20.2 C
Jindřichův Hradec
20.06. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (říjen-listopad 2018)

Co řešili státní policisté v říjnu a v listopadu na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Výtržnictví ve volební místnosti

J.Hradec – Třeboň – Otec se synem jsou trestně stíháni.

Fight pěst policie
ToNic-Pics / Pixabay

V pondělí 22. října převzali z rukou třeboňských policistů sdělení podezření pro přečin výtržnictví spáchaného ve formě spolupachatelství otec se synem. Starší z mužů dne 5. října 2018 kolem 21:10 hodin přišel do volební místnosti v obci na Třeboňsku, kde v té době volil poškozený, kterého začal slovně napadat a nadávat mu. Poté došlo mezi muži k fyzickému napadení, které proběhlo na chodbě obecního úřadu před volební místností. Během potyčky spadli oba muži na zem. Do tohoto fyzického napadání se zapojil i syn podezřelého, který měl rovněž slovně a poté i fyzicky napadat poškozeného. V důsledku tohoto jednání došlo k lehkému zranění staršího z podezřelých mužů a poškozeného. Jak třeboňští policisté poté zjistili, starší z podezřelých mužů spáchal přečin výtržnictví opětovně. Nyní jsou otec se synem trestně stíháni v režimu zkráceného přípravného řízení.

  • Dotační podvod

J.Hradec – Místo automobilu pro postiženou, peníze použila na umoření svých dluhů.

Podezřelá žena poté, co jí byl jako zástupci oprávněné osoby, úřadem práce ČR  na základě rozhodnutí kontaktního pracoviště v J. Hradci přiznán a následně vyplacen na její účet příspěvek pro osoby se zdravotním postižením na zvláštní pomůcku ve výši 160 000 korun, takto získané finanční prostředky, v rozporu se sjednaným účelem jejich použití na nákup motorového vozidla, v lednu 2018 měla poukázat na bankovní účet insolvenční správkyně s vědomím, že peníze rozdělí mezi její věřitele, neboť v té době bylo vedeno u KS v Č.Budějovicích s podezřelou ženou insolvenční řízení. Na pokrytí dluhů podezřelé  byla ze strany insolvenční správkyně použita pouze část těchto peněžních prostředků. Zbývající část byla oprávněné osobě vrácena, kdy tato si v říjnu 2018 za ně zakoupila osobní automobil. Podezřelá žena takto  svým jednáním měla způsobit úřadu práce ČR škodu ve výši  86 160 korun.

Na základě trestního oznámení úřadu práce ČR dne 19. listopadu 2018 vyhotovila policejní komisařka služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce usnesení o zahájení trestního stíhání podezřelé ženy pro přečin „dotační podvod“. V případě soudem uznané viny jí hrozí trest odnětí svobody jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.

  • Nález italské miny

J.Hradec – Při výkopových pracích na zahradě nalezla munici.

Dne 4. listopadu v odpoledních hodinách oznámila žena na tísňovou linku policie, že při výkopových pracích na zahradě domu v obci Drunče na Jindřichohradecku, nalezla předmět připomínající munici. Na místo ihned vyrazili jindřichohradečtí policisté, kteří zajistili místo nálezu. Cestou operačního střediska byl vyžádán příjezd pyrotechnika z expozitury Č.Budějovice. Přivolaný pyrotechnik ohledáním munice zjistil, že se jedná o nevybuchlou italskou dělostřeleckou minu BRIXIE ráže 50 mm, kterou převzal a převezl k bezpečné likvidaci. Žádná další munice v okolí policisty nalezena nebyla.

  • Kopal do parkovacího stojanu

J.Hradec –Třeboň– Městu způsobil škodu ve výši 21 800 korun.

Třeboňští  policisté dne 1. listopadu předali sdělení podezření pro přečin poškození cizí věci podezřelému muži, který měl v měsíci srpnu několika kopy zdeformovat přední plechové zakrytování parkovacího stojanu k vjezdovému sloupku do jedné z místních ulic. Městu Třeboň tak svým jednáním měl způsobit škodu ve výši 21 800 korun a to za dodávku a výměnu technologie. Vandal je nyní trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení.

  • Vloupání do obecního úřadu

J.Hradec – Nová Bystřice – Kriminalisté případ objasnili.

Jindřichohradečtí kriminalisté ve spolupráci s kolegy  z Č.Budějovic a  kraje Vysočina objasnili případ vloupání do obecního úřadu na Novobystřicku z února tohoto roku. Kriminalisté ustanovili dva podezřelé muže, kteří za užití násilí vnikli do budovy obecního úřadu, kde odcizili finanční hotovost ve výši nejméně 19 300 korun a poškodili zařízení v hodnotě   nejméně 15 000 korun ku škodě obecního úřadu. Dne 29.října převzali spolupachatelé od kriminalistů z Vysočiny sdělení obvinění pro trestné činy krádež a poškození cizí věci. Tato dvojice má na svědomí další trestnou činnost a to nejen na Jindřichohradecku.  Jeden z mužů je stíhán vazebně, druhý  na svobodě.

  • Peněženku mu kdosi vytrhl z ruky

J.Hradec – Pod rouškou tmy pachatele nedostihl.

