21.9 C
Jindřichův Hradec
20.05. 2024
Články

Bezplatné a anonymní testování na žloutenku, HIV i syfilis

Nezisková organizace PREVENT 99 nabídne 17.5. v Jindřichově Hradci bezplatné a anonymní testování na žloutenku typu B a C, HIV i syfilis. Lidé mohou přijít bez objednání, na výsledek si počkají několik minut. Odběrová sanitka bude přistavena na parkovišti Florián od 14 do 17 hodin.

„Chceme oslovit širokou veřejnost a motivovat lidi, aby se nebáli přijít otestovat. Jde o důležitou prevenci,“ vysvětluje Bc. Tomáš Antoňů, vedoucí Jihočeského streetworku PREVENT. Samotný test bude v odběrové sanitce provádět zdravotník z kapilární krve odebrané z prstu. Po vyšetření se každý otestovaný dozví svůj výsledek hned na místě během několika minut.

Kdy a kde testujeme

17.5.   Jindřichův Hradec, parkoviště Florián, 14:00 – 17:00

Testy dokážou odhalit nejen nemoci jako je žloutenka typu B, HIV, syfilis, ale i žloutenku typu C, kterou v České republice trpí až 80 tisíc lidí. „Onemocnění žloutenkou typu C může dlouhou dobu probíhat zcela bez příznaků nebo být zaměněno za jinou nemoc,“ varuje Bc. Tomáš Antoňů. Testování je příležitost, jak infekci odhalit a získat potřebné informace pro prevenci, popř. léčbu.

Mobilní testování pro veřejnost zajišťuje PREVENT 99 ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc.