16.4 C
Jindřichův Hradec
13.04. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (prosinec)

Co řešili státní policisté v prosinci a na začátku ledna na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

 • Na jihočeských silnicích vyhasl první lidský život

Jindřichův Hradec – Mladý muž nepřežil náraz do stromu.

Na jihočeských silnicích vyhasl v sobotu krátce před půlnocí život mladého muže (18 let). Ten jel spolu s dalším mladíkem jako spolujezdec ve vozidle značky Škoda Fabia, které řídila žena (20 let). Nehoda se stala na silnici č. II/154, když řídička při jízdě ve směru od Hrachoviště na Brannou dostala pravděpodobně vlivem vysoké rychlosti v zatáčce smyk a narazila do stromu. Osmnáctiletý muž na místě nehody podlehl svým zraněním, řidička byla převezena do nemocnice, další mladík byl ošetřen na místě nehody. Přesnou příčinu a okolnosti této dopravní nehody zjišťují dopravní policisté a jindřichohradečtí kriminalisté. Mladý muž je první letošní obětí smrtelných dopravních nehod. Policisté varují řidiče, aby jezdili opatrně a přizpůsobili svoji jízdu aktuálním povětrnostním podmínkám a svým schopnostem.

 • Kradl v prodejně

J.Hradec – S plným vozíkem zboží se pokusil opustit prodejnu.

Podezřelý muž dne 28. prosince v době kolem 17:00 hodin  za provozu prodejny  v J. Hradci, odcizil z prodejních regálů různé zboží jako desítky různých čokolád, dorty, kuřata, ale i rachejtle či pánské župany, mikiny a jiné. To vše si nandal do svého nákupního vozíku, se kterým se snažil bez zaplacení opustit prodejnu mimo prostor pokladen, přičemž byl zadržen obsluhou prodejny. Odcizené zboží  v hodnotě 6 645 korun, bylo nepoškozené vráceno zpět do prodeje. Jindřichohradečtí policisté podezřelého muže zadrželi a převezli na policejní služebnu. Zde si po zadokumentování případu téhož dne 28. prosince  převzal  sdělení podezření pro přečin krádeže. Po provedených úkonech byl podezřelý muž  propuštěn ze zadržení. Nyní je jindřichohradeckými policisty trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení.

 • Smrtelná dopravní nehoda

J.Hradec – Majdalena – Vyhasl mladý lidský život.

Dne 30. prosince kolem 3:40 hodiny  ranní došlo k tragické dopravní nehodě. Mladý řidič (19 let) jedoucí vozidlem Audi, mpz „A“ z Rakouské republiky do ČR, přibližně jeden kilometr před obcí Majdalena, se pravděpodobně při velké rychlosti plně nevěnoval řízení vozidla, když v levotočivé zatáčce na namrzlém povrchu vozovky vyjel mimo komunikaci, kde narazil s vozidlem do stromu. Řidič, jenž byl zaklíněn ve vozidle na místě dopravní nehody svým zraněním podlehl.

Touto tragickou dopravní nehodou se i nadále intenzivně zabývají jindřichohradečtí dopravní policisté.

Řidiči, buďte předvídaví, nepřeceňujte své řidičské schopnosti a vězte, že namrzlé vozovky a husté sněžení bývají v zimních měsících samozřejmostí. Proto přizpůsobte svůj styl jízdy i čas dojezdové vzdálenosti, který se právě v zimě prodlužuje! 

 • Pátrání po pohřešované ženě

J.Hradec –Do akce bylo nasazeno 21 policistů i letecká podpora.

Na druhý svátek vánoční  měli jindřichohradečtí policisté rušno. Právě na Štěpána dne 26.prosince v 00:23 hodin prostřednictvím linky 158 oznámila žena,  že pohřešuje svoji sestru (r.1979), která po slovní rozepři dne 25. prosince kolem 22:00 hodiny odešla z jejich domu v obci na Jindřichohradecku a doposud se nevrátila. Pohřešovaná žena měla být údajně oblečená pouze do trička s krátkým rukávem a tepláků, mobilní telefon měla nekontaktní. Toho času byla teplota na nule. Jindřichohradečtí policisté neváhali a ihned zorganizovali pátrací akci. Do pátrání po pohřešované ženě bylo nasazeno celkem 21 policistů a to z obvodního oddělení J. Hradec, dopravní policisté, kynolog se služebním psem, ale i policisté z obvodního oddělení Kolín, neboť právě na Kolínsku má pohřešovaná žena trvalé bydliště. Policejním dosahovým důstojníkem, jenž vedl pátrací akci, byla vyžádána též letecká podpora ze vzduchu. Všem policistům nasazeným do pátrací akce i pilotovi a jeho operátorům práci ztěžovaly právě klimatické podmínky. V tu dobu byla nejen tma, ale i hustá mlha. V pátrání však všichni policisté pokračovali po celou noc až do pozdního dopoledne. Pohřešovaná žena byla vypátrána dne 26. prosince  v 11:40 hodin svým bratrem na adrese jejího současného bydliště v okrese Kolín, kam se údajně dopravila sama vlakem. Pátrání tak mělo šťastný konec. Pohřešovaná žena byla v pořádku a nezraněná.