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu krádeže a přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, který v pondělí 22. října kolem 00:35 hodin, na chodníku u restaurace v J. Hradci na sídlišti  Vajgar, využil neopatrnosti poškozeného, který nesl v levé ruce peněženku, kterou mu vytrhl z ruky a následně utekl směrem k Merkuru. Poškozený pachatele pronásledoval, avšak nebyl úspěšný a již jej nedostihl. Neznámý pachatel poškozenému odcizil společně s peněženkou občanský průkaz, evropský průkaz zdravotního pojištění, vstupenku na hokejové zápasy či platební kartu bankovního ústavu. Svým jednáním tak  poškozenému způsobil celkovou škodu ve výši nejméně 4 000 korun.

  • Poškodil pouťovou atrakci

J.Hradec – Vytrhal bezdušové ventily.

Jindřichohradečtí policisté nyní objasnili případ poškození cizí věci z 30. července 2018. Ustanovili podezřelého muže, který měl v J.Hradci, na odstavném parkovišti, u nákladního automobilu Fiat Ducato,  za použití kombinovaných kleští vytrhnout u tří pneumatik bezdušový ventil. Dále u dvou dvoukolých specializovaných návěsných zařízení na pouťové atrakce měl též vytrhnout bezdušové ventily kol, čímž způsobil majiteli škodu ve výši nejméně 8 300 korun. Dne 13.listopadu vyhotovil policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování  usnesení o zahájení trestního stíhání podezřelého muže pro přečin poškození cizí věci, které si převezme v nejbližších dnech.

  • Seniorka přišla o 20 000 korun

J.Hradec – Žena užila lsti, vrácení přeplatku na lécích a vnikla do domu.

Jindřichohradečtí kriminalisté pátrají po dvou dosud neznámých pachatelkách přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody, které včerejšího dne 18. října kolem 11:30 hodiny okradly poškozenou (r.1934). Neznámá žena vstoupila bez souhlasu seniorky do rodinného domu v obci na Jindřichohradecku a zde užití lsti, když se vydávala za pracovnici zdravotní pojišťovny s tím, že jde seniorce vrátit přeplatek na lécích, pod záminkou směny peněz odváděla pozornost poškozené. V nestřeženém okamžiku tak do domu vnikla další neznámá pachatelka a z jedné z místností rodinného domu odcizila finanční hotovost ve výši 20 000 korun. Poté obě ženy z místa odešly.

Jindřichohradecká policie opět varuje:

Senioři, zamykejte si svá obydlí a  nikoho cizího si domů nepouštějte!  Na vrácení peněz  v hotovosti z možného přeplatku energie, vody či léků jako v tomto případě vůbec nereagujte. Ihned kontaktujte  Policii ČR na bezplatné lince 158! Před přivoláním policistů v obydlí neuklízejte, znehodnotíte tak možné stopy.

  • Nebezpečné pronásledování

J.Hradec – Rozchod s přítelkyní patrně neunesl a chtěl ženu zpět.

Podezřelý  muž z obce na Jindřichohradecku opakovaně v období od července do poloviny října 2018, poškozené, své bývalé přítelkyni, která se s ním rozešla, posílal několik  SMS zpráv denně, ve kterých jí neustále měl vyznávat lásku. Měl jí zvonil na domovní zvonek, ponechávat různé nákupy a dárky u dveří bytu i  vyhledávat její  osobní blízkost a to vše přes výslovný nesouhlas poškozené. Toto jednání podezřelého muže  mohlo v poškozené vzbudit obavu o její život či zdraví. Jindřichohradečtí policisté přečin nebezpečné pronásledování precizně zadokumentovali. V úterý 20. listopadu 2018 si převzal  podezřelý muž sdělení podezření, neboť svým jednáním naplnil znaky přečinu nebezpečné pronásledování. Nyní je trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení.

  • Úvěrový podvod

J.Hradec – Peníze ve „velkém“ si půjčoval, ale nevracel.

Muž z Jindřichohradecka postupně, nejméně ve dvaceti případech, v období od prosince 2016 do února 2018 uzavřel smlouvy o různých úvěrových produktech, přičemž na základě těchto uzavřených závazkových smluvních vztahů mu byly vypůjčeny finanční prostředky v celkové výši  nejméně 260 000 korun, které se zavázal uhradit formou měsíčních splátek nebo v celkových dlužných částkách včetně navýšení za sjednané období. Způsobená škoda tak činí nejméně 436 000 korun.

 Úvěrové produkty uzavřel podezřelý muž i přesto, že si byl vědom, že s ohledem na svoji majetkovou situaci, nebude schopen svému závazku dostát, neboť v té době neměl ani dostatečný příjem na to, aby uhradil své dřívější dluhy. Tuto skutečnost při sjednávání předmětných úvěrů či půjček měl záměrně zamlčet.  Následně z důvodu neschopnosti plnit své splatné závazky vůči více věřitelům podal v únoru 2018 u krajského soudu insolvenční návrh spojený s návrhem na oddlužení, ke kterému se přihlásilo celkem 31 věřitelů se svými pohledávkami v celkové výši  nejméně 2 373 000 korun.

Policejní komisařka služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce po precizním zadokumentování trestných činů  „úvěrový podvod“ a „podvod“ vypracovala dne 11.října 2018 usnesení o zahájení trestního stíhání, které si podezřelý muž převezme v nejbližších dnech. V případě soudem uznané viny mu hrozí  trest odnětí svobody v rozsahu jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.

Zdroj: Policie ČR