3.2 C
Jindřichův Hradec
23.04. 2024
Články

Čtvrteční vernisáž v Muzeu Jindřichohradecka představí africké hračky

Čtvrteční odpoledne 30. března zprostředkuje všem zájemcům z Jindřichova Hradce a okolí malou exkurzi do Afriky, neboť v letošním roce bude v rámci výstavního cyklu „Kdo si hraje, nezlobí“ představena zajímavá kolekce afrických hraček ze sbírky Národního muzea, Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Cílem výstavy je představit soubor cenných artefaktů pocházejících ze subsaharské Afriky. Tyto předměty poskytují nejen působivý estetický zážitek, nýbrž představují rovněž nedílnou součást tradiční africké kultury a dokumentují způsob každodenního života. Výstava je zaměřena především na dětského návštěvníka a proto hlavní část výstavy tvoří předměty spojené s dětským světem (hračky).

Hračky jsou většinou vyrobeny rodinnými příslušníky nebo samotnými dětmi ze snadno dostupných materiálů (dřevo, kosti, zbytky látek). Africké hračky se nevyznačují sofistikovanými technologickými postupy a ovládáním, ale velkou fantasii a zdánlivou jednoduchostí. Autoři do hraček vtělili vlastní kreativitu a vynalézavost. Odpadkové materiály např. obaly od plechovek či plasty se proměňují pod rukama tvůrců ve zvířata a mýtické postavy.

Přechod z „bezstarostného“ dětství do dospělosti je v tradičních afrických společnostech spojen s řadou přechodových rituálů, jejichž součástí je i vystoupení masek, které jsou na výstavě rovněž prezentovány. Používání a zhotovování masek není rozšířeno po celé Africe. Je omezeno pouze na subsaharskou Afriku, avšak i zde nalezneme celou řadu etnik, která masky nevyrábějí. Nejhojněji se masek používá v pobřežním pásu od Senegalu na severu až po Angolu na jihu. V oblasti východní Afriky (Tanzanie, Mosambik, Keňa) používají masky především příslušníci kmenů Sukumu, Makonde a Wayao. Nejoblíbenějším materiálem pro výrobu masek je dřevo, které je vybíráno vždy jen z určitého stromu podle místní tradice. Získání dřeva na výrobu masky je doprovázeno mnoha rituály, jejichž průběh se u jednotlivých kmenů značně liší. Základní materiál, z kterého je maska vyrobena, bývá často doplněn ještě dalšími přírodními materiály: kůží, peřím, zvířecími zuby, mušlemi, korálky či rafiovými vlákny. Výstavu doplní také působivé fotografie předního českého parazitologa  a vedoucího humanitární organizace Veterináři bez hranic MVDr. Davida Modrého.

V průběhu roku budou organizovány workshopy a přednáškové cykly seznamující nejenom s africkou kulturou, ale i s činností humanitárních organizací jako jsou například Veterináři bez hranic.  Výstava bude k vidění v Muzeu Jindřichohradecka od 31. března do 30. prosince 2017
a slavnostní vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 30. března v 16.00 hodin ve výstavním sále „Ve Svatojánské“ ve Štítného ulici za účasti nejenom kurátorky africké sbírky PhDr. Jany Jirouškové, ale také MVDr. Davida Modrého.

Jana Jiroušková – Alexandra Zvonařová