14.5 C
Jindřichův Hradec
15.06. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (únor)

Co řešili státní policisté na konci ledna a v únoru na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Nebezpečné vyhrožování na ubytovně

J.Hradec – Nová Bystřice – Manželku měl kopnout a vyhrožovat smrtí.

Podezřelý muž, cizinec s přechodným pobytem na území ČR, dne 28. února v podvečerních hodinách, v obci na Jindřichohradecku, na ubytovně ZD,  nejprve se souhlasem své manželky  vstoupil do jejího pokoje, kde měl manželku sedící na posteli kopnout nohou do oblasti stehna, přitom jí  polít pivem z láhve, vulgárně jí urážet a vyhrožovat jí zabitím. Jednání manžela  v ženě  mělo  vzbudit důvodnou obavu o život. Podezřelý cizinec poté  z pokoje odešel pryč, čehož měla využít poškozená, která z pokoje utekla, vstupní interiérové dveře do pokoje uzamkla a schovala se mimo ubytovnu, odkud zavolala vedoucího střediska, který se na místo ihned dostavil.  Podezřelý cizinec  před vedoucím střediska měl vykopnout uzamčené dveře do pokoje, kam měl neoprávněně vstoupit  a když v pokoji nikoho nenašel, tak na chodbě ubytovny měl vyhrožovat přítomnému vedoucímu střediska , že jej  údajně zabije  i celou jeho rodinu a podpálí mu barák. Tyto výhružky u poškozeného vzbudily důvodnou obavu, že je skutečně splní. Ke zranění osob nedošlo. Poškozením dveří vznikla škoda ZD  dle odborného vyjádření  ve výši 1 000 korun. Na místo se dostavili policisté z Nové Bystřice, kterým podezřelý cizinec  na místě odmítl prokázat svoji totožnost, proto byl téhož večera předveden  k prokázání totožnosti. Následně byl policisty zadržen a umístěn do policejní cely při obvodním oddělení  Nová Bystřice. Za přítomnosti tlumočnice do jazyka ruského  byl vyslechnut podezřelý  muž i poškozená. Policisté předali podezřelému muži sdělení podezření, neboť svým jednáním naplnil znaky přečinu nebezpečné vyhrožování a přečinu porušování domovní svobody. Včerejšího dne 2. března 2020 byl cizinec projednáván u příslušného okresního soudu, který jej ze zadržení propustil  na svobodu.

  • Kličkovala po vozovce

J.Hradec – Žena nadýchala přes 3 promile.

Na základě telefonátu občanů na tísňovou  linku policie 158 o kličkujícím vozidle Hyundai na vozovce  ve směru  z J.Hradce na obec Popelín, vyrazili ihned dopravní policisté dne 17. února 2020 tímto směrem. Kolem 8:30 hodiny spatřili ženu, jenž  komplikovaně řídila  osobní vozidlo Hyundai na této trase.  Dopravní policisté řidičku při své jízdě   zastavili a kontrolovali.   Podezřelá žena byla muži zákona vyzvána ke  kontrole, zda není při jízdě ovlivněna alkoholem. Řidička  při první i druhé dechové zkoušce nadýchala přes 3 promile  alkoholu. S naměřenými hodnotami souhlasila a lékařské vyšetření nepožadovala. Dopravní policisté  řidičce na místě  zadrželi řidičský průkaz a další jízdu jí zakázali. Včerejšího dne 25. února si převzala řidička, jenž se „ notně posilnila“ alkoholem před jízdou sdělení podezření. Nyní je dopravními policisty trestně stíhána  pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky.

  • Loupež ve směnárně

J.Hradec – Zatímco čekal na peníze, ihned přijeli policisté a muže zadrželi.

