16.4 C
Jindřichův Hradec
13.04. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (srpen – září)

Co řešili státní policisté v druhé polovině srpna a v září na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Nebezpečné vyhrožování

J.Hradec – Nová Bystřice- S baseballovou pálkou v ruce vyhrožoval zabitím.

Podezřelý  muž  dne 15. srpna 2019 kolem 21:30 hodiny  v obci na Jindřichohradecku  na   náměstí a v přilehlé ulici vyhrožoval zabitím poškozené, kdy v ruce držel baseballovou pálku. Toto jednání vzbudilo u ženy  důvodnou obavu, že výhružek zabitím proti její osobě splní. Poškozená z obavy o svůj život utekla do místa svého bydliště, kde se před podezřelým uzamkla.  Na místo incidentu se dostavili policisté z Nové Bystřice, kteří podrobili  agresora dechové zkoušce. Podezřelý muž nadýchal téměř  3 promile. Policistům rovněž dobrovolně vydal  baseballovou  pálku. Po zadokumentování přečinu    nebezpečné vyhrožování a přečinu výtržnictví  včerejšího dne 26. září  převzal  agresor z rukou novobystřických policistů sdělení  podezření. Nyní je trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení.

  • Těžká dopravní nehoda

J.Hradec – Zasahovaly všechny složky IZS, včetně LZS.

Podezřelý muž  dne  13. září kolem 17:30 hodin řídil osobní  automobil Seat Leon od Slavonic na obec Stálkov, když přibližně 1,5 km před obcí Stálkov  pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem  a při projíždění mírné levotočivé zatáčky  automobil dostal na čerstvě opravené vozovce, na silničním štěrku přetáčivý smyk ( v době dopravní nehody byla na komunikaci umístěna dopravní značka A 17 Odlétávající štěrk).  V důsledku smyku  následně automobil vyjel z komunikace vlevo do levého příkopu. V něm se automobil převrátil na svůj levý bok a dál se po boku sunul nejméně 10 metrů v před, kdy střecha automobilu během tohoto pohybu postupně narazila do nejméně čtyř kmenů vzrostlých smrků a byla těmito nárazy značně zdeformována. Následně automobil posledním nárazem vychýlil svojí přední částí vpravo, přední část automobilu vyjela z příkopu na levou krajnice a zde se automobil zastavil.

 Při této dopravní nehodě řidič automobilu i spolujezdkyně ze zadní sedačky  utrpěli těžká zranění se kterými byli přepraveni leteckou záchrannou službou do nemocnice Č Budějovice. Spolujezdec z přední sedačky automobilu  utrpěl drobná povrchová zranění. Na místě vážné dopravní nehody zasahovaly všechny složky IZS, včetně letecké záchranné služby. Případ si na místě převzali jindřichohradečtí kriminalisté. Policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti  a příčinami i průběhem dopravní nehody se bude i nadále zabývat.

  • Vydíral, vyhrožoval i kradl

J.Hradec – Rozchod patrně neunesl.

Podezřelý muž dne 7. září 2019, v místě společného bydliště v obci na Jindřichohradecku poté, co byl poškozenou  srozuměn o tom, že si trvá na svém, aby se v dohodnutém termínu odstěhoval, se s tímto neztotožnil a měl začít poškozené vyhrožovat zabitím, kdy měl po poškozené požadovat, aby přehodnotila jejich vztah.   Dále měl poškozené vyhrožovat, že na něj klidně policii může zavolat, ale hned, neboť by to potom nemusela stihnout.  Poté si bez vědomí podezřelého poškozená žena  měla nahrávat  celý jejich rozhovor, avšak toho si podezřelý měl všimnout,  mobilního telefonu se před poškozenou zmocnit a telefon v hodnotě  2 000 korun  si přisvojit.   Následně poškozená chtěla svůj mobilní telefon po podezřelém vrátit, což se jí nepodařilo, přičemž  jí podezřelý měl tělem natlačit na skříň a volnou rukou jí měl dvakrát udeřit do oblasti  tváře. Když podezřelý muž  následně  měl poškozenou ze sevření pustit, žena společně s nezletilým synem z obavy před ním utíkala z domu  a když byla u brány, tak jí měl opět slovně vyhrožovat, že se jí zbaví  s tím,  že není cesty zpátky, že má poslední den nebo dva dny života, aby si je užila, což v poškozené vzbudilo důvodnou obavu o svůj život a zdraví.

