13 C
Jindřichův Hradec
15.04. 2024
Články

Dačické kino letos slaví 10 let od zahájení provozu

9. ledna 2023 uplynulo deset let od zahájení pravidelného provozu Kina Beseda v budově dnešního Kulturního domu Beseda na Palackého náměstí. Při této příležitosti nám tedy dovolte malý, nejenom statistický, exkurz do jeho nedávné, ale i vzdálenější historie.

Když se město Dačice jako zřizovatel rozhodlo po krátkém zkušebním provozu kino v roce 2013 zpřístupnit široké veřejnosti k pravidelnému užívání, běžný návštěvník si mohl v nově zrekonstruovaném sále povšimnout nejen nových moderních pohodlných sedaček pro 84 diváků, ale do jisté míry převratná byla hlavně 3D technologie, která zajišťovala audiovizuální zážitek, za kterým se muselo do té doby dojíždět do vzdálené Jihlavy. Filmy ve 3D projekci tvořily v prvním roce provozu čtvrtinu z celkového počtu 136 projekcí a zejména v prvních letech po otevření kina byl z řad široké veřejnosti o tento typ projekcí enormní zájem. Vždyť 3D Kino Dačice jsme měli v názvu až do prosince roku 2017. A i když se zastoupení 3D projekcí začalo postupně snižovat, svoje místo i diváky si, jak dokazuje například nedávná projekce filmu Avatar: The Way of Water, filmy v tomto zážitkovém obrazovém formátu najdou i dnes.

Když už je řeč o divácích, tak od otevření kina do 9. ledna 2023 jím prošlo celkem 78 564 platících milovníků filmu. Co nás ale těší možná ještě více, je skutečnost, že zájem o kinematografická představení v Dačicích neupadá ani po deseti letech provozu. V loňském roce totiž do našeho kina na 239 projekcí zavítalo celkem 10 382 platících diváků, což je druhá historicky nejvyšší návštěvnost hned po rekordním roce 2019, kdy se do kina vypravilo 11 027 diváků všech generací.

To je přitom jeden z hlavních pilířů naší dramaturgie, tedy aby si v programu každý měsíc našli svůj oblíbený film návštěvníci bez rozdílu věku, pohlaví nebo diváckého vkusu. Vedle projekcí aktuálních filmových novinek tak můžete zajít třeba na dopolední promítání starších českých filmů nebo do filmového klubu.

Jak ale dokazuje žebříček historicky nejnavštěvovanějších filmů, největší popularitě mezi našimi diváky se dlouhodobě těší filmy pro širší věkové spektrum, zejména tedy české komedie a rodinné filmy. Prvenství mezi nimi si stále drží film Jana Svěráka Po strništi bos, který od svého prvního uvedení v roce 2017 v našem kině vidělo 1 819 diváků. Jenom o jednoho diváka méně pak na svém kontě má komedie Ženy v běhu a na bronzovou příčku vyšplhal zpěvák Fredie Mercury, respektive snímek o jeho životním příběhu: Bohemian Rhapsody z roku 2018.

No, a že se do kina nechodí jenom na filmy, dokazuje i nespočet dalších akcí pro širokou veřejnost pořádaných ať už pod přímou patronací kina nebo jinými veřejnými nebo soukromými subjekty.

Za zmínku jistě stojí také celá řada veřejně známých osobností, se kterými jste se v našem kině mohli za těch deset let potkat. Jmenujme jenom některé: producent a herec Ondřej Trojan, dokumentarista Lukáš Kokeš, režisér Dan Svátek, herec Jaromír Hanzlík a mnozí další. Jak už je jistě patrné z předchozích řádků, troufám si tvrdit, že za těch deset let se prostor našeho kina stal nedílnou součástí kulturního a společenského života v Dačicích. Nic z toho by se ale nikdy nestalo, nebýt neustávajícího zájmu vás, našich návštěvníků, a za to vám jménem všech, kteří se na provozu kina podílejí, z celého srdce děkuji.

Milan Krotký, Kino Beseda