8.1 C
Jindřichův Hradec
29.05. 2024
Články

Cestovatelské nezbytnosti v Muzeu Jindřichohradecka

Léto vždy bylo a je ideálním obdobím vhodným pro cestování a turistiku. Pro dnešní hektickou dobu je typické masové cestování do nejrůznějších evropských i světových destinací. Díky letecké dopravě je vše dnes mnohem jednodušší a všechny dříve vzdálené cíle jsou mnohem bližší. I přesto, že dříve to tak nebylo a doprava byla velmi zdlouhavá a nepohodlná, cestovali lidé i v daleké minulosti.

Cestovatelské nezbytnosti v Muzeu JindřichohradeckaMnohé zajímavé důkazy o cestovatelské vášni jindřichohradeckých občanů se skrývají v depozitářích našeho muzea. Tradiční informace o uskutečněných cestách se nalézají především na několika stovkách barevných i černobílých pohlednic především z počátku 20. století, které pozdravují téměř ze všech vy-hlášených turistických oblastí Evropy. Podle nich můžeme usoudit, že nejoblíbenějšími cíli jindřichohradeckých cestovatelů byly Itálie a Rakousko. Vzhledem k tomu, že jsme ještě na počátku století byli součástí Rakousko-uherské monarchie, která sahala až do dnešní Itálie, je to celkem pochopitelné. Pohlednice ukazují, že nejnavštěvovanější destinací bylo Jaderské moře s přímořskými letovisky. Jezdilo se také do velkých měst ve vnitrozemí a populární byly i Alpy, Dolomity a horská jezera. Z cest se posílaly a vozily nejenom pohlednice, ale nadšení amatéři vytvářeli také fotografie. Mezi unikátní cestovatelské fotografické soubory patří několik desítek černobílých fotografií JUDr. Jana Matouška ze severní Afriky a Blízkého východu, kam se vypravil i se svou manželkou.

Cestovatelské nezbytnosti v Muzeu Jindřichohradecka

Z fotografií je zřejmá jeho fascinace nejenom krajinou, přírodou a architekturou, ale především místním obyvatelstvem. V muzejním depozitáři se nacházejí i drobnosti, které nesměly chybět v zavazadle žádného správného cestovatele. Vedle řady oděvů a oděvních součástí se jedná třeba o cestovní toaletní potřeby pro dámy i pány, cestovní příbory nebo unikátní skleněné plivátko. Dalšími zajímavostmi je třeba skládací sedátko, které je turistickou holí i židličkou zároveň. Dokladem o cestovatelské vášni především po vlastech českých jsou pak kovové štítky, které se umísťovaly na turistické hole. Ve sbírce se nacházejí jak hole se štítky, tak i volné štítky. Zvláštní kategorií jsou pak suvenýry z cest, kterých je v depozitáři také několik desítek a najdeme mezi nimi věci třeba i z daleké Číny, Indie nebo Japonska.

Alexandra Zvonařová