16.2 C
Jindřichův Hradec
23.05. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku

Co řešili státní policisté za poslední dva měsíce na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Za napadení půjde před soud (11. června 2020)

Jindřichův Hradec – Poškozenému způsobil zranění a rozbil mu vozidlo.Policie pouta

Případ napadení, který se stal v polovině dubna, řešili třeboňští policisté jako přestupek. V těchto dnech však v této věci zahájili úkony trestního řízení pro trestné činy výtržnictví a porušování domovní svobody. Dne 16. dubna fyzicky napadl na pozemku jednoho bytového domu v Třeboni podezřelý muž (29 let) z Českobudějovicka jiného muže. Udeřil jej do obličeje a do hrudníku. Napadený utrpěl zranění. Podezřelý pak z místa činu utekl a přitom poškodil boční sklo vozidla značky Škoda, které patří poškozenému. Navíc mu při útoku poškodil dioptrické brýle. Způsobil mu tak kromě zranění také škodu na majetku ve výši bezmála 1 400 korun. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Muž by tak měl do dvou týdnů stanout před soudem.

  • Sdělení obvinění za těžké zranění (9. června 2020)

J.Hradec – Motocyklista podstoupil nejméně 10 operací, stále se léčí.

Podezřelý muž ze Znojemska dne 12. dubna 2020 v době okolo 15:25 hodin jako řidič

motorového vozidla ŠkodaYeti, při jízdě po silnici ve směru od obce Kunžak na Dačice, na rovném přehledném úseku komunikace za obcí Valtínov, přibližně 50 metrů před odbočkou na Český Rudolec, přejel, patrně ve snaze předjet před ním jedoucí nákladní vozidlo MAN TGS s cisternou na mléko, částí svého vozidla do protisměru, aby se podíval, zda může nákladní vozidlo předjet. Tímto svým jednáním měl porušit důležitou povinnost. V důsledku toho došlo k bočnímu střetu s protijedoucím motocyklem Suzuki DL 1000 V-STROM řízeným poškozeným, který po nárazu do levého boku osobního automobilu upadl s motocyklem na vozovku a poté do silničního příkopu, čímž utrpěl těžké zranění se kterým byl letecky transportován do nemocnice Č. Budějovice s následnou hospitalizací do 15. května a podstoupením nejméně deseti operací. Po propuštění z nemocnice do domácího léčení zde poškozený motorkář setrvá ještě nejméně tři až čtyři měsíce. Způsobená škoda činí nejméně 100 000 korun. Na místě dopravní nehody zasahovaly všechny složky IZS. Případ na místě převzala výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce. Policejní komisař včerejšího dne 8. června vypracoval usnesení o zahájení trestního stíhání podezřelého muže pro trestný čin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. V případě soudem uznané viny mu hrozí trest odnětí svobody v rozsahu šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitý trest.

  • S nožem v ruce hrozil zabitím (25. května 2020)

Stráž nad Nežárkou – Ranami pěstí do obličeje napadl poškozeného.

Podezřelý muž, cizinec, dne 6. května v podvečerních hodinách v obci Stráž nad Nežárkou fyzicky napadl poškozeného a to čtyřmi údery pěstí do obličeje. Poté měl agresor z kapsy kalhot vytáhnout zavírací nůž, se kterým měl poškozenému vyhrožovat zabitím, což u poškozeného vzbudilo důvodnou obavu o jeho život a zdraví. Třeboňští policisté přečin nebezpečné vyhrožování řádně zadokumentovali. Dne 22. května převzal podezřelý muž sdělení podezření. Nyní je trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení.

por. Mgr. Bc. Hana Millerová, [email protected]

  • Loupež se zbraní (18. května 2020)

J.Hradec – V chatové oblasti měl požadovat peníze.

Podezřelý muž dne 16. května kolem 3:00 hodin v chatové oblasti Dvořiště, v k.ú. Smržov měl zatlačit poškozeného, který v tu chvíli otevíral dveře klikou zevnitř, do prostoru chaty a přitom mu měl mířit střelnou zbraní na hlavu a požadovat po něm vydání peněz. Poškozený měl podezřelému sdělit, že žádné peníze nemá a v chatě také žádné peníze nejsou. Podezřelý měl křičet, že chce alespoň nějakou elektroniku nebo něco, co má hodnotu. Poškozený z obavy o svůj život odešel pro svůj mobilní telefon v hodnotě kolem 1 000 korun, který mu vydal. Následně měl podezřelý z chaty utéci. Na místo se dostavili jindřichohradečtí kriminalisté, kteří provedli na místě rozsáhlé šetření. Téhož dne zahájili úkony trestního řízení ve věci zločinu loupeže, vyslechli mimo jiné poškozeného i podezřelého muže. Případem se nyní i nadále intenzivně zabývají.

