13.6 C
Jindřichův Hradec
15.04. 2024
Články

Co uvidíte v Muzeu Jindřichohradecka v průběhu prosince

V prosinci budeme pořádat řadu tradičních adventních a vánočních koncertů, budeme mít přístupnou vánoční výstavu v kostele sv. Jana Křtitele a těšit se můžete i na návštěvu jesliček – pokud nám v tom nezabrání vládní nařízení ohledně protikoronavirových opatření.

Prvním na řadě by měl být koncert vokálního souboru X-tet, který letos dovršil 15 let působení od svého vzniku. Koncert plný spirituálů a vícehlasých skladeb zazní v kapli Nanebevzetí Panny Marie v sobotu 4. prosince od 18.00 hodin, vstupné na něj činí 100 Kč dospělí a 50 Kč platí děti. Druhým tradičním koncertem měl být koncert dětských pěveckých sborů Nova Domus a Novadomáček s názvem Chvála zpěvu. Tento koncert se ale ruší.

Jindřichohradecký pěvecký sbor Smetana zazpívá tradiční Českou mši vánoční „Hej Mistře!“ Jana Jakuba Ryby ve čtvrtek 16. prosince od 19.00 hodin v kostele sv. Jan Křtitele, opět je na něj vstupné dobrovolné. Žesťový soubor Trumpet tune rozezní své tuby a trubky na posledním Vánočním koncertě v sobotu 18. prosince od 17.00 hodin v kapli Nanebevzetí Panny Marie, vstupné na něj činí 100 Kč za dospělé a 50 Kč za děti.

V kostele sv. Jana Křtitele bude přístupna výstava Betlémy, řezby a portréty Karla Pavlíkovského, což je výstava z cyklu Vánoce u Svatého Jána. Přístupna bude denně mimo pondělí a mimo Štědrý den a Silvestr. V areálu kláštera je možné ještě navštívit výstavy Tradice jedné hranice a Dolní náměstí – svědek dějin. Dále pak malou výstavku o Janu Amosi Komenském a v křížové chodbě výstavu Patrika Proška Hic et nunc, včetně anamorfního portrétu Tomáše Krýzy v sakristii kostela.

Jesličky a stálé expozice v jezuitském semináři na Balbínově náměstí je možno navštívit od 15. prosince denně, na Štědrý den a na Silvestra jen dopoledne a letos je po-prvé umožněno zakoupení vstupenek přes pokladní systém on-line přímo z pohodlí vašeho domova na stránkách www.mjh.cz a to na konkrétní čas, který si vyberete.

Přejeme krásné prožití adventního období a blížících se Vánoc a těšíme se na vás.

Pavla Míchalová (Novum 12/2021)