Dne 23. února kolem 8:30 hodin vstoupil  do směnárny  v J. Hradci muž,  který přistoupil k přepážce a  pracovnici měl sdělit, že se jedná o přepadení, kdy po ženě měl  požadovat částku   5 000 korun. Dle vyjádření podezřelého muže peníze prý potřebuje na nájemné. Žena za přepážkou  s úsměvem a  v domnění, že si podezřelý muž dělá legraci, se ho zeptala zda  to myslí vážně. Podezřelý muž měl  znovu zopakovat, že to je přepadení a znovu měl požadovat částku   5 000 korun. Poškozená  už déle nečekala a stiskla tlačítko „NOUZE“. Podezřelému muži sdělila, že musí jít do zadní místnosti, kde za sebou zavřela dveře. Podezřelý muž patrně v domnění, že mu poškozená žena  peníze skutečně vydá, čekal před přepážkou. Místo požadované hotovosti se však dočkal příjezdu jindřichohradecké policejní hlídky. Policisté  muže stále stojícího před přepážkou zadrželi   a eskortovali ho  na služebnu obvodního oddělení.  Jeho jednáním nevznikla poškozené  ženě ani firmě  žádná škoda. Policejní komisařka služby kriminální policie a vyšetřování téhož dne vydala usnesení o zahájení trestního stíhání podezřelého muže pro trestný čin loupež. Dne  24. února  podala podnět k návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Zda bude vazba uvalena rozhodne zřejmě dnešního dne příslušný soud. V případě soudem uznané viny hrozí muži trest odnětí svobody v rozsahu dvě léta až deset let.

  • Auto není trezor

J.Hradec – Rodvínov- Kdo odcizil 50 000 korun z vozu? Neviděli jste pachatele?

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu krádeže, který včerejšího dne 12. února kolem 12:50 hodin v obci Rodvínov u J.Hradce, v neoploceném areálu soukromého zemědělství,  vnikl nezajištěnými předními dveřmi do osobního vozidla Kia  Sorento, které o prohledal. Zde ze zadní části vozidla odcizil z peněženky finanční hotovost  ve výši 50 000 korun a peněženku ponechal na místě.  Svým jednáním tak způsobil škodu poškozenému ve výši právě 50 000 korun. Pokud máte informace vedoucí k dopadení pachatele či jste ho viděli přímo na místě, sdělte své poznatky jindřichohradeckým policistům cestou tísňové linky policie 158. Děkujeme.

Policie opět  upozorňuje: Občané  Vaše auto NENÍ trezor! Nedávejte zlodějům šanci a zamykejte si svá vozidla. Zabezpečte  řádně  své věci. Pokud si nemůžete vzít svůj majetek z automobilů s sebou, umístěte  věci do prostor vozidla, kam není vidět pouhým okem   Odcizení prázdné tašky nebo batohu ze sedadla se pohybuje v řádech stovek korun, avšak odcizená elektronika  či oprava rozbitých oken a poškozených zámků vozidel je mnohem větší.  Svým obezřetným chováním předejdete možnému odcizení, ale i komplikacím v souvislosti s opravou vozu!!!

  • Nebezpečné vyhrožování

J.Hradec – Nová Bystřice – Měl družku fackovat, hrozit zabitím i škrtit.

Podezřelý  muž   dne 19. ledna 2020 kolem 21:40 hodin  v bytě v Nové Bystřici, po předchozí slovní rozepři, měl bezdůvodně fyzicky napadnout svou družku. Ženu měl nejméně desetkrát udeřit dlaní do obličeje, škrtit ji a dusit, přičemž jí měl vyhrožovat zabitím a vulgárně jí nadávat. Svým jednáním u družky vzbudil důvodnou obavu, že výhrůžky zabitím proti její osobě skutečně splní, neboť své jednání měl umocňovat vztekem a zuřivostí. Přečin nebezpečné vyhrožování novobystřičtí policisté řádně zadokumentovali. Včerejšího dne  4. února 2020 však trestní věc v souladu se zákonem odložili, neboť trestní stíhání je nepřípustné, jelikož je podmíněno souhlasem poškozené a tento nebyl dán.  Podezřelý muž tak trestně stíhán nebude

  • Ublížení na zdraví

J.Hradec – Ránou pěstí pod oko atakoval poškozeného.

Podezřelý muž dne 21.prosince 2019 kolem 2:00 hodin na chodníku před domem  na křižovatce ulic Klášterská a Nádražní v J. Hradci měl fyzicky napadnout poškozeného, kterého měl udeřit  ranou pěstí do obličeje pod levé oko. Svým jednáním měl poškozenému způsobit zranění, které si vyžádalo ošetření v  nemocnici J. Hradec s následnou hospitalizací od 21.prosince  do  24. prosince s následným domácím léčením  bez vystavení pracovní neschopnosti. Jindřichohradečtí policisté přečin úmyslné ublížení na zdraví řádně zadokumentovali. Vyžádali též  lékařskou  zprávu ohledně zranění poškozeného. Včerejšího dne 3. února 2020 převzal agresor sdělení podezření. Nyní je jindřichohradeckými muži zákona trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení.

