4 C
Jindřichův Hradec
17.04. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (únor-březen 2018)

Co řešili státní policisté v únoru a v březnu na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Loupežné přepadení

Jindřichův Hradec – Třeboň – Za necelou hodinu po spáchání loupeže byl podezřelý muž zadržen.

Policie poutaDnes v 13:28 hod. přijal operační důstojník Integrovaného operačního střediska oznámení, že došlo k loupežnému přepadení Komerční banky v Třeboni, kdy měl mít „loupežník“ střelnou zbraň. Oznamovatel podal zevrubný popis podezřelého, s tím že po skutku odjel z místa na horské jízdní kole do centra obce. Operační důstojník okamžitě na místo vyslal dostupné síly a prostředky policistů, kteří nejen, že provedli neodkladné a neopakovatelné úkony na místě činu, ale zároveň zahájili pátrání po podezřelé osobě. Dle informací se mělo jedna o mladšího muže, vyšší postavy, oblečeného v tmavém oblečení, který vyžádal na pokladní finanční hotovost, s kterou poté odjel na horském jízdním kole se širšími pneumatikami. Po získání těchto informací byla obratem podána prostřednictvím médií žádost o spolupráci veřejnosti v širokém okolí. Tuto výzvu slyšel jeden muž, který podezřelého, podobného popisu, viděl na cestě z Třeboně směrem na obec Mláka. Díky této zprávě se určitá část policistů přesunula k této lokalitě, kde se jim za necelou hodinu od spáchání loupeže, podařilo muže nedaleko obce Stará Hlína zadržet.

Muž měl u sebe zbraň i finanční hotovost, kterou získal svým protiprávním jednáním. Následně ho policisté převezli na služebnu, kde jindřichohradečtí kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z naplnění skutkové podstaty zločinu Loupež. Policisté ještě jednou děkují muži, který okamžitě reagoval na rozhlasovou relaci s výzvou, kdy svým jednáním přispěl k brzkému zadržení podezřelého. V případě prokázání viny hrozí zadrženému muži dle trestního zákoníku trest odnětí svobody až na deset let.

  • Loupežné přepadení benziny

Jindřichův Hradec – Pod pohrůžkou použití zbraně si odnesl peníze.

Jindřichohradečtí kriminalisté, šetří od sobotní půl jedné hodiny ranní, loupežné přepadení benzinové čerpací stanice BENZINA. Zatím neznámý, maskovaný pachatel, donutil pod pohrůžkou použití zbraně obsluhu, aby mu vydala finanční hotovost. Podle dosud zjištěných skutečností, by pachatelem měl být vysoký, štíhlý muž, který měl na sobě tmavou bundu, zřejmě montérky a na hlavě černou čepici. V době přepadení se měl maskovat šátkem, který mu kryl obličej.

Benzinová čerpací stanice sídlí v místě tzv. Na Řečičce, lupič se měl po přepadení vydat na útěk směrem na sídliště Vajgar.

K loupežnému přepadení došlo v době od 00.10 do 00.20 hodin.

Pokud jste si všimli pohybu osoby výše uvedeného popisu, či máte jiné informace, které by kriminalistům pomohly při šetření případu, volejte je, prosím, na linku 158.

Dne 21. března spadla pomyslná klec a jindřichohradečtí kriminalisté zadrželi podezřelého muže. Policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování jej obvinil ze spáchání zločinu loupeže. V případě soudem uznané viny mu hrozí trest odnětí svobody v rozsahu dvě léta až deset let.

  • Pokus těžkého ublížení na zdraví

J.Hradec – Ženě měl mlátit hlavou o dlažbu a dusit jí.

Podezřelý muž (r.1962) v nočních hodinách ze soboty 24. března na neděli 25. března v rodinném domě v obci na Jindřichohradecku měl napadnout po slovní rozepři svoji družku se kterou spolu žili. Ženě měl zlomit zápěstí. Nedovolit jí mobilním telefonem přivolat si pomoc, kdy mobil jí měl vytrhnout z ruky a rozbít o dlažbu na podlaze. Ženu měl rovněž opakovaně udeřit pěstí do obličeje, kdy po úderech poškozená měla spadnout na dlažbu, měl na ní kleknout a mlátit jí hlavou o dlažbu a poté i dusit poškozenou polštářem. V průběhu incidentu měl družce vulgárně nadávat. Na základě oznámení nemocnice J. Hradec dne 25. března, že došlo k napadení a zranění ženy, vyslal operační důstojník výjezdovou skupinu služby kriminální policie a vyšetřování do místa bydliště, kde byl podezřelý muž zadržen. Po precizním zadokumentování trestného činu těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu policejní komisař dne 26. března vyhotovil usnesení o zahájení trestního stíhání, které předal podezřelému. Již obviněný muž byl vyslechnut za účasti obhájce a poté téhož dne ze zadržení propuštěn. V případě soudem uznané viny mu hrozí trest odnětí svobody v rozsahu tři léta až deset let.

