18.5 C
Jindřichův Hradec
23.03. 2023
Články

Do města nad Vajgarem zavítají po šestadvacáté čs. váleční a pováleční letci

Je to již dvacet šest let, kdy do Jindřichova Hradce poprvé zavítala delegace československých válečných letců, tehdy v čele s legendárními piloty britského Královského letectva RAF Františkem Fajtlem a Aloisem Šiškou, aby se zúčastnili prvního setkání válečných a poválečných letců. Během uplynulého čtvrtstoletí se na pravidelném opakování této akce představilo bezmála sedmdesát mužů a žen ve slušivých modrých uniformách, které pojí letité přátelství započaté v bojích na různých frontách 2. světové války. V současné době žije v České republice posledních pět účastníků zahraničního odboje, kteří se v průběhu války stali příslušníky RAF. Legendou mezi nimi je armádní generál Emil Boček z Brna. Svoji účast v Jindřichově Hradci letos opět přislíbil.

Do města nad Vajgarem zavítají po šestadvacáté čs. váleční a pováleční letci
Čestným hostem „XXVI. setkání“ a legendou válečného nebe v Jindřichově Hradci, bude generál Emil Boček z Brna. (Foto: Josef Böhm)

„XXVI. setkání čs. válečných a poválečných letců v Jindřichově Hradci“ bude zahájeno v sobotu 24. srpna 2019 v 10 hodin v refektáři Muzea fotografie a moderních obrazových médií. Hosty přivítá starosta města Stanislav Mrvka, který nad celou akcí převzal záštitu. Následovat budou proslovy několika čestných hostů a v podání JH swing bandu zazní hudební evergreeny z válečných let. Během programu budou oceněni dlouholetí spolupracovníci Klubu historie letectví Jindřichův Hradec. Účastníci setkání se poté přesunou do Muzea Jindřichohradecka, kde je historik Vladislav Burian provede expozicí Bitva nad Jindřichohradeckem a krátce nastíní události, které se nad regionem odehrály před sedmdesáti pěti lety ve čtvrtek 24. srpna 1944. Od 12.15 hodin se u Památníku letců na nábřeží Ladislava Stehny uskuteční pietní akt, na jehož závěru přítomné svým průletem pozdraví piloti místního Aeroklubu. Akci pořádá, jako každoročně, místní Klub historie letectví ve spolupráci s městem Jindřichův Hradec, Muzeem Jindřichohradecka, 44. lehkým motorizovaným praporem a za podpory Aeroklubu Jindřichův Hradec a místního Klubu výsadkových veteránů. Svoji účast přislíbili váleční letci RAF generál Emil Boček, podplukovník Jiří Kafka a řada poválečných vojenských a sportovních pilotů.

Srdečně Vás zveme v sobotu 24. srpna 2019 na setkání nejen s těmito báječnými muži ve slušivých modrých uniformách!

Vladislav Burian

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L