Na základě oznámení byl jindřichohradeckými policisty podezřelý muž  dne 8. září zadržen. Policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce vypracoval záznam o sdělení podezření, které si podezřelý muž dne 9. září převzal, neboť se svým jednáním mohl dopustit hned ze tří trestných činů a to   vydírání, nebezpečného vyhrožování a krádeže. Dne 10. září byl spisový materiál předložen  dozorujícímu státnímu zastupitelství  se zprávou o výsledku zkráceného přípravného řízení. Zkrácené přípravné řízení bylo vedeno i nadále se zadržením podezřelého agresora.

  • Napadl městského strážníka

J.Hradec – Hledaný muž nechtěl do výkonu trestu.

Podezřelý cizinec dne 30. srpna v odpoledních hodinách  v J. Hradci na chodníku ulice Vídeňská  byl strážníky městské policie J. Hradec, jako hledaná osoba, vyzván k prokázání totožnosti. Hledaný muž se ihned měl pokusit o útěk, když jednoho z dvojice strážníků  fyzicky napadl   a měl jej udeřit pěstí  pod levé oko.  Následně byl oběma strážníky zpacifikován a se služebními pouty na rukou byl předveden na obvodní oddělení státní policie k dalším úkonům. Strážník  poté vyhledal lékařské ošetření, kdy pracovní neschopnost u něj nenastala. Agresor  následně putoval do výkonu trestu odnětí svobody za již dříve spáchanou  trestnou činnost. Za napadení strážníka městské policie bude podezřelý muž jindřichohradeckými kriminalisty trestně stíhán.

  • Rána kladivem do hlavy

J.Hradec – Nová Bystřice- Hlučná práce v garáži vyústila v agresi.

Podezřelý muž  dne 27. července 2019 kolem 15:00 hodiny v garáži bytového domu v obci na Novobystřicku, kde pracoval a kam jej přišel poškozený požádat o ukončení práce z důvodu vysokého hluku, tomuto měl nejprve slovně vulgárně vyhrožovat a hrozit mu zabitím s tím, aby vypadl. V době výhrůžek měl podezřelý muž držet v ruce kladivo o hmotnosti 1,6 kg, se kterým měl následně jednou ranou udeřit poškozeného do hlavy. Svým jednáním mu tak měl způsobit tržnou ránu na čele a další zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici J. Hradec s dobou léčení do současné doby. Policisté z Nové Bystřice jednání podezřelého muže řádně zadokumentovali a kvalifikovali jako trestný čin ublížení na zdraví a trestný čin nebezpečné vyhrožování. Dne 26.srpna si agresor převzal sdělení podezření. Nyní je trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení. V případě soudem uznané viny mu hrozí trest odnětí svobody až na tři léta nebo zákaz činnosti.

  • Vážná dopravní nehoda

J.Hradec –Majdalena- Řidič nadýchal přes 2,70 promile.