  • Pohlavní zneužívání dítěte

J.Hradec – Kriminalisté muže zadrželi.

Již obviněný muž  měl přinejmenším od roku 2013, tedy od 8 let věku poškozené, do dne 1. března 2018 v místě trvalého bydliště v obci na Jindřichohradecku a dalších dosud nezjištěných místech, opakovaně a dlouhodobě pohlavně zneužívat nezletilou. Měl využít svého výchovného vlivu a zneužít tak její závislost. Zpočátku jí měl osahávat na intimních místech  a později s ní měl prakticky denně vykonávat soulož. Za to, že o tom bude mlčet, jí měl dávat peníze, nakupovat dárky a to i přesto, že si byl dobře vědom toho, že nezletilá dívka nedosáhla věku 15 let.  Svého jednání se měl dopouštět po delší dobu.

Jindřichohradečtí kriminalisté z oddělení obecné kriminality včerejšího dne ráno podezřelého muže zadrželi. Téhož dne byl policejní komisařkou obviněn z trestných činů pohlavní zneužívání a ohrožování výchovy dítěte. Obviněný muž je umístěn do policejní cely v J. Hradci neboť policejní komisařka  dnešního dne 8. března podá podnět k návrhu na jeho vzetí do vazby. Zda bude vazba akceptována rozhodne v zákonné lhůtě soud. V případě soudem uznané viny hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody v rozsahu dvě léta až deset let.

S ohledem na rodinu a stále probíhající vyšetřování tohoto případu nebude policie prozatím žádné bližší informace k případu poskytovat. Děkujeme.

  • Proč vyhrožovala uložením bomby?

Jindřichův Hradec – Policisté jí sdělili obvinění ze spáchání přečinu šíření poplašné zprávy.

Výbornou operativní a  analytickou prací jindřichohradeckých policistů se dne 15. března podařilo ustanovit osobu, která ve středu 14. března v odpoledních hodinách, vyhrožovala uložením nástražného výbušného systému hned na dvou místech na Jindřichohradecku. První telefonát obdržel operační důstojník na lince 158 krátce po půl čtvrté hodině odpolední. Ženský hlas oznámil uložení čtyř bomb v jednom z bankovních ústavů přímo v Jindřichově Hradci. Policisté spolu s příslušníky HZS ihned vyrazili na místo, kde mělo dojít k explozi, a evakuovali z budovy a přilehlého okolí osoby, kterým hrozilo nebezpečí. Krátce na to, po čtvrté hodině, se telefonát opakoval, tentokrát s tím, že další bomba je uložená v jednom z bankovních ústavů v Dačicích. Ani v tomto případě policisté oznámení nepodcenili a ihned se spolu s městskými strážníky a hasiči vydali na místo, kde měla být bomba uložena. Na místo byl také přizván specialista z Vysočiny.

Ani v jednom případě se důkladnou prohlídkou obou objektů oznámení nepotvrdilo. Policisté ustanovili osobu, osmadvacetiletou ženu, která se k jednání přiznala a při podání vysvětlení uvedla, že důvodem jejího vyhrožování bankovním ústavům bylo, že chtěla zabránit svému příteli v provedení finanční transakce. Obviněné ženě zřejmě již zřejmě došlo, co svým jednáním způsobila, nicméně na „omluvy“ je v tomto případě pozdě. Policisté proti ženě zahájili trestní stíhání pro spáchání přečinu šíření poplašné zprávy. Dotčené orgány a subjekty, kterých se ženino lživé volání dotklo, mohou vymáhat škodu, kterou svým jednáním způsobila a která v takovém případě může dosáhnout vysoké částky.

Osoby, které takto zneužijí tísňovou linku, by si měly uvědomit, že tímto jednáním mohou znemožnit pomoc lidem, kteří ji opravdu potřebují!

  • Na motocyklu ujížděl policejní hlídce

J.Hradec –Dačice -Pod vlivem alkoholu, bez řidičáku, dokladů a helmy.

Podezřelý muž (r.2000) dne 10. března 2018 v 00:10 hodin  řídil na místní komunikaci v obci Dačice po ulici Vápovská, motocykl bez registrační značky i  bez VIN, když byl při své jízdě na křižovatce ulic Kapetova a Masarykova stavěn hlídkou dačických policistů  z jedoucího služebního vozidla předepsaným způsobem rozsvícením nápisu STOP + maják. Na toto řidič motocyklu nereagoval a začal hlídce ujíždět a nereagoval ani na zvukový signál policejního vozu. Po projetí různými ulicemi města Dačic byl řidič motocyklu služebním vozidlem PČR zastaven. Provedená dechová  zkouška u řidiče motocyklu prokázala požití alkoholu. Řidič nadýchal opakovaně přes 1,30 promile alkoholu.  Provedenou lustrací dačičtí policisté dále zjistili, že řidič není držitelem žádného řidičského oprávnění, motocykl řídil bez předepsané helmy. K motocyklu nepředložil předepsané doklady (ORV, doklad od pojištění) a v neposlední řadě  na motocyklu neměl umístěnou  registrační značku. Dačičtí policisté přečin ohrožení pod vlivem návykové látky precizně zadokumentovali. “Povedený“ řidič převzal sdělení podezření. Do dvou týdnů stane před soudem.