  • Násilí proti úřední osobě a výtržnictví (18. května 2020)

J.Hradec – Měl napadnou strážníka městské policie, je zadržen.

Podezřelý muž dne 17. května v době od 1:00 do 1:50 hodin v Jindřichově Hradci na Nábřeží Ladislava Stehny měl nejprve fyzicky napadnout strážníka Městské policie J. Hradec, když ho měl udeřit pěstí do boku v oblasti žeber a poté se měl pokusit strážníka tzv. hlavičkou udeřit do hlavy, což se mu nepodařilo z důvodu, že mu v tom zabránil druhý strážník. Jednáním agresora nebylo strážníkovi způsobeno zranění. Na základě oznámení Městské policie J.Hradce byl podezřelý muž zadržen a umístěn do policejní cely při OOP J.Hradec. Svým jednáním měl naplnit znaky trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví. Jindřichohradečtí kriminalisté se nyní případem intenzivně zabývají.

  • Vloupání do 10 objektů objasněno (4. května 2020)

J.Hradec – Díky všímavému občanovi psovod zadržel muže v pátrání.

Jindřichohradečtí policisté slaví úspěch, neboť dne 28. dubna v odpoledních hodinách za přispění všímavého občana zadržel psovod ve spolupráci s kolegy z obvodního oddělení muže, který je podezřelý ze spáchání rozsáhlé majetkové trestné činnosti na Jindřichohradecku. V období od 15. března do 14. dubna 2020 za užití násilí měl vniknout do celkem 10 nejen rekreačních objektů a to v obci Nová Včelnice, jednotlivých místních částí obce Jarošova nad Nežárkou, u obce Dolní Skrýchov či v obci Dívčí Kopy. Zde patrně v zištném úmyslu získat pro sebe majetkový prospěch měl odcizit různé věci jako elektrické nářadí a zahradnické pomůcky, sekačky nebo pily. Nepohrdl ani pánským jízdním kolem, vysavačem či kuchyňskými spotřebiči. V obytných částech objektů měl rovněž zkonzumovat potraviny. Celkem tak svým jednáním měl podezřelý muž způsobit škodu na odcizených věcech ve výši nejméně 67 700 korun a na poškozených věcech škodu ve výši nejméně 17 300 korun. Část odcizených věcí policisté zajistili a budou vráceny poškozeným. Policisté rovněž zjistili, že se podezřelý muž svého jednání dopustil i přesto, že byl v posledních třech letech pro přečin krádeže potrestán, naposledy rozsudkem okresního soudu v J. Hradci.

Policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování z J. Hradce téhož dne 28. dubna podezřelého muže obvinil z trestných činů krádež, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Již obviněný muž byl za účasti svého obhájce vyslechnut. Následující den 29. dubna podal policejní komisař podnět ke vzetí obviněného muže do vazby, jenž byl soudem akceptován a vazba byla uvalena.

Vzhledem k tomu, že se výše uvedeného jednání obviněný muž měl dopustit v době nouzového stavu, vyhlášeného usnesením vlády České republiky č. 194 ze dne 12. 3. 2020 na dobu 30 dnů a prodloužený usnesením vlády č. 396 ze dne 9.4.2020, hrozí mu zvýšená trestní sazba a to konkrétně trest odnětí svobody na dobu od dvou do osmi let.

Policisté nyní prověřují zda muž na Jindřichohradecku nespáchal další trestnou činnost tohoto charakteru.

Kriminalisté děkují veřejnosti i médiím, jenž pomohli k dopadení nyní již vazebně stíhaného muže!

  • Další tragická nehoda na Jindřichohradecku (9. dubna 2020)

Jindřichův Hradec – Policisté vyšetřují dopravní nehodu, obětí je cyklista.

Policisté z Územního odboru Jindřichův Hradec vyšetřují od podvečerních hodin tragickou dopravní nehodu u Mláky, obětí nehody je cyklista. Ten pravděpodobně jel od Třeboně směrem na Jindřichův Hradec. V jednom okamžiku se cyklista pravděpodobně bočně střetl s vozidlem, které jelo ve stejném směru VW Touran a následně s dalším jedoucím vozidlem značky Ford. Cyklista nehodu nepřežil. Po zjištění jeho totožnosti vyrozuměli policisté rodinu. Silnice byla kompletně zprůjezdněna v osm hodin večer. Přesný průběh nehody i míra zavinění jednotlivých účastníků je předmětem pokračujícího vyšetřování.

