1.2 C
Jindřichův Hradec
6.12. 2023
Články

Čas adventu v Muzeu Jindřichohradecka

Advent v muzeu zahájíme betlemářským festivalem Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb dejte děti do jeslí. Ten začne už v pátek 29. listopadu dílnami pro školy, pokračovat bude v sobotu 30. listopadu, kdy proběhne hlavní den festivalu s řezbáři, trhy a dílnami pro veřejnost, a končí v neděli 1. prosince, kdy bude zdarma přístupna vánoční výstava Betlémy a dřevořezby Vladimíra Morávka z cyklu “Vánoce u svatého Jána”.  

Čas adventu v Muzeu JindřichohradeckaV neděli 1. prosince večer se bude také konat náš první adventní koncert. Muzeum Jindřichohradecka vás společně s MK bandem zvou do konferenčního sálu muzea v minoritském klášteře ve Štítného ulici v 18.00 hodin na posezení s občerstvením a vánoční a jinou hudbou. V úterý 3. prosince budou znít v kostele sv. Jana Křtitele od 17.00 hodin opět dětské hlasy na adventním koncertu Chvála zpěvu. Vystoupí zde pěvecké sbory z 1. ZŠ Nova Domus a Novadomáček pod vedením sbormistra Ivany Písařové a pěvecký sbor Lyra ze VI. ZŠ pod vedením Jindřišky Bubnové. Vstupné na koncert je dobrovolné. Tradiční koncert vokálního souboru X-TET se bude konat v kapli Nanebevzetí Panny Marie v minoritském klášteře ve Štítného ulici v sobotu 7. prosince od 18.00 hodin. Uslyšíte na něm černošské spirituály, vánoční písně i písně s jinou tématikou. Třetí adventní sobotu 14. prosince se v prostorách konferenčního sálu muzea bude konat opět posezení s občerstvením a vánoční hudbou, tentokrát na koncertu Jindřichohradeckého swing bandu. Ve čtvrtek 19. prosince od 19.00 hodin zazní v kostele sv. Jana Křtitele v podání jindřichohradeckého pěveckého sboru Smetana tentokráte Česká mše půlnoční od Jakuba Jana Ryby, která není tak známá, jako jeho Česká mše vánoční. A řadu adventních a vánočních koncertů završí v letošním roce v neděli 22. prosince od 18.00 hodin Vánoční koncert souboru Trumpet Tune. Na programu bude tradiční vánoční repertoár v netradičním žesťovém provedení.

Čas adventu v Muzeu JindřichohradeckaV kostele sv. Jana Křtitele bude přístupna vánoční výstava betlémů Vladimíra Morávka z cyklu Vánoce u svatého Jána. Ve výstavním sálu „Ve Svatojánské“ výstava pro rodiny s dětmi Zábava, vášeň, hazard aneb z historie karetní hry, kde je umístěna také herna, a v konferenčním sálu výstava Tragická léta 1939-1942 o životě v Jindřichově Hradci zaznamenaném na stránkách týdeníku Ohlas od Nežárky až do zákazu jeho vycházení. Ve výstavní síni „V jezuitském semináři“ bude tomto období také ještě přístupna výstava Lada nelada a vyladěná móda.

Vánoční otevírací doba v jezuitském semináři, kde jsou mimo jiné i Krýzovy jesličky, je mírně rozšířena, od 15. prosince bude otevřeno i v pondělí. Na Štědrý den na Silvestra je zde otevřeno pouze dopoledne. V minoritském klášteře, včetně vánoční výstavy betlémů v kostele sv. Jana Křtitele, bude otevřeno denně mimo pondělí, a na Štědrý den na Silvestra a Nový rok je zde zavřeno. V obou objektech končí sezóna na Tři krále v pondělí 6. ledna 2020. Přijďte načerpat vánoční atmosféru do našeho muzea.

Pavla Míchalová