4.6 C
Jindřichův Hradec
20.04. 2024
Články

Archeologické léto na zaniklé středověké vsi Pfaffenschlag u Slavonic

Muzeum Jindřichohradecka se stejně jako loni zapojí do Archeologického léta. V několika termínech v průběhu července a srpna bude možné zúčastnit se komentované prohlídky v zaniklé středověké vesnici Pfaffenschlag u Slavonic.

Minulostí této unikátní lokality vás provedou ve čtvrtek 7. 7. 2022 od 16:00 archeologové jindřichohradeckého muzea Mgr. Gabriela Kocinová a Mgr. Jan Kocina a ve dnech 20. 7. 2022 a 10. 8. 2022 od 11:00 Mgr. Zdeňka Kolářová z Národního památkového ústavu. Pokud vás zajímá, jak se žilo na středověké vesnici, jak vypadal středověký dům a co nám k tomu dokáže sdělit archeologie, vydejte se s námi na příjemnou procházku po místech, kde se ještě před 600 lety rozkládala ves Pfaffenschlag.

V případě zájmu je potřeba se registrovat ZDE, kde zároveň naleznete informace o mnoha dalších archeologických lokalitách zpřístupněných v rámci Archeologického léta.

Vznik Pfaffenschlagu je kladen do 2. poloviny 13. století. Nicméně již za husitských válek v 15. století byla ves zničena a vypálena. Až v 60. letech 20. století došlo k jejímu znovuobjevení. V rámci archeologického výzkumu byl tehdy odkryt půdorys celé vsi s jednotlivými domy, jejichž relikty jsou v terénu stále patrné. Výzkumu se kromě významného archeologa Vladimíra Nekudy účastnili i žáci slavonické školy s učitelem J. Střechou, díky kterým patří Pfaffenschlag mezi nejprobádanější lokality svého druhu u nás.

Gabriela Kocinová (NOVUM 7/2022)