22.8 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (září-říjen 2018)

Co řešili státní policisté v září a začátkem října na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Těžká dopravní nehoda

J.Hradec – Řidič motocyklu byl ve vážném stavu letecky transportován do nemocnice.

Dopravní policisté vyjížděli dne 1. října k vážné dopravní nehodě, která se stala kolem 14:20 hodin. Řidička jedoucí s osobním vozidlem Peugeot 4007, po vedlejší komunikaci v ulici Na Hliněnce v Nové Včelnici, od obchodního domu FLOP ve směru do ulice Čechova, patrně nedbala náležité opatrnosti a při najíždění do křižovatky křižující místní komunikaci ulice Štítného, nedala přes příkaz dopravní značky ,, Dej přednost v jízdě“ přednost v jízdě jedoucímu motocyklistovi, který jel po této hlavní pozemní komunikaci. Následně došlo k bočnímu střetu osobního vozidla s motocyklem BMW. Při dopravní nehodě došlo k těžkému zranění motocyklisty a lehkému zranění jeho spolujezdkyně, kdy oba motorkáři byli z místa dopravní nehody letecky transportováni do nemocnice v Č. Budějovicích. Řidička vozidla pravděpodobně zraněna nebyla. U obou řidičů byla provedena dechová zkouška přístrojem Dräger s výsledkem negativním. Na vozidle Peugeot 4007, byla způsobena škoda nejméně 30 000 korun. Na motocyklu BMW škoda nejméně 50 000 korun. Řidička vozidla Peugeot je podezřelá z přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

  • Dopravní nehoda u Majdaleny

Jindřichův Hradec – Řidič zřejmě podcenil své schopnosti.

Dopravní nehodu se zraněním řidiče dodávky vyšetřují dopravní policisté Územního odboru Jindřichův Hradec.

Po půl deváté večer dne 25. září jel řidič užitkového vozidla tovární značky Renault, po silnici I/24 mezi Majdalenou a Třeboní, v katastru Majdaleny, kde předjížděl nákladní vozidlo, přičemž pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, kdy po zpětném zařazení do svého jízdního pruhu zřejmě dostal smyk, vyjel mimo komunikaci a čelně narazil do vzrostlého stromu. Způsobená škoda na vozidle byla předběžně stanovena na 200 000 korun.

Na místo vyjela, kromě zmiňovaných policistů, osádka Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, kteří muže na místě ošetřili a poté převezli do zdravotnického zařízení.

Policisté po vyšetření nehody nechali odtáhnout vrak dodávky a přivolaní příslušníci Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje zajistili úklid komunikace.

  • Vydával se za vnuka,když telefonoval

J.Hradec- Od seniorky chtěl vylákat 350 000 korun na advokáta.

Jindřichohradečtí kriminalisté nyní šetří případ podvodu ve stádiu pokusu, kdy dosud neznámý pachatel dne 20. září 2018 kolem poledne telefonoval seniorce z obce na Dačicku a při telefonickém hovoru se vydával za jejího vnuka. Po seniorce požadoval půjčit 350 000 korun na advokáta. Poté, co mu poškozená sdělila, že tolik peněz nemá s tím, že by mu mohla půjčit 20 000 korun sdělil, že si pro peníze přijede za dvě hodiny.

Seniorka se zachovala příkladně, když ihned volala své dceři a seznámila jí s obsahem telefonátu s údajným vnukem. Dcera seniorky pak zavolala na tísňovou linku policie, kdy operační důstojník doporučil, nechť se seniorka doma zamkne a nikoho domů nevpouští. Poté ihned do obce vyslal jak dačické policisty, tak i jindřichohradecké kriminalisty, kteří hlídali příjezdové komunikace do obce. Pomyslná klec však nespadla, neboť se údajný vnuk k poškozené seniorce pro 20 000 korun nedostavil.

  • Policejní fena Waomi byla opět úspěšná

J.Hradec- Pohřešovaného muže vypátrala v močálu.

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (září-říjen 2018)
Psovod Jan Mol s fenou Waomi

Dne 14. září hodin v 1:30 hodin byl operačním důstojníkem PČR vyžádán příjezd psovoda se služební fenou Waomi do obce na Jindřichohradecku, kde byl rodinou pohřešován muž, který přibližně v 00:30 hodin odešel z domu. Zdravotní stav muže nebyl optimální, neboť se na jaře vrátil z nemocnice, kde se léčil s mozkovou příhodou. Psovod se služební fenou dorazil na místo v 1:50 minut. Hlídka jindřichohradeckých policistů psovodovi sdělila, že se podařilo policistům s pohřešovaným telefonicky hovořit a tento uvedl, že je někde v močálu. V té době pršelo a na teploměru bylo 12 stupňů Celsia.

Na základě předaných informací byla služební fena psovodem uvedena k propátrávání lesních a křovinatých porostů po obou stranách Kamenitého potoka v obci Strmilov. Mezitím byla policisty organizována pátrací akce. Tato nebyla zahájena, neboť těsně před jejím „ spuštěním“ ve 2:30 hodin ohlásil právě policejní psovod Jan Mol, že služební fena Waomi nalezla v močálu pohřešovaného muže. Tento ležel ve vysokém rákosí a v keřích, ze kterých se nemohl dostat ven. Byl vyčerpaný, podchlazený a dezorientovaný. Pohřešovaný muž byl psovodem pprap. Janem Molem předán hlídce jindřichohradeckých policistů, kteří mu přivolali RZS.

