22.4 C
Jindřichův Hradec
19.07. 2024
Články

Ze života galerky a policejní práce na Jindřichohradecku (leden 2017)

Co řešili státní policisté v posledním měsíci loňského roku na Jindřichohradecku? Podívejte se s námi na výpis ze zajímavých případů.

  • Řidič na přechodu porazil chodce

J.Hradec – Za těžké ublížení na zdraví bude trestně stíhán.

Policie poutaPolicejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování dne 25. ledna 2018 vydal usnesení o zahájení trestního stíhání pro trestný čin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, ze kterého je podezřelý  muž (r.1967), který dne 7. prosince 2017 kolem 07:20 hodin  jako řidič osobního automobilu  VOLKSWAGEN PASSAT 3C v J. Hradci, při projíždění křižovatkou ulic Husova x Klášterská x Kmentova, u budovy České pošty, se pravděpodobně plně nevěnoval řízení vozidla a nesledoval náležitě situaci v provozu, kdy na přechodu pro chodce přehlédl po přechodu jdoucího chodce (r.1951) a do chodce s vozidlem narazil. V důsledku nárazu upadl chodec na vozovku a utrpěl těžké zranění, se kterým byl přepraven do nemocnice v Č.Budějovicích s předpokládanou dobou léčení 6-12 měsíců. Dopravní policisté nehodu na místě precizně zadokumentovali, mimo další úkony provedli u řidiče dechovou zkoušku, jenž byla negativní. V případě soudem uznané viny hrozí  podezřelému muži, který v dohledné době převezme sdělení obvinění,  trest odnětí svobody v rozmezí šesti měsíců až čtyř let nebo peněžitý trest.

  • Podvedla úřad práce

J.Hradec – Obohatila se nejméně o 83 000 korun.

Podezřelá žena (r.1981) jako žadatelka a příjemce dávky státní sociální podpory, příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení, neoznámila ve stanovené lhůtě příslušnému úřadu práce ČR změny ve skutečnostech rozhodných pro trvání nároku na dávku. Patrně v úmyslu sebe obohatit zamlčela zahájení samostatně výdělečné činnosti svého druha od ledna 2015 a následně každý měsíc dokládala k původní žádosti o poskytnutí předmětné dávky hmotné nouze tiskopis, ve kterém dokládala výši měsíčních příjmů společně posuzované osoby, kde však lživě bez vědomí a souhlasu druha uvedla, že neměl žádné příjmy, ačkoli si byla vědoma, že zamlčela podstatné údaje a že jí dávky hmotné nouze byly vypláceny za období únor 2015 až leden 2016 neoprávněně, čímž způsobila úřadu práce ČR, kontaktní pracoviště J.Hradec škodu ve výši nejméně 83 605 korun. Na podkladě písemného trestního oznámení úřadu práce ČR vypracovala policejní komisařka služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce sdělení obvinění, které si podezřelá převzala dne 30. ledna 2018. Nyní již obviněná žena je trestně stíhána pro přečin podvodu. V případě soudem uznané viny jí hrozí trest odnětí svobody v rozsahu jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.

  • Řidička autobusu kradla

J.Hradec – Dačice – Policisté ženu odhalili během několika hodin.

Kuriózní případ krádeže se podařilo objasnit dačickým policistům během několika málo hodin. Muži zákona ustanovili podezřelou ženu, která v pondělí dne 15. ledna kolem 04:10 hodin jako řidička autobusu, využila nepřítomnosti řidičů v místnosti pro řidiče, v budově na autobusovém nádraží v Dačicích a ze sportovní tašky na zip, která byla volně položená u vstupních dveří pod věšákem na podlaze, odcizila Ultrabook Lenovo IdeaPad Grey s nabíječkou a sluchátky. Odcizené věci si poté měla uschovat do osobní tašky, kdy s odcizenými věcmi jezdila s autobusem na příslušné autobusové lince a po skončení své směny si odcizený ultrabook  dala do osobního automobilu s myšlenkou, že „už má vyhráno“.  Ke svému velkém překvapení se z kradené věci dlouho netěšila, neboť byla zastavena při silniční kontrole kolem 19:30 hodiny hlídkou  dačických policistů. Muži zákona šli „najisto“ a odciziený Ultrabook Lenovo v hodnotě 19 300 korun nalezli u řidičky ve vozidle. Další den převzala řidička autobusu sdělení podezření a nyní je trestně stíhána v režimu zkráceného přípravného řízení. Ultrabook Lenovo s nabíječkou a sluchátky bude v nejbližší době vrácen dačickými policisty původní majitelce.

  • Plnou láhví vína udeřila přítele do hlavy

J.Hradec – Suchdol nad Lužnicí – Štědrý večer slavili opravdu svérázně.

