16.8 C
Jindřichův Hradec
24.07. 2024
Články

Co je nového v Domě gobelínů?

Dům gobelínů

Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel zve v měsíci říjnu na již sedmé páteční tvoření pro děti a dospělé v tomto roce, které je připraveno na 7. října od 13:00 do 18:00. Pro děti je přichystáno tvoření nejen s textilní tematikou. Malé návštěvníky nemine ani zasloužená odměna. Vstupné pro děti je zdarma, dospělí uhradí 20 Kč.

Pro všechny návštěvníky jsou připraveny dvě výstavy. Na první výstavě Poezie nitě si prohlédnou textilní umělecké výrobky od Sdružení textilních výtvarníků z Prahy, uvidí gobelíny a textilní miniatury od 11 autorů. V Domě gobelínů vystavují Jarmila Handzelová, Jarmila Hartlová, Ludmila Kaprasová, Stanislava Losová, Miluše Mikušová, Božena Pýchová, Jaroslava Těšínská, Marie Tomášová, Marie Vaňková-Kuchynková, Radka Vodáková-Šrotová a Vlastimil Vodák. Některé šperky budou i k prodeji. Výstava potrvá do 27. listopadu 2022. Druhou otevřenou výstavou je výstava našich kurzistů, kteří pod vedením lektorky Milevy Müllerové na kurzu Tkaní tapiserie a pod vedením lektora Zdeňka Kubáka na kurzu Tkaní na stavu vytvořili vlastní textilní díla. Své výrobky pravidelně obměňují a doplňují novou originální tvorbou. V měsíci říjnu proběhne Navazující kurz na základy tkaní na stavu, pod vedením lektora Zdeňka Kubáka. Kurz se uskuteční 8. a 9. října. Účastníci si vlastnoručně utkané výrobky odnesou domů.

Dům gobelínů se zapojí do Dnů otevřených ateliérů společně s řadou jihočeských objektů v sobotu 8. října. Dalším říjnovým kurzem je již sedmý kurz Tkaní tapiserie, tentokrát pro pokročilé a zkušené, kteří pracují dle vlastních návrhů, pod vedením lektorky paní Milevy Müllerové. Kurz proběhne 15. – 16 října. Na osmém kurzu Tkaní tapiserie ve dnech 29. – 30. října se začátečníci naučí správně navést osnovu, základy hladkého tkaní a další tkalcovské techniky, naučí se pracovat podle pauzy se vzorem, osvojí si základní principy výběru a míchání barev.

Dům gobelínů se těší na všechny návštěvníky v roce 2022, otevřeno je denně mimo pondělí od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00.

Marie Havlová