21.9 C
Jindřichův Hradec
20.05. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (září – říjen 2020)

Co řešili státní policisté poslední dva měsíce na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Víkendová tragická nehoda

Jindřichův Hradec – Řidič pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost v jízdě na mokré vozovce.

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (září - říjen 2020)V neděli 1. listopadu odpoledne došlo na silnici II/164, mezi obcemi Otín a Hospříz na Jindřichohradecku k tragické dopravní nehodě. Po příjezdu jindřichohradeckých dopravních policistů a vlastním šetřením zjistili, že v uvedenou dobu jel řidič (roč. 1978) s osobním vozidlem tovární značky Ford Focus Combi, kdy při průjezdu ostrou pravotočivou zatáčkou pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, profilu komunikace a vlastnostem nákladu, v dešti vjel pravo, kde pravou stranou vozidla a poté i střechou narazil do vzrostlého stromu. Při nárazu utrpěl velmi těžká zranění neslučitelná se životem.

Na místě zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranné systému, kdy z důvodu vyšetřování byla tato frekventovaná silnice z Jihočeského kraje na Vysočinu, zcela neprůjezdná pro veškerý provoz. Objízdný směr byl veden přes obce Blažejov a Člunek.

(1. listopadu 2020)

Během tohoto víkendu se bohužel jednalo o druhou nehodu, kde došlo k úmrtí řidiče. Připomínáme všem řidičům na opatrnou jízdu na mokrých komunikacích!

por. Bc. Milan Bajcura, [email protected]

1. listopadu 2020

  • Z oslavy odešel s cizím batohem

Jindřichův Hradec – Zloděj páchá trestné činy opakovaně.

Policisté z obvodního oddělení v Jindřichově Hradci podezřívají z trestného činu krádeže a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku muže (24 let) z Jindřichohradecka. Ten dne 26. září přišel na oslavu do jednoho bytu v Jindřichově Hradci. Následně v obývacím pokoji pod konferenčním stolkem odcizil volně položený batoh, ve kterém byla peněženka s finanční hotovostí, osobními doklady poškozené ženy a s platební kartou, dále pak mobilní telefon, sluchátka k telefonu, několikery klíče a další věci, které patří ještě dalšímu muži, vše v hodnotě 10 000 korun.

Podezřelý muž se uvedeného skutku dopustil přesto, že byl v posledních třech letech za přečin krádeže odsouzen. Poté, co spáchal výše uvedený skutek, vyndal z batohu finanční hotovost ve výši několika stovek korun, které si ponechal. Vyndal rovněž mobilní telefon, který odložil na zídku v ulici Zborovská v Jindřichově Hradci a zbytek věcí i s batohem odhodil do kontejneru. Policisté budou případ prověřovat ve zkráceném přípravném řízení, recidivista by tak měl do dvou týdnů stanout před soudem.

(23. října 2020)

  • Nebezpečné vyhrožování a výtržnictví

J.Hradec – Přátelský vztah měl řešit „ po svém“.

Podezřelý muž dne 28.září, měl nejdříve v denní době psát poškozené urážlivé a vulgární SMS zprávy s tím, aby si  šetřila na rakev. Téhož dne v době okolo 18:50 hodin, když šla poškozená ze svého současného bydliště na zastávku MHD, aby se veřejným dopravním prostředkem přemístila do svého zaměstnání v jiné části J.Hradce, na ni měl čekat před vchodem do bytového domu v osobním vozidle, se kterým na poškozenou měl během cesty k zastávce MHD opětovně najíždět a přibližně 5 cm od její osoby vždy zabrzdit, což měl několikrát opakovat a při tomto tzv. túrovat motor vozidla. Následně na zastávce MHD měl vzít do ruky plynovou pistoli černé barvy, kterou měl položenou na sedačce vozu a s touto se vyklonit z okénka vozidla a namířit na poškozenou. Toto jednání v ženě vzbudilo důvodnou obavu o svůj život a tudíž vše oznámila na policii. Dne 28. září byl podezřelý muž jindřichohradeckými policisty zadržen. Policisté přečin nebezpečné vyhrožování i přečin výtržnictví řádně zadokumentovali. Včerejšího dne 29. září si podezřelý muž převzal záznam o sdělení podezření. Nyní je jindřichohradeckými policisty trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení.

