Zástupci obcí se z díla dlouho netěšili.

Policisté z J.Hradce pátrají po dosud neznámém vandalovi, pachateli přečinu poškození cizí věci, který v době od 28. října, kdy byl pomník slavnostně odhalen, do dne 4. prosince, poškodil památník tzv. Trojmezí. Památník, jenž stojí na rozhraní pozemků obcí Jilem, Horní Němčice a Horní Meziříčko na Jindřichohradecku, poničil a to tak, že nezjištěným nástrojem uvolnil horní část památníku ve spoji a na trnu procházející památníkem a mírně pootočil, čímž došlo k částečnému odlomení kamene ve spoji. Svým jednáním tak způsobil škodu ve výši nejméně 6 200 korun. Celková hodnota památníku činí nejméně 120 000 korun. Pokud jste viděli vandala při „ práci“ nebo víte, kdo je pachatelem tohoto skutku, sdělte tyto informace jindřichohradeckým policistům. Děkujeme.

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová, [email protected] – (Oficiální zprávy Policie ČR  se redakčně neupravují)