  • Pervitin opět prodával

J.Hradec – Obviněný muž se nepoučil, nyní je znovu v cele.

Podezřelý muž  z Jindřichohradecka ačkoliv byl  rozsudkem okresního soudu v J.Hradci ve spojení s rozsudkem krajského soudu v Č.Budějovicích   v srpnu 2018 odsouzen za přečin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy  k trestu odnětí svobody s dohledem, se stanovenou zkušební dobou do února 2023,  se ze svého jednání a z uloženého trestu zřejmě vůbec nepoučil. Jak jindřichohradečtí kriminalisté zjistili měl v období přinejmenším od měsíce ledna 2019 do 27. prosince 2019, na různých místech v J.Hradci, patrně se zištným úmyslem získat majetkový  prospěch,  neoprávněně prodat, zprostředkovat a směnit psychotropní látku pervitin (metamfetamin) a to  v nejméně 19. případech, nejméně  5 konkrétním osobám, případně dalším dosud neustanoveným osobám, kdy z této činnosti měl mít finanční prospěch ve výši nejméně 3 500 korun.

Jindřichohradečtí kriminalisté z oddělení obecné kriminality včerejšího dne  29. ledna  podezřelého muže zadrželi. Policejní komisař  téhož dne vyhotovil usnesení o zahájení trestního stíhání, které podezřelému  muži předal. Obviněný je i nadále umístěn v policejní cele. Policejní komisař dnešního dne 30. ledna podá podnět k vzetí obviněného muže  do vazby. Zda bude vazba uvalena rozhodne v zákonné lhůtě příslušný soud. V případě soudem uznané viny hrozí muži trest odnětí svobody na dvě léta až deset let.

  • V kontejneru ležela munice

Jindřichův Hradec – Policisté nález na místě převzali.

 V neděli po poledni zastavil hlídku obvodního oddělení Jindřichův Hradec, která prováděla kontrolu na sídlišti Vajgar, jeden muž s tím, že při hledání zálohovaných lahví vhodných na prodej, nalezl v jednom kontejneru igelitový sáček. Když se podíval dovnitř, objevil v něm munici. Sáček i s obsahem předal hlídce. Uvnitř bylo pět desítek nábojů. Policisté poté místo nálezu zkontrolovali s tím, že zde žádná další munice či zbraň nebyla nalezena. Munici policisté předají policejním pyrotechnikům k následné likvidaci. Při události nebyl nikdo zraněn. Přesto policisté upozorňují každého, kdo učiní podobný nález, aby v žádném případě na munici nesahal, ani s ní nijak nemanipuloval. Vždy volejte linku 158 a zajistěte, aby k místu nálezu nepřišla další osoba.

  • Podvod na seniorovi

J.Hradec – Kdo pod smyšlenou legendou vylákal 22 500 korun?

Jindřichohradečtí  policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu podvodu, který dne  22. ledna kolem  11:30 hodin v J.Hradci, na sídlišti U Nádraží, u zadní části budovy fitcentra, za užití lsti nejprve na chodníku oslovil  seniora, pod záminkou uhrazení zboží, které si objednal ,,Pavel´´. Poškozený se domníval, že se jedná o jeho syna Pavla. Poté se neznámý pachatel společně  s důvěřivým seniorem odebrali do bytu  poškozeného na sídlišti  U Nádraží. Zde poškozený senior neznámému pachateli, který stál u vstupních dveří, předal   finanční hotovost v celkové výši 22 500 korun  v domnění, že za svého syna zboží uhradil.  Podezřelý muž po obdržení peněz odešel neznámo kam, aniž by poškozenému na místě nějaké zboží dodal.

Jindřichohradecká policie opět varuje: Senioři nebuďte důvěřiví k cizím lidem, kteří  Vás přímo na ulici nebo v telefonu osloví, případně  znají Vaše jméno  nebo užijí jméno Vašeho příbuzného. Než se rozhodnete dát jim  své našetřené úspory, ověřte si nejprve u příbuzného zda informace, kterou Vám neznámý člověk sděluje, je skutečně pravdivá. Pokud není zapamatujte si popis neznámé osoby a ihned volejte linku 158. Svým předvídavým  chováním předejdete možnému podvedení či okradení.   

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová – (Oficiální zprávy Policie ČR  se redakčně neupravují)