(30. září 2020)

  • Železný hák hydraulické ruky udeřil procházejícího do hlavy. 

J.Hradec

Jindřichohradečtí policisté se nyní intenzivně zbývají případem ublížení na zdraví z nedbalosti. Dne 23. září kolem 13:45 hodin dosud neustanovený pachatel u mostu v Nové Olešné, který je součástí pozemní komunikace, při nakládce dřevěných palet se železnými konstrukcemi na nákladní automobil MAN pomocí hydraulické ruky, porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání nebo funkce a jako osoba obsluhující hydraulickou ruku, která byla posouvána za vozidlo, kam obsluha neviděla nebo jako osoba, která byla za vozidlem a byla řádně poučena o své činnosti při uvazování břemena na hydraulickou ruku, dostatečně nedbaly svých povinností, přičemž došlo k udeření poškozeného, který procházel kolem boku vozidla železným hákem na hydraulické ruce do oblasti hlavy. Poškozenému, který na stavbě pracoval, bylo způsobeno zranění spočívající ve zlomenině  lebky, kdy byl převezen ZZS do nemocnice J. Hradec.  O úrazu byl rovněž vyrozuměn inspektorát bezpečnosti práce.

24. září 2020

  • Šíření poplašné zprávy

J.Hradec –Bomba v budově soudu – za 8 dnů byl podezřelý kriminalisty dopaden!

Jindřichohradečtí kriminalisté slaví úspěch. Během osmi dnů intenzivní práce a za využití operativně pátracích prostředků se jim podařilo ustanovit muže z Českobudějovicka, který měl dne 8. září v dopoledních hodinách telefonicky oznámit do budovy okresního soudu v J.Hradci, že v 11 hodin vybuchne bomba. Na místo ihned vyjeli jednotky IZS. Uvedené složky provedli evakuaci všech přítomných 75 osob v objektu a zajistili prostor proti vstupu jiných občanů. Došlo k uzavření budovy soudu a přilehlého okolí. Do akce bylo nasazeno 12 policistů a to z obvodního oddělení a dopravní policie se  služebními vozidly, 3 psovodi se 3 služebními psy – specialisty na vyhledávání výbušnin, 2 strážníci  městské policie a 5 členů HZS s výjezdovým vozidlem.  Následným prověřením a fyzickou kontrolou celého objektu a přilehlého okolí bylo zjištěno, že se informace o uložení nástražného výbušného systému v budově okresního soudu v J. Hradci nezakládá na pravdě. Nedošlo k žádné újmě na zdraví ani ke škodě na majetku.

Dále měl podezřelý muž ve dvou případech dne 8. září  a 16. září 2020 v dopoledních hodinách  řídit osobní automobil Mercedes-Benz  v Třeboni po  pozemní komunikaci silnice I/ 34  i u nákupního domu Kaufland. U přechodu pro chodce byl zastaven hlídkou třeboňských  policistů. Muži zákona následnou lustrací zjistili, že podezřelý muž vozidlo řídí i přesto, že nevlastní řidičský průkaz, kdy příkazem magistrátu města Č. Budějovice má vysloven trest zákazu řízení motorových vozidel pro všechny skupiny do února 2021.

Podezřelý muž byl jindřichohradeckými kriminalisty právě dne 16. září zadržen a umístěn do policejní cely při OOP J. Hradec. Výše uvedené tři skutky byly sloučeny. Téhož dne vydal policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování usnesení o zahájení trestního podezřelého muže pro trestný čin šíření poplašné zprávy a trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, které si podezřelý muž převzal. Na již obviněného muže policejní komisař  vypracoval podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Vazba soudem akceptována nebyla. Trestní stíhání probíhá na svobodě. V případě soudem uznané viny obviněnému muži hrozí  trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

(18. září 2020)

  • Pokousáni argentinskou dogou

J.Hradec – Za ublížení na zdraví je žena trestně stíhána. Zvíře bylo zabráno.