  • Tragická dopravní nehoda (8. dubna 2020)

Jindřichův Hradec – Při nehodě zemřel senior.

Dne 8. dubna 2020 ve 13:25 hodin došlo k tragické dopravní nehodě, při které zbytečně vyhasl lidský život. Řidič osobního automobilu Škoda Felicia ( r.1931), jedoucí po vedlejší místní pozemní komunikaci, ulicí Václavská v J.Hradci ve směru od centra J. Hradce k silnici I. třídy č. 34, se při jízdě pravděpodobně plně nevěnoval řízení vozidla, když projíždění křižovatky s hlavní pozemní komunikací, silnicí I/34, zřejmě nerespektoval svislou dopravní značku „Dej přednost v jízdě!“ a nedal přednost v jízdě nákladnímu automobilu Ford Ranger, s přívěsem, jehož řidič přijížděl do křižovatky po hlavní pozemní komunikaci z jeho levé strany. Došlo ke střetu obou vozidel. Následkem nárazu bylo vozidlo Škoda Felicia odraženo šikmo vlevo mimo vozovku hlavní pozemní komunikace, kde se zastavilo za levým silničním příkopem u stromu. Vozidlo Ford Ranger se po nárazu stočilo vlevo a vyjelo vlevo mimo vozovku hlavní pozemní komunikace, kde předním obrysem narazil do kmenu stromu.

Při dopravní nehodě utrpěl řidič vozidla Škoda Felicia mnohočetná těžká poranění neslučitelná se životem, kdy zasahující lékařka konstatovala na místě smrt. Dále došlo při dopravní nehodě k těžkému zranění spolujezdkyně ve vozidle Škoda Felicia s předpokládanou dobou léčení v řádu měsíců. Poškozená žena byla z místa dopravní nehody přepravena leteckou záchrannou službou do nemocnice Č. Budějovice. Dále při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče vozidla Ford Ranger, který byl ošetřen lékařkou ZZS na místě. Řidič se podrobil dechové zkoušce přístrojem Dräger s negativním výsledkem. Na vozidle Škoda Felicia byla odhadnuta hmotná škoda nejméně 10 000 korun. Na vozidle Ford Ranger byla odhadnuta hmotná škoda ve výši nejméně 240 000 korun. Na přívěsném vozíku hmotná škoda nevznikla. Bezpečnostní pásy byly oběma řidiči použity. Pneumatiky na vozidlech se vzorkem v normě. Dopravní policisté ve spolupráci s výjezdovou skupinou služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce tragickou nehodu na místě precizně zadokumentovali. Kriminalisté se budou okolnostmi dopravní nehody i nadále zabývat.

  • Chtěl do Gmündu a tak přeplaval řeku (3. dubna 2020)

Jindřichohradečtí policisté se starali desítky hodin o muže, kterého zadrželi rakouští policisté.

V úterý řešili policisté z Územního odboru Jindřichův Hradec neobvyklý případ porušení nařízených vládních opatření. Rakouští policisté totiž zadrželi v Gmündu muže z České republiky, který nedovoleně překročil státní hranici směrem do Rakouska. Muže předali českým kolegům. Naši policisté následně zjistili, že muž je „známá postava“ pohybující se různě po Českých Velenicích. Dále zjistili, že státní hranici neoprávněně překročil mimo hraniční přechod tím, že přeplaval řeku. Muž se tak dopustil správního přestupku. Jak sám uvedl: „Potřeboval si něco zařídit.“

Při jeho kontrole však navíc policisté zjistili, že muž má teplotu přes 38 stupňů. Policisté proto kontaktovali pracovnici Krajské hygienické správy. Muž měl být izolován a čekat na odběr vzorků pro vyšetření a následně na jejich výsledek. Muž však policistům uváděl, že nikde nebydlí, různě se potuluje a bydliště má hlášené na „radnici“.

O muže se tak opět postarali policisté z hlídky, která jej přivezla z hranice, muži nabídli samostatnou místnost a střídali se u něho několik desítek hodin, než bylo z testů jasné, že není nakažený. Muži se také postarali o stravu.  Nechtěli totiž do této rizikové situace zatahovat úředníky radnice, ani další kolegy, v případě nákazy by museli všichni nastoupit karanténu. O muže se v této mimořádné situaci starali dobrovolně, muž totiž nebyl ani zadržen ani zatčen.

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová – (Oficiální zprávy Policie ČR  se redakčně neupravují)