21.5 C
Jindřichův Hradec
27.05. 2024
Image default
Články

Digitalizované kuchařské knihy | Muzeum Jindřichohradecka

V souboru téměř 50 kuchařských knih a příruček pro domácnost a hospodářství datovaných od první poloviny 18. do 20. století se nacházejí zajímavé rukopisy a tisky s recepty a návody v českém a německém jazyce.

Většina z nich má přímou souvislost s regionem jihovýchodních Čech, který byl díky své poloze i historickým souvislostem tradiční českoněmeckou jazykovou oblastí. Soubor obsahuje rukopisné kuchařky, tištěné kuchařské knihy z období 18. až 20. století a kuchařské knihy a příručky pro domácnost z Landfrasovy tiskárny. Nachází se v něm několik vydání vídeňské kuchařky z počátku 19. století, např. Wienerisches bewährtes Kochbuch z roku 1801, Neues Wienerisches Kochbuch vydanou ve Vídni v roce 1807 či Neustes Wiener Universal Kochbuch Anny Dorn tištěnou v roce 1845. Z původních českých titulů nechybí česká i německá vydání Domácí kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové nebo unikátní Nová výborná knížka kuchařská Antonína Kuperia, kterou vytiskl v roce 1821 v Jindřichově Hradci Josef Landfras. Mezi rukopisy vyniká soubor rukopisných kuchařek z pozůstalosti rodiny známé textilní výtvarnice Marie Hoppe-Teinitzerové z let 1897-1933.

Soupis digitalizovaných tisků s podrobným popisem bude publikován ve 34. svazku Vlastivědného sborníku Dačicka, Jindřichohradecka a Třeboňska.

PhDr. Štěpánka Běhalová, Ph.D.