 • Druhá pátrací akce na Štěpána

J.Hradec – Suchdol nad Lužnicí – Seniora i s jízdním kolem policisté vypátrali.

Druhá pátrací akce právě na Štěpána dne 26. prosince se rozběhla v 16:15 hodin. V tu dobu oznámil na obvodní oddělení policie Suchdol nad Lužnicí muž, že pohřešuje svého otce ( r.1940), který měl téhož dne kolem poledne odjet na jízdním kole ze svého domova v obci na Suchdolsku neznámo kam. Své  manželce měl říci pouze to, aby se  starala o kotel a o slepice. Tímto jednáním v ní vzbudil obavy o jeho život. Žena   informovala svého syna, který  nejprve pátral po  otci sám v okolí obce, avšak  bez kladného výsledku.  Z tohoto důvodu oznámil  pohřešování otce suchdolským policistům, včetně jeho popisu i popisu modrého jízdního kola. Suchdolští policisté začali ihned po seniorovi pátrat. Do akce byla povolána rovněž hlídka třeboňských policistů  i kynolog se služebním psem.  V 18:50 hodin byla pátrací akce ukončena, neboť suchdolští policisté pohřešovaného a nezraněného seniora  vypátrali i s jeho jízdním kolem na vlakovém nádraží v Suchdole nad Lužnicí.   Policisté přivolali RZS a po domluvě se synem byl vypátraný senior předán do rodinné péče.  Pátrání  tak mělo šťastný konec.

 • Vozidlem přejel muži nohu

J.Hradec – Za těžké ublížení na zdraví je dopravními policisty stíhán.

Podezřelý řidič dne 15. října 2019 kolem 10:00 hodin zřejmě  porušil důležitou povinnost, čímž došlo k těžkému ublížení na zdraví poškozeného, neboť podezřelý  řídil  osobní vozidlo VW Touareg, ve směru od Žirovnice na J. Hradec, když přijel ke křižovatce s místní komunikací vedoucí na Hostějeves, kde byl začátek úseku opravy povrchu vozovky silnice směrem na J. Hradec a provoz zde byl řízen kyvadlově v jednom jízdním pruhu a byl zastaven osobou oprávněnou k řízení provozu na pozemních komunikacích, který mu následně dal pokyn, aby s vozidlem couvnul a umožnil tak projetí protijedoucímu nákladnímu automobilu. Podezřelý řidič vzhledem k tomu, že nemohl s vozidlem couvnout kvůli za ním stojícímu dalšímu vozidlu se rozhodl, že najede na pravou nezpevněnou krajnici. Při rozjíždění vozu pravděpodobně nevěnoval náležitou pozornost řízení, nesledoval situaci v silničním provozu před sebou a levým předním kolem najel na pravou nohu před ním stojícího poškozeného, oprávněného k řízení provozu na pozemních komunikacích, který v důsledku toho upadl na vozovku. Při dopravní nehodě došlo ke zranění poškozeného se kterým byl vrtulníkem ZZS přepraven do nemocnice v Č. Budějovicích a na následky zranění se stále léčí. .Podezřelý řidič tak způsobil  poškozenému těžkou újmu na zdraví. Alkohol byl u obou účastníků vyloučen dechovou zkouškou přístrojem Drager Na vozidle VW Touareg ke škodě nedošlo. Dopravní policisté přečin těžké ublížení  na zdraví z nedbalosti řádně zadokumentovali. Dne 19. prosince 2019 převzal podezřelý řidič sdělení podezření a nyní je i nadále trestně stíhán.

 • Koza z betléma je pryč

J.Hradec – Kdo zvíře podřízl a odcizil?

Jindřichohradečtí  policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu krádeže, který v době od 22:50 hodin do 23:05 hodin dne 15.prosince, v J.Hradci na volně přístupném prostranství mezi budovou Svatého Floriána v Růžové ulici a zimním stadionem, přelezl dřevěnou jeden metr vysokou ohradu dočasného výběhu pro ovce a kozy, která zde slouží jako součást betlému. V této ohradě chytil a přineseným nožem podřízl a usmrtil kozu plemene Anglonubijská, kterou po usmrcení následně odcizil. Svým jednáním způsobil poškozené společnosti škodu ve výši nejméně 10 000 korun.

Občané pokud jste viděli pachatele při činu nebo znáte jeho totožnost, sdělte tyto informace jindřichohradeckým policistům cestou tísňové linky policie 158.

 • Demoloval dekorace hotelu

J.Hradec – Na náměstí převracel květináče i kolostavy.