Štědrý večer loňského roku slavili žena (r.1964) a muž v Českých Velenicích na pokoji v  penzionu opravdu svérázným způsobem. Namísto řízků z kapra a salátu či  rozbalování dárků pod stromečkem dali přednost alkoholu a to v míře hojné. Po předchozí slovní rozepři poté kolem 18:00 hodiny žena svého přítele napadla, když jej úmyslně silně udeřila plnou skleněnou lahví vína do hlavy, čímž mu způsobila tržnou krvácející ránu v horní části čela. Poškozený lékařské ošetření ještě téhož večera 24. prosince 2017 odmítl a ani později ho nevyhledal. Policisté ze Suchdola nad Lužnicí podrobili alkoholu chtivý pár dechové zkoušce. Podezřelá žena nadýchala „úctyhodných“ 2,80 promile a její přítel pak 2,30 promile.  Trestný čin pokus úmyslného ublížení na zdraví policisté ze Suchdola nad Lužnicí řádně zadokumentovali. Avšak dne 19. ledna 2018  trestní věc odložili v souladu se zákonem, neboť  trestní stíhání je nepřípustné, jelikož  poškozený nedal souhlas s trestním stíháním své přítelkyně.

  • Zlomený nos a rány pěstí

J.Hradec – Za výtržnictví byl již trestně stíhán a opět bude.

Podezřelý muž (r.1967) dne 26.prosince 2017 v podvečerních hodinách fyzicky napadl před vchodem do panelového domu v ulici Kosmonautů na sídlišti Hvězdárna v J. Hradci poškozeného. Mladého muže udeřil několikráte pěstí do obličeje, čímž mu způsobil  zlomeninu nosních kůstek s posunem vpravo, které si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici. J. Hradec. V důsledku fyzického napadení nebyl poškozený omezen v běžném způsobu života . Pracovní neschopnost rovněž nenastala. Jak jindřichohradečtí policisté zjistili, podezřelý muž se přečinu výtržnictví dopustil opětovně. Dne 9. ledna převzal z rukou mužů zákona sdělení podezření pro přečin výtržnictví a přečin úmyslné ublížení na zdraví ve stádiu pokusu.

  • Usmrcení třech březích bizoních krav

J.Hradec – Dačice- Zabíjel elektrický proud, odhadnutá škoda 3 miliony korun.

Dačičtí policisté v úterý 9. ledna ráno vyjeli k případu usmrcených tří bizonů amerických na pastvině poblíž Českého Rudolce. Jak policisté na místě zjistili v době od 20.00 hodin dne 8. ledna do 07.45 hodin dne 9. ledna došlo vlivem silného poryvu větru k poškození elektrického vedení, kdy vlivem elektrického proudu z přerušeného vodiče vedení vysokého napětí, došlo ke kontaktu dvou drátů, které se přepálily a spadly na zem do prostoru pastviny, kde došlo k úhynu třech  březích bizoních krav. Cizí zavinění bylo vyloučeno.  Dle  majitele, který byl na místě rovněž  přítomen, činí předběžná odhadnutá škoda na usmrcených bizonech  3 000 000 korun.

  • Poškození vozidla

J.Hradec – Škoda na vozu Mercedes Benz činí 25 000 korun.

Dosud neznámý pachatel dne 7. ledna v době od 02:30 hodin do 10:00 hodin na parkovišti vedle prodejny Jednota v obci Jarošov nad Nežárkou rozbil nezjištěným předmětem sklo u zadních pátých dveří vozidla Mercedes Benz. Poté  pod tímto sklem  způsobil rýhu v laku  o délce 20 cm, čímž způsobil škodu společnosti vlastnící vozidlo ve výši nejméně 25 000 korun. Po pachateli přečinu poškození cizí věci pátrají jindřichohradečtí policisté, kteří přijmou veškeré informace vedoucí k dopadení pachatele na tísňové lince policie 158. Děkujeme.

  • Kdosi poškodil sedm vozidel

J.Hradec – Na sídlišti Hvězdárna a Vajgar řádil vandal.

Jindřichohradečtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který v přesně nezjištěné době od 17:00 hodin dne 5. ledna do 09:10 hodin dne 6. ledna nezjištěným předmětem rozbil u čtyřech  zaparkovaných vozidel   v ulici Kosmonautů na sídlišti Hvězdárna  zpětná zrcátka. Poté ve stejnou dobu na sídlišti Vajgar, konkrétně u domu č,p. 697/III rozbil u zaparkovaného vozidla OPEL CORSA 1.0   zpětné zrcátko, na parkovišti u domu č.p. 556/III na sídl. Vajgar rozbil u zaparkovaného vozidla PEUGEOT PARTNER G rovněž zpětné zrcátko  a v posledním případě na stejném místě rozbil pravé zpětné zrcátko u vozidla  CITROEN SAXO S1HFXB. Celkem tak poškodil  sedm zaparkovaných vozidel a způsobil tak škodu ve výši nejméně 13 400 korun.

Zdroj: Policie ČR