14.5 C
Jindřichův Hradec
15.06. 2024
Články

Co najdete v budově Staré radnice

Přijďte se podívat na interaktivní i poučné výstavy v prostorách opraveného výstavního domu Stará radnice.

Pohádky nejen na večer

Co najdete v budově Staré radnice Padesát let od televizního vysílání prvního Večerníčku slaví v letošním roce snad každá rodina společně s Českou televizí. K této příležitosti je připravená výstava Pohádky nejen na večer, která dětské i dospělé návštěvníky zve na prohlídku průřezem díla Zdeňka Smetany, autora Křemílka a Vochomůrky, Rákosníčka, Štaflíka a Špagetky a dalších známých pohádkových postaviček.

Výstava nabízí prohlídku originálních obrazů a maleb postaviček. Nechybí ani zábava pro děti – ve výstavní místnosti mohou po svém vymalovat pohádkové postavičky, zkusit si složit Večerníčkovu čepici z novin, zahrát si pohádkové pexeso, podívat se na pohádky z cyklu Pejsek a kočička nebo napsat dopis Večerníčkovi a obálku doplnit vlastní pohádkovou známkou.

Expozici doplňují i další obrazy a plakáty spojené s výročím známých pohádek, například rozkreslené animace z pohádek o Machovi a Šebestové, nebo seznam všech Večerníčků.

kurátor výstavy: Pavla Petráková Slancová

Expozice JHMD: Železnice hrou

Co najdete v budově Staré radnice Výstava s názvem Expozice JHMD: Železnice hrou přestavuje srozumitelnou a zábavnou formou historii a současnost lokální rarity – jindřichohradeckých úzkokolejek.

Vystavené exponáty jsou zacíleny hlavně na děti. Za maketou ovládacího pultu  si vyzkoušíte, jak strojvedoucí řídí nejznámější úzkokolejnou dieselelektrickou lokomotivu. Pro malé i velké jsou připraveny modely vlaků, s jakými si kdysi hráli naši předci, i ty, s jakými si mohou hrát dnešní děti. Mezi nimi pochopitelně nechybí ani vozidla, která jezdila nebo dodnes stále ještě jezdí po našich úzkokolejkách. Některé z nich uvidíte v pohybu na modelovém kolejišti.

V dětském koutku si děti mohou sestavit vlastní lokomotivy nebo rovnou celý vlak z několika druhů stavebnic. Náročnější návštěvníci si sami podle vlastního zájmu v dotykovém informačním kiosku najdou podrobné údaje o historii tratí nebo o používaných vozidlech.

partner projektu: Jindřichohradecké místní dráhy, a. s.

Z dějin městské samosprávy

Co najdete v budově Staré radnice Náhled do historie budovy někdejší radnice a zároveň do historie městské samosprávy nabízí výstava Z dějin městské samosprávy.

První místnost zve k prohlídce stavebních plánů radničního domu nebo k náhledu na kanon národní gardy z poloviny 19. století. Další místnost, nazvaná Galerie starostů, přináší například seznam všech starostů Jindřichova Hradce od roku 1850 či dokumentaci návštěv Jindřichova Hradce českými prezidenty.

Třetí (a největší) část výstavy se věnuje nejvýznamnějším městským dokumentům, kterými jsou městská privilegia. Přímo pro tuto výstavu byly připraveny dokonalé faksimile listin, které městu a jeho obyvatelům zajišťovaly jistá práva a výsady. Na interaktivní tabuli je možné zhlédnout animovaný film o historii města nad Vajgarem.

partner projektu: Státní oblastní archiv v Třeboni

Obřadní síň Jana Kotěry

Co najdete v budově Staré radnice Součástí návštěvy výstavního domu je také prohlídka slavnostního sálu, který před více než sto deseti lety pro městské radní navrhl a realizoval významný architekt Jan Kotěra. Sál se v dnešní době používá především pro svatby a vítání významných hostů města starostou.

V předsálí naleznou návštěvníci více informací o Janu Kotěrovi nebo sérii snímků, které dokumentují průběh rekonstrukce budovy.

Městská galerie

Samostatnou součástí výstavního domu Stará radnice je Městská galerie v přízemí domu, která se pronajímá umělcům z řad veřejnosti. Více informací o aktuálních výstavách i o možnostech pronájmu (od 200 Kč/den) naleznete na webu stararadnice.jh.cz.

Adam Hudec


Výstavní dům Stará radnice

Náměstí Míru 88/I, Jindřichův Hradec, 377 01 | tel.: +420 384 390 977 | e-mail: [email protected] | stararadnice.jh.cz,

Provozuje: Město Jindřichův Hradec