Podezřelý muž kolem 20:40 hodiny dne 10. prosince 2019, v chodbě hotelu na náměstí Míru v J. Hradci, udeřil do obrazu na stěně chodby, strhl dekoraci vánočního stromečku a při odchodu z hotelu silou vrazil do dveří, které poškodil. Svým jednáním tak způsobil škodu hotelu v celkové výši nejméně 18 000 korun. Poté co hotel opustil, převrátil na náměstí před hotelem dřevěný květináč, dva kovové kolostavy i plastovou popelnici. Jindřichohradečtí policisté, kteří byli přivoláni na místo, následně podezřelého muže zadrželi v jiné restauraci a umístili jej do policejní cely. Přečin poškození cizí věci i přečin výtržnictví řádně zadokumentovali. Následujícího dne převzal „ničitel“ sdělení podezření a poté byl ze zadržení jindřichohradeckými policisty propuštěn. Trestní stíhání podezřelého muže probíhá na svobodě. Na „pracovní večírek“ v J.Hradci patrně dlouho nezapomene.

 • Měl podvést svoji tchýni

J.Hradec – I za účasti manželky měl vylákat 340 000 korun.

Podezřelý muž přinejmenším v období od července 2017 do 11. prosince 2019 pod různými smyšlenými legendami a lživým utvrzováním poškozené, že na svém bankovním účtu disponuje dostatečnou, avšak neoprávněně blokovanou hotovostí, sám nebo prostřednictvím své manželky, dcery poškozené, měl od této postupně vylákat finanční hotovost ve výši nejméně 340 000 korun. A to i přesto, že si měl být vědom, že díky své tíživé finanční situaci a dluhům, kvůli kterým byl již společně s manželkou v insolvenci, nebude schopen svým závazkům dostát, což také do současné doby neučinil. Přes opakované urgence své tchýně a poškozené zároveň, ani část vypůjčených peněz dosud nevrátil. Jindřichohradečtí policisté dne 11. prosince přijati oznámení o možném spáchání přečinu podvodu a zahájili úkony trestního řízení. Případem se i nadále budou intenzivně zabývat.

 • Nebezpečné vyhrožování

J.Hradec – Třeboň – S nastartovanou pilou vyhrožoval zabitím.

Podezřelý muž  dne 26. října 2019 v odpoledních hodinách v Třeboni, před domem nejprve fyzicky napadl poškozenou tím, že jí uchopil za bradu a trhl jí hlavou do strany. Poškozené se zastal její zletilý vnuk, k němuž přistoupil podezřelý a udeřil jej pěstí do obličeje. Vnuk v sebeobraně vytáhl z kapsy plynový revolver a vystřelil varovný výstřel nad hlavu útočníka, který z místa utekl na zahradu domu své matky.  Po chvíli se však útočník  vrátil zpět k domu, zde sebral odloženou motorovou pilu, tuto měl nastartovat a s křikem měl vyhrožovat směrem k poškozeným, že je zabije a  uřízne jim „makovici“. Svůj úmysl měl umocňovat mácháním nastartované motorové pily, kdy při tomto měl jít  směrem k poškozeným. Zřejmě takto řešil sousedské rozepře. V jeho počinu se mu snažila zabránit jeho matka. Jednání podezřelého muže v pěti poškozených vzbudilo obavu o jejich zdraví a život. Třeboňští policisté přečin nebezpečné vyhrožování precizně zadokumentovali. Dne 4.prosince převzal agresor z rukou třeboňských mužů zákona sdělení podezření.  Nyní je trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení.

 • Loupež na BČS MOL v J.Hradci objasněna do 10 dnů

Na základě vlastních poznatků i na základě výzvy do médií jindřichohradečtí kriminalisté z oddělení obecné kriminality dne 22. listopadu v 02:00 hodiny v místě trvalého bydliště zadrželi podezřelého muže středního věku z Táborska, jenž měl dne 12. listopadu kolem 2:50 hodiny spáchat loupežné přepadení se zbraní na BČS MOL.

Jindřichohradečtí kriminalisté rovněž provedli domovní prohlídku u zadrženého muže včetně prohlídky jeho automobilu. Pro účely dalšího trestního řízení bylo vozidlo zajištěno. Policejní komisař ještě téhož dne vyhotovil usnesení o zahájení trestního stíhání, které bylo podezřelému muži předáno následující den 23. listopadu 2019. Policejní komisař rovněž podal podnět k návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Soud vazbu akceptoval a obviněný muž je stíhán vazebně. V případě soudem uznané viny mu hrozí trest odnětí svobody v rozsahu dvě léta až deset let.

 • Rána pěstí a zlomený nos

J.Hradec – Spor“ křehkých“ žen vyřešila po svém.

Podezřelá mladá žena dne 4.října 2019 kolem 21:15 hodiny v J.Hradci, před barem, po krátké slovní rozepři a při vzájemném fyzickém napadání mezi dvěma ženami se vložila do této jejich rozepře a jednu z žen udeřila pěstí do oblasti nosu. Touto ranou jí způsobila zlomeninu nosních kůstek s dislokací, kdy zranění si vyžádalo ošetření v nemocnici J. Hradec s následnou hospitalizací a s domácím léčením bez pracovní neschopnosti. Na základě lékařských zpráv jindřichohradečtí policisté zahájili úkony trestního řízení pro přečin úmyslné ublížení na zdraví a přečin výtržnictví. Dne 26. listopadu si podezřelá žena převzala z rukou mužů zákona sdělení podezření a nyní je trestně stíhána.