15.8 C
Jindřichův Hradec
24.06. 2024
Články

Citery znovu zazní na zámku v Kamenici nad Lipou

citera

Po pěti letech zavítají účastníci citerového semináře v rakouském městě Kautzen opět do Kamenice nad Lipou. Většinu lidí možná napadne otázka: Co je to vlastně citera? Proto si dovolíme citeru stručně představit.

Citera je strunný drnkací hudební nástroj s plochým trupem. Hraje se na ni vsedě u stolu, na němž spočívá. Vyvinula se z kobzy a v podobě, v jaké ji známe dnes, existuje od poloviny 19. století. Na území tehdejší rakouské monarchie (tedy i v našich zemích) byla ve své době velmi oblíbena. To se však změnilo po první (resp. druhé) světové válce, kdy byla u nás odmítána jako nástroj rakouský (resp. německý). Zdá se však, že tuto nevraživost citera pomalu překonala a dnes se k nám hra na ni pomalu vrací. Citera je komplexním nástrojem, její tónový rozsah je srovnatelný s klavírem. Má jemný, tichý zvuk a velké výrazové možnosti.

Ve čtvrtek 4. srpna se v Renesančním sále kamenického zámku rozezní hned několik citer a také hackbrett (malý cimbál). Koncert sice začne v 17 hodin, ale již od 15 hodin bude možné vejít z nádvoří zámku do sálu a prohlédnout si minivýstavu citer s možností vyzkoušet si hru na citeru. Čas před koncertem můžete využít i k tomu, abyste se zeptali na vše, co Vás ohledně citer zajímá. Pro nejmenší bude připravena dětská citerka, jednoduchý nástroj, na který bez příprav dokážou děti od čtyř let zahrát písničku. Nevěříte? Přijďte se přesvědčit na vlastní oči a uši! Na citeru lze zahrát téměř vše a program bude velmi pestrý, od starší hudby po moderní. S námi tak budete moci nahlédnout pod pokličku citerové hudby.

Za spolek Grenz[en]überschreitende
Musikkultur
Pavel Cabadaj a Pavlína Pechková