8.1 C
Jindřichův Hradec
29.05. 2024
Články

Divadelní soubor Tyl z Dačic má našlápnuto na Jiráskův Hronov

Modelka XXL zabodovala. Čestné uznání za režii pro Bety Minářů, cenu za herecký výkon pro Moniku Novákovou a k tomu doporučení na celorepublikový festival amatérského divadla Jiráskův Hronov, to jsou trofeje, se kterými se vrátily dvě členky dačického Tylu z Národní přehlídky divadla jednoho herce – Kaznějov 2019.

Modelka xxl Tyl Dačice Klub BéčkoCesta za tímto skvělým úspěchem začala letos 1. března na Dačickém kejklování. Představení Modelka XXL zahajovalo letošní ročník krajské postupové přehlídky a výkon Moniky Novákové ve hře napsané Vendou Borůvkovou pro jednu ženu, sledoval do posledního místečka zaplněný Klub Béčko. Už v Dačicích udělila odborná porota hlavní představitelce cenu za herecký výkon a doporučila hru do Kaznějova.

Že to bylo dobré rozhodnutí, a že představení Modelka XXL nastudované dačickým Tylem patří k tomu nejlepšímu, co se letos objevilo na amatérské divadelní scéně, potvrdila také porota v Kaznějově, kde se Národní přehlídka divadla jednoho herce konala o víkendu 13. a 14. dubna. Doporučení na Jiráskův Hronov neznamená automaticky účast. O tom, zda divadelní představení, která doporučení obdržela budou v srpnu na nejstarší kontinuálně trvající divadelní přehlídku v Evropě opravdu zařazena, bude rozhodovat programová rada festivalu až po uzavření všech typů národních přehlídek. Držme proto Monice Novákové a Bety Minářů palce, aby svůj domovský DS Tyl a celé Dačice mohly reprezentovat i na nejvýznamnější a nejprestižnější přehlídce českého amatérského divadla, kterou Jiráskův Hronov bezesporu je. Představení Modelka XXL bude i nadále na dačickém kulturním programu. Kdo hru ještě neviděl a má chuť se dobře pobavit, ale i trochu zamyslet, může si naplánovat návštěvu Klubu Béčko, a to 4. května nebo 15. června. S reprízami této divadelní hry počítáme pak znovu v podzimních měsících.

Naděžda Mastná (Dačický zpravodaj 5/2019)