  • Křivé obvinění

J.Hradec – Policista prý bil muže pěstí do žeber.

Muž, jenž u hlavního líčení okresního soudu v J.Hradci v měsíci říjnu 2017 ve své trestní věci vypovídal v postavení obžalovaného a rovněž v červenci téhož roku v postavení obviněného v přípravném řízení vedeném u PČR, ohledně svého převozu na služebnu obvodního oddělení J. Hradec v dubnu 2017 prováděného dvěma policisty, jednoho z policistů křivě obvinil. U výslechu obviněného uvedl, že  druhý policajt do něj  měl celou cestu mlátit. Tuto svoji výpověď u hlavního líčení u soudu rozvedl tak, že prý policista sedící vedle něj ho měl nejméně pětkrát udeřit pěstí do oblasti žeber, ačkoliv se toto tvrzení nezakládalo na pravdě. Policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování vypracoval dne 8. března 2018 usnesení o zahájení trestního stíhání obviněného pro trestný čin křivé obvinění, které mu bylo zasláno do výkonu trestu odnětí svobody, kde se v současné době nachází. V případě soudem uznané viny si tak muž, jenž křivě obvinil policistu, pobude za zamřížovaným oknem věznice o nějaký čas déle.

  • Rány pěstí do obličeje

J.Hradec- Již je trestně stíhán pro ublížení na zdraví i výtržnictví.

Podezřelý muž (r.1993)  na místě veřejnosti přístupném, před budovou klubu v J.Hradci dne 27. ledna 2018 v nočních hodinách, fyzicky napadl poškozeného (r.1987) a to tak, že jej několikráte udeřil pěstmi do obličeje, čímž mu způsobil zranění, mimo jiné zlomeninu pravého nadočnicového oblouku, které si vyžádalo ošetření a hospitalizaci v nemocnici v J. Hradci. V důsledku zranění byl poškozený omezen na běžném způsobu života s pracovní neschopností po dobu nejméně čtrnácti dnů. Jindřichohradečtí policisté přečin úmyslné ublížení na zdraví i přečin výtržnictví precizně zadokumentovali. V pondělí 26. února převzal agresor sdělení podezření. Do dvou týdnů stane před soudem.

  • Tragická dopravní nehoda

J.Hradec -Řidič vozidla Mazda svým zraněním na místě podlehl.

Dne 26. února 2018 kolem 8:45 hodin došlo na silnici 1/24 poblíž obce Frahelž k tragické dopravní nehodě. Dle prvotních informací řidič nákladního vozidla Tatra 815 jedoucí ve směru z Veselí nad Lužnicí na Lomnici nad Lužnicí se čelně střetl s řidičem (r.1974) vozidla Mazda, který jel v opačném směru a z dosud nezjištěné příčiny vyjel do protisměrné části vozovky. Řidič vozidla Mazda utrpěl zranění neslučitelná se životem, kterým na místě dopravní nehody podlehl. Řidič vozidla Tatra 815 vyvázl bez zranění. Dopravní nehodu na místě šetří policisté ze skupiny dopravních nehod z J.Hradce.

Na místě smrtelné dopravní nehody zasahují všechny složky IZS. Policisté z obvodního oddělení Třeboň a z Veselí nad Lužnicí odklání dopravu. Silnice bude uzavřena pravděpodobně do 14:00 hodin.

Na Jihočeských silnicích tak zbytečně vyhasl již šestý lidský život.

 

  • Nález munice

J.Hradec – Nová Bystřice-Pyrotechnik zajistil osm dělostřeleckých granátů.

Dne 18.února kolem 13:30 hodin  na tísňovou linku policie  oznámil muž, že v lesním porostu v k.ú. Nová Bystřice nalezl vojenskou dělostřeleckou munici. Na místo se ihned dostavili policisté z obvodního oddělení Nová Bystřice. Místo nálezu zajistili a cestou operačního střediska vyžádali příjezd pyrotechnické služby z Č.Budějovic. Přivolaný pyrotechnik na místě zajistil osm dělostřeleckých protipancéřových granátů ráže 8,8 cm  a osm nábojnic od těchto granátů, které odvezl k bezpečné likvidaci. Ke zranění osob ani ke škodě na majetku nedošlo.

Zdroj: Policie ČR