Policisté z obvodního oddělení J. Hradec včerejšího dne 17. září předali usnesení o zahájení trestního stíhání podezřelé ženě, která 10. června v  době kolem  23:30 hodin měla,  na uzavřeném dvoře náležícímu k rodinnému domu v obci na Jindřichohradecku, vypustit v domnění že již  návštěva odešla, z kotce pro psy argentinskou dogu, která na dvoře domu napadla a pokousala poškozeného muže a jeho dospělého syna. Tito zde byli na návštěvě u majitele objektu. Oběma mužům doga způsobila vícečetné tržně zhmožděné rány, kdy si zranění u obou poškozených vyžádalo ošetření v nemocnici J.Hradec, bez nutnosti hospitalizace s dobou léčení. Podezřelá žena jako majitelka psa, aniž by se přesvědčila o tom, že poškození již opustili objekt, měla vypustit argentinskou dogu z kotce, čímž tedy porušila důležitou povinnost vyplývající z jejího postavení jakožto majitelka psa.

Jindřichohradečtí policisté trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti řádně zadokumentovali a dále zjistili, že rozhodnutím městského úřadu J. Hradec z listopadu 2019 ve spojení s rozhodnutím krajského úřadu v Č. Budějovicích z prosince 2020 bylo rozhodnuto o tom, že se podezřelé ženě zabírá věc a to pes plemene Argentinská doga bílé barvy s odůvodněním, že předmětná věc nenáleží pachateli a vyžaduje to bezpečnost osob. Žena ovšem i přes doručenou výzvu z února 2020 k odevzdání  zabrané věci  tak učinila až v červnu 2020, kdy argentinskou dogu dobrovolně odevzdala. Trestní stíhání probíhá v režimu zkráceného přípravného řízení.

(18. září 2020)

  • Nález ručních granátů

Jindřichův Hradec – Dačice – Munici bezpečně zajistil policejní pyrotechnik.

Krátce po poledni soboty dne 12. září 2020 přijali policisté informaci, že na půdě jednoho z domů v Dačicích byla nalezena vojenská munice. Na místo se okamžitě dostavila hlídka policistů místního obvodního oddělení, která prostor bezpečně zajistila. Přivolaný policejní pyrotechnik následně potvrdil, že se jedná o tři ruční granáty německé výroby z roku 1917 a jeden kus pěchotní munice. Nebezpečný materiál odborně zajistil a převezl k následné likvidaci.

Policisté opětovně upozorňují každého, kdo by našel jakoukoliv munici, aby s ní v žádném případě nemanipuloval, prostor pouze bezpečně zajistil a stejně jako v tomto případě nález okamžitě ohlásil policii.

(13. září 2020)

  • Opilý vezl zraněného do nemocnice

J.Hradec – Havaroval, nadýchal nejméně 2,20 promile.

Podezřelý muž dne 25. července 2020 ve 23:00 hodin jako řidič osobního automobilu Ford Mondeo řídil po místní komunikaci vedoucí od Krvavého rybníku na Hospříz, kdy při projíždění přímého úseku komunikace, přibližně  600 metrů před  obcí Hospříz se za jízdy na úzké vozovce měl vyhýbat s protijedoucím vozidlem. Najel na nezpevněnou krajnici a následně vpravo mimo vozovku, kde v silničním příkopu havaroval. Na místo nehody se dostavili dopravní policisté  z J.Hradce, kteří vyzvali řidiče k dechové zkoušce. Poprvé řidič nadýchal přes 2,20 promile alkoholu. Druhá dechová  zkouška prokázala přes 2,10 promile. Řidič s naměřenými hodnotami na místě souhlasil. Na vozidle Ford vznikla hmotná škoda  nejméně  1 000 korun. Řidič na místě nepředložil řidičský průkaz. Při šetření nehody dopravní policisté na místě zjistili, že podezřelý muž převážel v době dopravní nehody do nemocnice v J.Hradci  spolujezdce, který předtím utrpěl při pádu v rekreační chatě krvácející řeznou ránu na ruce. Po zadokumentování přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky převzal včerejšího dne 9. září podezřelý muž sdělení podezření.

(10.září 2020)

  • Zatajení nálezu

J.Hradec – Kdo nalezl na bankomatu 15 000 korun a nevrátil je?

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli přečinu zatajení věci, který dne 11. července v době kolem 8:00 hodin, ve výdejním otvoru bankomatu před budovou obchodního domu Kaufland  v J. Hradci, nalezl a přisvojil si neodebranou finanční hotovost ve výši 15 000 korun, kterou zde zapomněla poškozená.

(8.září 2020)

Zdroj: Policie ČR – (Oficiální zprávy Policie ČR  se redakčně neupravují)