Podezřelý muž, cizinec, dne 25. srpna kolem 13:30 hodin se bez svolení majitele, měl zmocnit vozidla Citroen Berlingo a toto užít k jízdě po místní pozemní komunikaci ve směru od obce Branná na obec Majdalenu. Zde přibližně 1 km před obcí Majdalena řidič pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost jízdy a při projíždění levotočivé zatáčky poté, co dostal s vozidlem smyk, přejel k pravé krajnici, kde sjel do pravého silničního příkopu a  zde narazil do mostu s propustí. Vozidlo se po nárazu převrátilo na střechu. Při dopravní nehodě utrpěl spolujezdec těžké zranění, kdy byl leteckou záchrannou službou transportován do nemocnice Č.Budějovice.  Podezřelý řidič  utrpěl zranění  lehké.   Řidiče podrobili policisté dechové zkoušce, kdy nadýchal přes 2,70 promile alkoholu. Na místě vážné dopravní nehody byla přítomna jak  hlídka třeboňských policistů a  policisté z dopravního inspektorátu  J. Hradec, tak  i  kompletní výjezdová skupina  služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce včetně dalších složek  IZS. Policejní komisařka z výjezdové skupiny  si případ na místě převzala a ještě téhož dne  25. srpna  zahájila   úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání  hned tří trestných činů.  A to z „těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti“, „ohrožení pod vlivem návykové látky“ a “neoprávněné užívání cizí věci“.

  • Utonutí v řece

Jindřichov Hradec – Muž se stal další obětí ve vodním živlu.

Další smutný případ utonutí osoby vyšetřují kriminalisté z Územního odboru Jindřichův Hradec.

V úterý 20. srpna v noci vyjížděli policisté obvodního oddělení Jindřichův Hradec do katastru obce Dolní Žďár, k levému břehu řeky Nežárky, kde měl do toku spadnout muž středního věku a utopit se. Na místě se následně za spolupráce přítomných osob a psovoda se Základní skupiny kynologických činností, provádělo pátrání kolem vody, kdy ve středu kolem 03:00 hod. nalezli tělo utonulého muže v blízkosti splavu. Po vytažení se policisté snažili muže oživit, ale resuscitace byla neúčinná.

Případ si od pořádkových policistů převzali jejich kolegové ze Služby kriminální policie a vyšetřování, kteří ve věci zahájili úkony prověřování dle trestního řádu. Zatím dle zjištěných okolností nemělo na utonutí muže (roč. 1969) vliv jednání jiné osoby. V tomto případě byla nařízena soudní pitva.

Během prázdnin se jednalo již o 8. oběť, která podlehla následkům tonutí.

  • Vydírání a ublížení na zdraví

J.Hradec – Dříve obdaroval, teď chtěl peníze, pak létaly rány.

Jindřichohradečtí kriminalisté až do současné doby intenzivně pracovali na případu ze 17. března tohoto roku. Podezřelý muž a podezřelá žena v J. Hradci v ulici Nežárecká, u mostu přes řeku Nežárku, společně  přistoupili k poškozené, která se s nimi  odmítla bavit. Podezřelý muž  ji měl nejprve přirazit zády k mostní zdi  a chytit pod krkem, kdy po ní měl  požadovat  finanční hotovost v nespecifikované výši za oblečení, které jí v minulosti daroval. V té době  měla podezřelá žena udeřit poškozenou pěstí  nad oko. Následně oba podezřelí  po poškozené opětovně požadovali finanční hotovost za oblečení. Podezřelý muž  měl stále držet poškozenou pod krkem. Poté co jim poškozená finanční hotovost přislíbila, muž tuto pustil. Poškozená spadla na zem, kde jí podezřelá žena ještě dvakrát měla kopnout do oblasti beder. Následně oba agresoři z místa odešli. Poškozené tak měli svým jednáním způsobit zranění s omezením na běžném způsobu života v době od 17.března do 9.dubna 2019.

Po provedeném prověřování policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce dne 15.srpna vyhotovil usnesení o zahájení trestního stíhání, neboť muž a žena  svým jednáním naplnili znaky hned tří trestných činů a to vydírání, úmyslného ublížení na zdraví a výtržnictví. Usnesení bude podezřelé ženě v dohledné době doručeno do věznice Rapotice, kde vykonává trest odnětí svobody pro jinou trestnou činnosti. Podezřelý muž bude policejním komisařem trestně stíhán na svobodě. V případě soudem uznané viny oběma agresorům hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitý trest.

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová – (Oficiální zprávy Policie ČR  se redakčně neupravují)