21.5 C
Jindřichův Hradec
27.05. 2024
Články

Adventní čas v Muzeu Jindřichohradecka

Letošní adventní čas začíná v Muzeu Jindřichohradecka betlemářským festivalem s bohatým programem, který se rozprostře po celém prvním adventním víkendu 1. a 2. prosince. Díky němu se bude po celou vánoční dobu až do 6. ledna vznášet nad Panskou ulicí téměř dvacítka andělů vytvořených na 3D tiskárnách z recyklovaných PET lahví podle návrhů českobudějovického sochaře Michala Trpáka.

Adventní čas v Muzeu Jindřichohradecka x-tet advent koncertMuzeum Jindřichohradecka je tradičním pořadatelem a spolupořadatelem řady adventních koncertů. Hned tím prvním je v úterý 8. prosince koncert vokálního souboru X-TET, který potěší své stálé posluchače méně známými i známějšími spirituály nejen s vánoční tématikou. V úterý 11. prosince zaplní kostel sv. Jana Křtitele dětské hlásky s vánočním programem na koncertu Chvála zpěvu. Letos se ho zúčastní kromě tradičních účinkujících, kterými jsou jindřichohradecké pěvecké sbory Novadomus a Novadomáček pod vedením Ivany Písařové a pěvecký sbor Lyra pod vedením Jindřišky Bubnové, také pěvecký sbor Arietta ze Žirovnice pod vede-ním Ludmily Zadražilové. Nekonvenční posezení u grogu či punče a hudby 20. až 30. let zajistí koncert Jindřichohradeckého swing bandu, který se bude konat již potřetí v konferenčním sále muzea ve Štítného ulici v sobotu 15. prosince. V kapli Nanebevzetí Panny Marie v minoritském klášteře ve Štítného ulici se opět po roce v neděli 16. prosince od 18.00 hodin zaposloucháme do tradičního vánočního repertoáru v originálním provedení žesťového souboru TRUMPET TUNE. Čekání na Ježíška završí poslední náš Vánoční koncert, který se bude konat ve čtvrtek 20. prosince, a na němž pěvecký sbor Smetana zazpívá Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby.

Vánoční atmosféru můžete také nasát na výstavách betlémů v obou našich objektech. V kostele sv. Jana Křtitele je mezinárodní soutěžní výstava Nožík Tomáše Krýzy, která se koná jen jednou za 5 let a představuje nejnovější tvorbu českých i zahraničních tvůrců betlémů. A ve výstavní síni „V jezuitském semináři“ je výstava Jihočeské betlémy ze sbírky Muzea Jindřichohradecka, která představuje největší sbírku jihočeských betlémů na světě. Na obou výstavách jsou zastoupeny jak betlémy dřevěné řezané, tak i betlémy z nejrůznějších materiálů. Všechny výstavy budou přístupny až do 6. ledna 2019.

Pavla Míchalová