Pohřešovaný muž stačil ještě policejní hlídce sdělit, že mu někde po cestě vypadla peněženka a taška. Pro služební fenu Waomi, tak „ práce“ ještě neskončila, neboť začala vyhledávat tzv.pachové předměty a byla úspěšná. Ve vysokém rákosí v blízkosti Kamenitého potoka v obci Strmilov nalezla a označila zalehnutím nejprve textilní tašku, poté dioptrické brýle a nakonec i pánskou peněženku s doklady na jméno vypátrané osoby. Nalezené věci byly psovodem předány vypátranému muži ještě ve vozidle RZS.

Jindřichohradečtí policejní psovodi během posledních pěti týdnů společně se svými čtyřnohými ochránci zákona vypátrali již třetí živou osobu.

  • Pátrací akce složek IZS po nezletilé byla úspěšná

J.Hradec – N.Bystřice – Dívku našel psovod s policejní fenou Waomi.

Dne 5. září 2018 ve 20:20 hodin oznámil na tísňovou linku policie 158 muž, že pohřešuje svou nevlastní dceru, která téhož dne ráno v 07:30 hodin odešla do základní školy na Jindřichohradecku a do současné doby se nevrátila domů. Policisté z Nové Bystřice ihned vyjeli za oznamovatelem a provedli šetření na území Novobystřicka, kontaktovali kamarády i rodinné příslušníky, zda neví, kde se může nezletilá dívka nacházet. Avšak bez kladných poznatků. Mezitím na místo dorazil dosahový důstojník, který za přispění vedoucího obvodního oddělení zorganizoval pátrací akci po pohřešované dívce. Velitelem pátrací akce bylo rozhodnuto o sektorech, jenž budou propátrávány rojnicí v terénu.

Do pátrací akce se zapojili jak policisté z N.Bystřice a J.Hradce, ale i 11 dobrovolných hasičů z N.Bystřice spolu s profesionálními hasiči z J.Hradce. Povolán byl rovněž službu konající policejní psovod z pracoviště J.Hradec se služební fenou Waomi.

Ve 23:53 hodin ohlásil právě policejní psovod Jan Mol konec pátrací akce. V tu dobu totiž vypátral s policejní fenou Waomi, poblíž rybníka Benešák, pohřešovanou nezletilou dívku. Ke zranění nezletilé nedošlo. Rovněž na ní nebyl spáchán žádný trestný čin. Pátrací akce měla tak i tentokrát šťastný konec.

Jindřichohradečtí policejní psovodi „ slaví“ během posledních třech týdnů další úspěch. Za tuto krátkou dobu se svými čtyřnohými ochránci zákona vypátrali již dvě živé osoby.

  • Eura za koruny a cigarety za draho

J.Hradec – Třeboň – Prodavačka byla důvěřivá, přišla o 8 000 korun.

Třeboňští policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu podvodu, který dne 1.září kolem 19.00 hodin na pokladně v supermarketu v Třeboni využil nepozornosti pokladní, kterou uvedl v omyl při placení cigaret. Na bankovku 500 EURO pokladní vrátila finanční hotovost 12 000 korun, kterou neznámý podvodník přijal a následně odmítl a vrátil pokladní finanční hotovost, kterou si však již důvěřivá pokladní zřejmě nepřepočítala a vrátila peníze do pokladny. Poté neznámý pachatel požadoval vrátit ve finanční měně EURO, což pokladní odmítla a vrátila mu bankovku 500 EURO. Následně „ podvodník“ zaplatil cigarety bankovkou 5 EURO a z prodejny odešel neznámo kam. Při přepočítání tržby téhož dne pozdě večer bylo odpovědným pracovníkem zjištěno, že v kase prodavačky chybí finanční hotovost ve výši 8 000 korun. Jednalo se tak patrně o „nejdražší“ cigarety, které pokladní prodala.

  • Munice z II. světové války stále hrozí

J.Hradec – Před státní hranicí muž nalezl panzerfausty a granáty.

 Dne 31.srpna v blízkosti státní hranice s Rakouskem, u bývalého hraničního přechodu Staňkov – Schlag,  nalezl muž  munici  z druhé světové války. O svém nálezu informoval policii. Hlídka policistů ze Suchdola nad Lužnicí ihned vyrazila na místo nálezu a zajistila rovněž jeho okolí. Cestou operačního střediska byl vyžádán příjezd pyrotechnické služby z expozitury Č.Budějovice. Přivolaný pyrotechnik na místě samém zjistil, že se jedná o celkem 2 ruční granáty, které na  místě zlikvidoval  za asistence hasičů. Poté zajistil dva panzerfausty, které odvezl k bezpečné likvidaci.  Při likvidaci munice nedošlo k žádné újmě na zdraví ani ke škodě na majetku. Propátráním  terénu nebyla žádná další munice zjištěna.

Zdroj: Policie ČR